Acer Aspire 7 harici grafik kart kullanmıyor

Kıvanç Altun

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Başlıktata belirtiğim gibi arkadaşlar. Donanım: RTX3050, Ryzen 5 5625U işlemci, 8 GB RAM.
Valorant oynarken grafik ayarı istediğim kadar fulleyeyim çıkmıyor hatta hala işlemci grafiğine yükleniyor.
80-140FPS arası oynuyor 1080p orta ve düşük ayarlar, yüksek ayarlarda 70-130FPS.
Valorant oynuyorum sadece oyun oynayarak, her defasında oyun oynama isteğim kaçıyor 30-40FPS'lere bile düşüyor savaş içindeyken.
Harici monitör ile kullanıyorum fakat harici monitör Windows ayarlarına AMD grafik kartına bağlı olduğunu gösteriyor bir türlü değiştiremedim.
yaptıklarım;
BIOS güncel.
Yüksek performans pil modunda kullanıyorum.
Grafik ayarlarından da yüksek performans yaptım.
NVIDIA masasından genel ayar kısmını yüksek perfomanslı NVIDIA kartı yaptım.
Bunlarda olmayınca format attım Windows 11'den Windows 10 Pro'ya geçtim aynı ayarları gene yaptım hala sorun devam etmekte (biraz FPS attı biraz daha harici GPU kullanmaya başladı)
%30 işlemci kartı - % 30 grafik kartı böyle takılıyorlar.
Not: Laptop ekranını kullanmıyor 2.monitörü kullanıyorum, ekran ayarlarından laptop ekranını devre dışı bırakıyorum 2'si açık olunca 100FPS üstüne bile çıkmıyor.
Yardımcı olursanız sevinirim, herhangi bir tavsiyeniz veya fikriniz varsa belirtebilirsiniz.

Son düzenleme:
Grafik ayarları menüsünden oyun EXE'sini secip yüksek performansa almayı denedin mi? Laptopta MUX Switch yoksa harici ekran kartından goruntu alamaman normal.
yukarıda da belirttim grafik ayarlarından yüksek perfomans aldım. bir fark yok rekabetçide filan daha da fazla fps düşüyor (50-60 arası oynuyorum maks 90fps, polingonda 70-140fps alıyorum)

Yukarıda da belirttim grafik ayarlarından yüksek performans aldım. Bir fark yok rekabetçide filan daha da fazla FPS düşüyor (50-60 arası oynuyorum maksimum 90FPS, polingonda 70-140FPS alıyorum)

3050 o kadar iyi bir kart degil, nasıl FPS'ler bekliyorsunuz? Isınma sorunu var mı kontrol edin.

Herhangi ısınma sorunu yok. 3050 o kadar iyi bir kart değil derken anlayamadım? 230-300FPS alıyor benzer donanıma sahip kişiler.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

16 GB versiyonlu arkadas bile 100-150 arasında gidip geliyor, 230-300 FPS'leri göremedim ben. Raminizi mümkünse 8x2 yapın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

16 GB versiyonlu arkadas bile 100-150 arasında gidip geliyor, 230-300 FPS'leri göremedim ben. Raminizi mümkünse 8x2 yapın.

İşte sorunda bu :D attığınız videoda ki arkadaşta benim gibi %40 -50 civarlarında kullanıyor GPU1 RTX3050 normal oaralkta 80-10FPS anca alıyor. Sanırım benim anlatmaya çalıştığım problemi anlayamadınız ya da anlatamadım. İsterseniz kendiniz daha detaylı araştırıp diğer videoları da görebilirsiniz 230-300FPS alanlarda var.
Mesela?

İşte sorunda bu :D attığınız videoda ki arkadaşta benim gibi %40 -50 civarlarında kullanıyor GPU1 RTX3050 normal oaralkta 80-10FPS anca alıyor. Sanırım benim anlatmaya çalıştığım problemi anlayamadınız ya da anlatamadım. İsterseniz kendiniz daha detaylı araştırıp diğer videoları da görebilirsiniz 230-300FPS alanlarda var.
Mesela?

Hocam dedigim gibi raminizi mümkünse 8x2 yapın, Valorant'ı 1080P'de mi oynuyordunuz?

Hocam dedigim gibi raminizi mümkünse 8x2 yapın, Valorant'ı 1080P'de mi oynuyordunuz?

Evet 1080p, 8x2 yapınca harici ekran kart devreye biraz daha girer mi, arkadaşımda RAM yüksetlmesi yapınca laptopu harici ekran kartını devreye sokmaya başlamıştı biraz daha.
BIOS ayarlaması da yapamıyorum çok basit arayüz yapmışlar eski laptop BIOS'ları gibi herhangi bir onboard ayarlaması yapılmıyor BIOS'tan.

Evet 1080p, 8x2 yapınca harici ekran kart devreye biraz daha girer mi, arkadaşımda RAM yüksetlmesi yapınca laptopu harici ekran kartını devreye sokmaya başlamıştı biraz daha.
BIOS ayarlaması da yapamıyorum çok basit arayüz yapmışlar eski laptop BIOS'ları gibi herhangi bir onboard ayarlaması yapılmıyor BIOS'tan.

BIOS güncel degilse guncelleyin, o da bir etken olabilir. 8x2 olunca ozellike AMD islemcilerde bilgisayar rahatlıyor ve fpsleriniz artıyor. Ozellikle Online tabanlı rekabetçi oyunlarda FPS'iniz artar.

Yeni konular

Geri
Yukarı