Acer Aspire 5520G ofis amaçlı iş görür mü?

Ali Pehlivan

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba. 1150 TL fiyata 2. el bu laptopu sipariş verdim. Stabil çalışacağını varsayarak soruyorum. Ben yurtta kullanmak için araştırma yapmak, Excel, PowerPoint vb. Microsoft uygulamaları kullanmak amacıyla aldım. Kısacası ofis amaçlı denebilir. Bu laptop işimi görür mü siz ne düşünüyorsunuz?
(Sorun olursa kolay iade edebilirim)

Donanım.
- AMD triton X64 2X 2.0 GHz CPU.
- 4 GB DDR 2 RAM.
- NVIDIA GeForce 8400M GS ekran kartı.
- 640 GB HDD.

Alınmaz hocam, Windows 10 bile yükleyemeyeceksin yoksa aşırı kasar. 1150 lira verilmez, o paraya i3-380M işlemcili SSD'li laptoplar bulursun. Ekranı temizse 600-700 liraya alınabilir, Windows 7 ile ofis programları vs. kullanabilirsin.

Alınmaz hocam, bende kardeşim için en basitinden bir laptop bakıyordum 4000TL'ye i5-7200U + 940MXli bir laptop aldım ve bence bu bile az. Ayrıca o bilgisayara SSD taksanız bile tam hızda çalışacağını sanmıyorum. Bekleyip para biriktirme imkanınız varsa kesinlikle daha iyi laptoplara bir bakın.

Alınmaz hocam, Windows 10 bile yükleyemeyeceksin yoksa aşırı kasar. 1150 lira verilmez, o paraya i3-380M işlemcili SSD'li laptoplar bulursun. Ekranı temizse 600-700 liraya alınabilir, Windows 7 ile ofis programları vs. kullanabilirsin.

Satıcı Windows 10 Pro kullanmış ve öyle gönderiyor, gelince göreceğiz bakalım. 2 gün denemek için sürem var (param güvende) baktım çok yavaş çalışıyor iade ederim. Ayrıca dediğin gibi bu fiyatta i3 sistem ilanlarda var ama gördüklerim 1-2 GB RAM oluyor ve harici ekran kartları olmuyor, olanlar da param güvende ilanlı değiller.

- EDİT: Acer 5520G laptop geldi ve ilk bakışta fiziksel hasarı olmaması mutlu etti :)

Önce Windows 7 Pro kurdum, performans için ayar çektikten sonra kullanım hızı işimi görecek duzeydeydi. Ancak bu sefer de Wi-Fi artema olmuştu ve denediğim çözumler de işe yaramadı. Yurtta kullanacağım için Wi-Fi çalışmaması iade etmem için yeterliydi, ama bir de Win 8.1 ile denedim ve 8.1 SL de Wi-Fi sorunu olmadı.

8.1 SL de ise Windows modules ınstaller ve antimalvware service uygulamaları arka planda fazla CPU ve RAM tuketiyordu. Tüm Win 8.1 güncellemelerini yükledikten sonra Windows Update ve Defender'ı servislerden kapattım ve o şekilde masaüstü hızı arttı.

Test: OCCT açmayı denedim ama Windows 10 altını desteklemiyor, kombustor ise sebebine dikkat etmediğim bir error verdi. Test olarak fs 2013 denedim. Oyun amacım olmadığı için test etmek istediğim şey FPS değil, sistemin ısıdan kapanıp kapanmayacağıydı. 1 saat Full ayarda 800p de denedim ve 8-10 FPS arasıydı. Ekran kartı 80 dereceyi geçmedi (boşta 68) ve kapanma olmadı. Benim için de önemli olan buydu. Full ayara alma sebebim, FPS arttıkça AMD Turion'un 8400M GS'e %10-15 darboğaz yapmasıydı. Full ayara alınca karta fazla yük bindi, böylece CPU ve GPU %95-99 kullanımda seyredebildi.

Sonuç: Masaüstü hızı olarak işimi gören, araştırma, Word uygulamaları ve film-dizi için kafi bir laptopmuş. 8.1'de ince ayar çekildikten sonra 1150 TL'ye alabileceğim en iyi şey olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu fiyatta bu laptopun donanımına yakın laptopların ekranı satılıyor. Siz ne düşünyorsunuz? F/P midir?

Son düzenleme:
Benim 1060 6 GB - i5 7500 - 16 GB DDR4 topladığım bir sistemim olduğu için aslında onu götürmek istiyordum. Ama odalarda kişisel alan yok vb. denilince ve bilgisayarımı da satmak istemediğimden için bedavaya yakın bir laptop aradım. Şu an ise 8400M için OC deniyorum. Core clock +120 MHz - Memory +120 MHz denedim ve ekran karardı tabii. Düşüre düşüre Core clock +60 MHz - Memory +80 MHz ile oyununa bıraktım stabil geldi. Oyun ile işim olmasa da OC alışkanlık :d

Ben yurtta kalırken yurda masaüstü PC getiren çok insan vardı. Tabii sizin yurdu bilemiyorum ama genelde masanın altına koyunca kasayı sorun olmuyordu odada kalan diğer insanlar için.

Geri
Yukarı