Acer Aspire 5742Z HD Graphics Bellek Artırma

ARDOWA

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğretmen
HD Graphics RAM artırma hakkındaki makaleyi ve videoyu görünce dizüstümde deneyeyim dedim ancak RAM 2GB-VRAM 128 MB gözüküyor ve değiştirilemiyor. CPU-Z'de ise VRAM 763 MB görünüyor. Acaba hangisi doğru ? Bu farklılığın ve değiştirilemez ayarların sebebi BIOS sürümüm mü yoksa RAM'in 2GB olması mı ? Bir de eğer RAM yetersizliğinden kaynaklıysa linkteki RAM dizüstümdekiyle uyumlu mudur ?
Sinerji Bilgisayar - Sistem Tavsiyeleri - PC Toplama - OEM - Ekran Kartı
biossürümü.png
cpuzvram.png
ram.png
bios.jpg

Yardımcı olabilecek yok mu arkadaşlar ?

2 GB RAM'iniz varmış zaten kendine zor yetiyor, bir de ekran kartına mı vereceksiniz? Bence gereksiz.

Aynı marka ve modelde bu dizüstüden bende kullandım . Zamanında çok araştırmıştım ancak bu dizüstüde Video Ram belleği arttırılamıyor.Ve 128-763 Mb çelişkisi benimde dikkatimi çekmişti yine araştırmalarım sonucunda bu durumun ekran modülünün paylaşımlı olmasından kaynaklandığını buldum.Yani minimum 128 Mb , maksimum 763 Mb belleğe ulaşıyor çalışma yoğunluğuna göre.
Oyunlarda birazcık daha performans istiyorsan sağ altta batarya göstergesinden güç seçeneklerine giderek gücü maksimum performansa al fark ettiriyor.
Bunların dışında bu dizüstünde boşta bir ram slotu var.İstiyorsan ramini 8 gb yapıp sistemini 64 bite çevirebilirsin yine istersen SSD takviyeside yapabilirsin ancak Sata 2 hızında kullanırsın.

Aynı marka ve modelde bu dizüstüden bende kullandım . Zamanında çok araştırmıştım ancak bu dizüstüde Video Ram belleği arttırılamıyor.Ve 128-763 Mb çelişkisi benimde dikkatimi çekmişti yine araştırmalarım sonucunda bu durumun ekran modülünün paylaşımlı olmasından kaynaklandığını buldum.Yani minimum 128 Mb , maksimum 763 Mb belleğe ulaşıyor çalışma yoğunluğuna göre.
Oyunlarda birazcık daha performans istiyorsan sağ altta batarya göstergesinden güç seçeneklerine giderek gücü maksimum performansa al fark ettiriyor.
Bunların dışında bu dizüstünde boşta bir ram slotu var.İstiyorsan ramini 8 gb yapıp sistemini 64 bite çevirebilirsin yine istersen SSD takviyeside yapabilirsin ancak Sata 2 hızında kullanırsın.
763 MB belleğe 2 GB RAM ile ulaşabileceğini sanmıyorum çünkü zaten oyunlar yiyor bitiriyor onu :p Ama dediğiniz gibi RAM artırılabilir. Peki bu dizüstünün anakartı 8 GB RAM destekliyor mu ?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı