İnceleme Acer Aspire 7 A715-43G İnceleme

Herkese merhaba, arkadaşlar 3 aydır kullandığım Aspire 7 hakkında sizlere biraz bilgi vereceğim. Çok uygulama kullanan ve çok oyun oynayan birisi değilim ona göre yorum yapacağım.

İşlemci: Zaten bilindik bir seri AMD Ryzen 5 5625U gayet iyi ve performanslı bir işlemci. Üst düzey programları kullanmadım. Düşük güç tüketimi ve 7nm üretim teknolojisi sayesinde gayet serin çalışıyor. Gündelik kullanımda 40-45 derece civarında. Oyun oynayacaksanız mutlaka soğutucu almanız lazım. Puanım 7/10

Ekran kartı: 3050 ekran kartı (4 GB) var piyasada ki çoğu oyunu rahatlıkla oynatır. 60 watt olması başlarda kafamı karıştırdı ama çok fazla oyun oynayan birisi olmadığım için benim için sorun değil. Şu zamana kadar Football Manager ve Valorant oynadım. Valorant'ta 250-300 FPS arası alıyorum (RAM 16 GB) Football Manager da ise M.2 SSD sayesinde çok hızlı yükleniyor ve grafik kalitesi Full ayarda akıcı bir şekilde oynuyorum (8 GB takılıyken bile FM'de akıcıydı). Isı değerlerine bakamadım maalesef. Puanım: 6.5-7/10

Pil: Gerçekten en çok şikayet edeceğim kısım burası olacak. Pil gerçekten çok kötü 4 saat pil ömrü var (Full parlaklık 144Hz). Bu sürenin en azından 6-7 saat olması lazımdı. Parlaklığı kısarak 60Hz alarak bu süreyi uzatabilirsiniz. Gerçekten bu pil konusunda sınıfta kalmış bir cihaz. Yanında 135W adaptör geldi buna rağmen normal düzeyde şarj ediyor. Puanım: 2/10

Ses: Hoparlörü çok kullanan birisiyseniz ses seviyesi sizi memnun etmeyecektir. Ses kalitesi tatmin edici değil. Ben genellikle kulaklıkla kullandığım için benim için sorun değil. Şunu da eklemek istiyorum ilk ay dolmadan sağ hoparlörü birdenbire cızırtı çıkartmaya başladı hemen servise gönderdim. Bu sorun bence çok az görünen bir şeydir ama ben maalesef yaşadım. Puanım: 5/10

Ekran: IPS ekran olması ve 144 Hz yenileme hızı olması aldığım zamandaki ürünler arasında benim en çok ilgimi çeken özellik oldu. Ekran çerçevesi gerçekten ince ve şık. PC'yi ilk aldığımda görüntüler çok canlı ve sıcak gelmiyordu biraz araştırma yaparak bu sorunu çözdüm. Yapmanız gerekenler bütün sürücüleri yükledikten sonra AMD Adrenalin sürücüsünden Vari-Bright'ı devre dışı bırakın. Bu ayar pildeyken ekranın görüntü kalitesini düşürüyor. Aynı sekmede Özel Renk ayarı var, onu aktif edip Renk Sıcaklığı Kontrolünü devre dışı bırakın ve artık renkleriniz olması gerektiği gibi canlı ve sıcak oldu. Bazı arkadaşlar ışık sızması yaşıyormuş hiç yaşamadım her ortamda da test ettim (ışık sızıntısı yaşayanlar karanlık odada az da olsa oluyormuş diye yazmışlar) Puanım: 7/10

Klavye: Kullanımı rahat, tuşları biraz sesli gece kullanımda rahatsız etmez. Işığı olması çok iyi gece kullanımda bayağı işe yarıyor. Işığın seviyesini ayarlama ve kapatma seçeneği var. Puanım: 7/10

Touchpad: Kullanım alanı gayet iyi ve geniş. Bazı zamanlar sağ tık sol tık gibi çalışıyor bunun çözümünü bulamadım servise sordum herhangi bir çözümü yokmuş galiba genel bir sorun kullanıma engel değil. Parmak izi özelliği olması bana sürpriz oldu. Parmak izi okuyucusu gerçekten çok hızlı çalışıyor. Puanım: 5-6/10

Bellek (RAM): Ürün 8 GB 3200 MHz bir RAM ile geliyor (8x1olarak geldi. Bazı kullanıcılar 4x2 geldi yazmışlar). Ürünün arka kapağını açarak RAM'in marka modelini öğrenip aynısından alabilirsiniz (belki marka değişiklik gösterebilir o yüzden şu marka RAM var diyemiyorum). Kesinlikle 16 GB RAM'e yükseltin bayağı performans farkı olacak. RAM'i kendiniz takabilirsiniz garanti dışına çıkmıyor sadece takma esnasında bilgisayara donanımsal bir zarar vermeyin yeter. Bunu bana direkt müşteri hizmetleri yetkilisi söyledi. Takımı basit kendiniz bile yapabilirsiniz. Buraya videoyu bırakıyorum
Ufak Not: Videoda pili söküyor sökmenize gerek yok rahat bir şekilde takılıyor.

Depolama: 512 GB M.2 SSD var. Bu gerçekten bilgisayarı uçuruyor :).Bende Samsung SSD takılı olarak geldi. Yazma okuma hızı testi yapmadım yaparsam güncellerim. Kendiniz yine istediğiniz M.2 SSD'yi takabilirsiniz.

Bağlantı Noktaları: 1 tane 2.0 USB, 2 tane 3.2 USB, 1 tane Type-C, HDMI çıkış var. USB çıkış sayısı 4 olsa daha iyi olurdu. Çünkü klavye mouse soğutucu kullanınca başka bir şey takamıyorum. Dışarıdan USB çoklayıcı alarak sorun çözülebilir ama yanınızda olamayınca sorun yaşayabilirsiniz.

Ağ: İçeresinde Wi-Fi 6 var. Wi-Fi 6'yı anlatmaya gerek yok ufak araştırma ile Wi-Fi 5 arasındaki farkı öğrenebilirsiniz. 1 tane gigabit Ethernet girişi var.

Tasarım: Güzel ve şık bir tasarımı var. Şarj soketinin yeri kötü yerde direkt sağ tarafta ortada bu tasarım açısından benim için eksi maalesef. Onun dışında ağırlığı 2 kilo sınırda diyebilirim.

Bilgisayar için ortalama puan 6-6.5 diyebilirim. Ben aldığımda fiyatı 14700 liraydı. Şu sıralar fiyatı yükselmiştir. Bu inceleme bir nebze dahi olsa size yararlı olduysa ne mutlu bana 🙂

Yeni konular

Geri
Yukarı