ACER Aspire A315-34 %100 CPU kullanıyor

Geçen hafta aldığınızı söylemişsiniz ben olsam iade ederdim bu özellikte bir bilgisayarı sıfır almak pek mantıklı değil bu devirde sanki.

1. Adım.
Göndermiş olduğun resimde, Sol taraftaki , Başlangıç uygulamaları yazan yere tıkla ve başlangıç ugulamarını aç. Sistem programları dışındakileri devredışı bırak (örnek discord). Devredışı bıraktığın şey program değil, programın açılışta windowsla birlikte otomatik olarak başlamasıdır.
2. Adım.
Edgenin ayarlarına gir. Sol tarafta Sistem ve performansı seç. En üstteki 2 ayar: 1.si açılış desteği 2. si edge kapatıldığında arkaplanda çalışmaya devam et. HER İKİSİNİDE KAPAT
3. Adım.
Google chromeyi kaldır. En güvenilmez tarayıcı ve kapalıyken bile çok kaynak harcıyor, üstelik gereksiz. Zira artık windowsun kendi tarayıcısı olan EDGE eskisi gibi değil, chromeden bile iyi ve üstelik chrome tabanlı. Denemeden karar verme ve birkaç gün EDGE kullan. Denedikten sonra hoşlanmazsan OPERA kullanmanı tavsiye ederim.
4.Adım.
Tema/Görüntü ayarlarına girip en azından şeffaflığı devredışı bırak. Gözüne hoş gelen bir renk seç :)
5.Adım değil bilgi.
Resimdeki örnekte mesela ''antimalvare service'' gibi bazı windows sistem uygulamaları herzaman kaynak harcar fakat bazan kaynak harcaması ciddi oranda artar ama geçicidir.
6. Aklıma bu kadar geldi. UMARIM YARDIMCI OLUR.

*** Yukarıdakileri yaparsanız dizi-film, YouTube videosu izlemek ve Office programları kullanmak gibi sıradan ve gündelik işleri yapmakta sorun yaşamazsınız..

Son düzenleme:
1. Adım.
Göndermiş olduğun resimde, Sol taraftaki , Başlangıç uygulamaları yazan yere tıkla ve başlangıç ugulamarını aç. Sistem programları dışındakileri devredışı bırak (örnek discord). Devredışı bıraktığın şey program değil, programın açılışta windowsla birlikte otomatik olarak başlamasıdır.
2. Adım.
Edgenin ayarlarına gir. Sol tarafta Sistem ve performansı seç. En üstteki 2 ayar: 1.si açılış desteği 2. si edge kapatıldığında arkaplanda çalışmaya devam et. HER İKİSİNİDE KAPAT
3. Adım.
Google chromeyi kaldır. En güvenilmez tarayıcı ve kapalıyken bile çok kaynak harcıyor, üstelik gereksiz. Zira artık windowsun kendi tarayıcısı olan EDGE eskisi gibi değil, chromeden bile iyi ve üstelik chrome tabanlı. Denemeden karar verme ve birkaç gün EDGE kullan. Denedikten sonra hoşlanmazsan OPERA kullanmanı tavsiye ederim.
4.Adım.
Tema/Görüntü ayarlarına girip en azından şeffaflığı devredışı bırak. Gözüne hoş gelen bir renk seç :)
5.Adım değil bilgi.
Resimdeki örnekte mesela ''antimalvare service'' gibi bazı windows sistem uygulamaları herzaman kaynak harcar fakat bazan kaynak harcaması ciddi oranda artar ama geçicidir.
6. Aklıma bu kadar geldi. UMARIM YARDIMCI OLUR.

*** Yukarıdakileri yaparsanız dizi-film, YouTube videosu izlemek ve Office programları kullanmak gibi sıradan ve gündelik işleri yapmakta sorun yaşamazsınız..
Chrome öneriniz harici hepsini zaten yapmıştım/biliyordum. Sorunumu tam anladığınızı düşünmüyorum. Windows aşırı kaynak kullanması veya bir programın çok CPU kullanması gibi bir sorun yok. Sistemde arkada çalışan TÜM kaynakları kapatsam dahi. Masaüstü öğelerini bile gizlesem işlemci kullanımı %100. Chrome kullanırken veya diğer şeyler kullanırken ki durumdan tamamen bağımsız bir sorun mevcut ortada.

Geçen hafta aldığınızı söylemişsiniz ben olsam iade ederdim bu özellikte bir bilgisayarı sıfır almak pek mantıklı değil bu devirde sanki.
Tabii ki değil ancak arkadaşım kesinlikle sıfır bir bilgisayar olması konusunda ısrarcıydı. Mecbur kaldığımız için bunu aldık. Ailesi biraz geri kafalı tahmin edebileceğiniz üzere 2.el bir bilgisayara asla izin vermediler ki iade konusunda bile sorun çıkaracaklarına eminim.

Bir çözümü olan, bilen yok mu arkadaşlar iade etmeden önce düzeltmek önceliğimiz.

Son düzenleme:
Chrome öneriniz harici hepsini zaten yapmıştım/biliyordum. sorunumu tam anladığınızı düşünmüyorum. Windows aşırı kaynak kullanması veya bir programın çok CPU kullanması gibi bir sorun yok. Sistemde arkada çalışan tüm kaynakları kapatsam dahi. Masaüstü öğelerini bile gizlesem işlemci kullanımı %100. Chrome kullanırken veya diğer şeyler kullanırken ki durumdan tamamen bağımsız bir sorun mevcut ortada.

Tabii ki değil ancak arkadaşım kesinlikle sıfır bir bilgisayar olması konusunda ısrarcıydı. Mecbur kaldığımız için bunu aldık. Ailesi biraz geri kafalı tahmin edebileceğiniz üzere 2.el bir bilgisayara asla izin vermediler ki iade konusunda bile sorun çıkaracaklarına eminim.

Bir çözümü olan, bilen yok mu arkadaşlar iade etmeden önce düzeltmek önceliğimiz.

Dediğimiz gibi normal bir durum işlemci zaten ortada Windows 11 olduğu için biraz daha fazla kullanıyor Windows 10 düşürürsün biraz daha az kullanır uygulama açarken ama bu yapabileceklerini değiştirmez.

İşlemcinin hiçbir program açık değilken %100 yükte olması normal yani?

Hayır dostum bak ben derdini anladım sen insanlara yanlış anlatıyorsun arkada Görev Yöneticisi açık sen bir program başlatıyorsun ve CPU anlık olarak 100'e dayanıyor 60 70'lerde geziyor bu gayet normal hiçbir şey açık değilken yüzde yüz kulanıyorsa normal değil.

Hayır dostum bak ben derdini anladım sen insanlara yanlış anlatıyorsun arkada Görev Yöneticisi açık sen bir program başlatıyorsun ve CPU anlık olarak 100'e dayanıyor 60 70'lerde geziyor bu gayet normal hiçbir şey açık değilken yüzde yüz kulanıyorsa normal değil.
Hocam sanırsam bunu kanıtlamam için 30 dakikalık kayıt almam gerekiyor. Hiçbir işlem yapılmıyorken dahi %80-100 arasında sabit duruyor. Anlamadığınız kısım bu. Anlık olarak resimde görev yöneticisi yükselmiş gibi duruyor olabilir ancak görev yöneticisinin kullanımı %5'e düşse dahi CPU kullanımı azalmıyor.

Hocam sanırsam bunu kanıtlamam için 30 dakikalık kayıt almam gerekiyor. Hiçbir işlem yapılmıyorken dahi %80-100 arasında sabit duruyor. Anlamadığınız kısım bu. Anlık olarak resimde Görev Yöneticisi yükselmiş gibi duruyor olabilir ancak Görev Yöneticisi'nin kullanımı %5'e düşse dahi CPU kullanımı azalmıyor.

O zaman dediğim programı indir tüm hepsini kapat o programdan hizmetlerin Windows Update dahil o programda yok hizmetlerden kapat hatta Windows defenderide kapat Windows Defender blocker diye arat sordum diye bir site çıkacak oradan yükle programı sonra Görev Yöneticisi'nden tüm başlangıç uygulamalarını devre dışı bırak bilgisayarı yeniden başlat clean mem programını yükle RAM'i temizle onu da kapat sonra Görev Yöneticisi'ni aç bakalım bir.

Chrome öneriniz harici hepsini zaten yapmıştım/biliyordum. Sorunumu tam anladığınızı düşünmüyorum. Windows aşırı kaynak kullanması veya bir programın çok CPU kullanması gibi bir sorun yok. Sistemde arkada çalışan TÜM kaynakları kapatsam dahi. Masaüstü öğelerini bile gizlesem işlemci kullanımı %100. Chrome kullanırken veya diğer şeyler kullanırken ki durumdan tamamen bağımsız bir sorun mevcut ortada.

Anladığım kadarı ile bilgisayar yeni, Windows ayarlarda bulunan ''Kurtarma seçenekleri'' '' bu bilgisayarı sıfırla'' '' herşeyi kaldır tipi yapmak en kısa ve en basit çözüm gibi görünüyor. Bu yöntem pc de windows dışında bişey bırakmaz, format atmış gibi. uzunda sürmez.

Not: Bu soruna windows update sebep olabiliyor.
Bende de var bir ACER, 2511G Intel Celeron 3205U pc 4gb ramli, windows 10 la sorunsuz kullanıyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı