Acer Aspire 5739G RAM önerisi

alihan ateş

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Elektronik teknikeri
Arkadaşlar öncelikle şunu söyleyeyim. Bilgisayarımın anakartı 8 GB destekliyor. Bu modelden bazıları 4 GB destekliyor bunu biliyorum. Ama ben AIDA64 engineer programından baktım özelliklerine. SO-DIMM 4 GB DDR3 1066MHz SDRAM önerisi verebilecek olan yazsın. Fiyatı 150'yi geçmemesi gerekiyor. Bir de aklımdaki soru şu: Anakartım SO-DIMM SDRAM destekliyor sanırım. 2 GB 1333 MHz RAM taktığımda ekrana görüntü gelmedi. Acaba SO-DIMM olmayan bir SDRAM taksam ve 1066 MHz frekansı olsa sıkıntı olur mu?

Selamlar ayni karar verme durumunu bende yaşıyorum aynı model. Cihaz bende de mevcut 1333 MHz birçok yerde var uygun fiyata lakin 1066 MHz bulunamıyor birçok yerde. Ben 4 + 4'e gececeğim önümüzdeki günlerde 1066'da 1333'de deneme fırsatım olacak denedikten sonra yorum yaparim. Anakart PM45. İşlemci P8700 ekran kartı GT 240M. Dipnot. Apple MacBook'larda 1066 MHz destekli modele 1333 MHz takan arkadaslar sistem donması kernel hatası gibi sorunlarla karşılaştılar GT 240M'in RAM ile uyumlu çalışmalarından dolayı. Bilginiz olsun. İşin aslı alınması gereken parça 1066 MHz. Ya paraya kıyıp alacağım 1333'den sonuç alamazsam ya da alacağım başka çare yok 4 GB yetersiz.

Yani Acer Aspire 5739G için 8 GB 1066MHz RAM mi gerekli? Orayı tam anlayamadım. Açıklarsanız sevinirim.
selamlar uzun süredir foruma girmiyordum. konuya açıklık getireyim 1333mhz 4gb x 2 ile sorunsuz şekilde uzun süredir kullanıyorum cihazı windows 10 sistemde herhangi bir sorun yaşamadım 10 ay kadar oldu.

Merhaba. Ben de her Acer Aspire 5739G sahibi gibi bir süre sonra donanım yükseltme ihtiyacı hissettim. 🙂 Kolay değil, 2009'dan beri aralıksız ve yoğun şekilde kullanıyorum. İlk olarak 5-6 yıl önce bilgisayarı hızlandırmak için araştırmalar yapmıştım ama tecrübesizlik mi dikkatsizlik mi bilemiyorum, bulduğum bazı kaynaklarda bendeki modellerin yükseltilemeyeceğini okumuştum. Bu arada bendeki Core 2 Duo P7450 2.13 Ghz, 4 gb RAM, GeForce GT240M versiyon olanı. O dönem ram yükseltilemiyor diye ümidimi kaybedince SSD alıp cd-romu iptal ettim. Çok gürültü yapan fanı yenisiyle değiştirdim ve termal macunu yeniledim. Windows 7'den de Windows 10'a geçince eskisinden çok daha seri ve sessiz bir bilgisayar oldu. Ancak termal macun bir süre sonra etkisini kaybetti sanırım, çok çabuk ısınmaya başladı. Bi daha da onca şeyi söküp termal macun sürmeye cesaret edemedim. O günden beri Aliexpress'ten aldığım mini soğutucu ile kullanıyorum bilgisayarı ama artık hem o soğutucudan hem de bilgisayarın hantallığından kurtulmak istiyorum.

Yaptığım yeni araştırmalarda ram yükseltenler olduğunu gördüm, hem yerli hem yabancı kaynaklarda. Yabancı forumlarda bulduğum bilgi şöyleydi; P7450 işlemciyi P9700 ile değiştirip 8 gb ram kullanabilmişler. Ancak sizinki @loginoni biraz daha farklı, 1066 Mhz yerine 1333 Mhz denemiş ve sorun yaşamamışsınız. P7450'de de işe yarar mı acaba?

Çok uzattım farkındayım, bu işi artık çözmek istiyorum. Dolar yüzünden yeni bilgisayar alma planımı başka baharlara erteledim ne yazık ki, en azından ufak bir masrafla elimdekiyle idare edeyim diyorum. Kaldı ki hala daha bir çok cihaza göre performanslı bir bilgisayar. Geçen yıl işyerine aldığımız 4 GB ramli i3 işlemcili HP laptopun benim Acer'dan hiç bir üstün yanı yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı