Acer Aspire V3-772G laptop işlemci yükseltme

Ekrem Günaydın

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba,
Benim elimde Acer Aspire V3-772g (i5-4200M, 12GB RAM, NVIDIA GT750M ) cihaz var.
Bu cihazın sonraki yıllarda üretilen modellerinde i7-4702MQ kullanılmış.

İki işlemcinin kıyaslaması bu linkte mevcut:
Intel® Product Specification Comparison

i7-4702MQ'nun benchmarktaki sıralaması şöyle:
PassMark CPU Lookup

i5-4200M'in benchmarktaki sıralaması da böyle:
PassMark CPU Lookup

Bu işlemciyi alsam bendeki cihaza takabilir miyim? Takabiliyorsam nasıl takarım? Bu değişimi yapmaya değer mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende aynı cihazı kullanıyorum işlemci uyumlu zaten bu modelin tüm özellikleri aynı sadece i7 işlemcili modeli de var. Oyunlarda performansı ciddi anlamda fark edecektir. Ben çoğu oyunda işlemcinin azizliğine uğruyorum FPS drop yiyorum BF4-BF1 gibi oyunlarda. Kesinlikle değecektir. Elime para geçtiğinde bende yükselteceğim tabi ucuza bulursam :). Normal bir masaüstü bilgisayardan farkı yok sadece sökmek oldukca zahmetli V3-772G' leri ben temizlemek için sökmüştüm baya bir vakit alıyor söküp toplamak. İşlemci soketinin vidasını yarım tur döndürüyorsunuz ve işlemci çıkıyor yenisini üçgen üçgene denk gelecek şekilde takıp vidayı eski konumuna getiriyorssunuz termal macunu uygulayıp topluyorsunuz tüm işlem bu kadar :).

Bende aynı cihazı kullanıyorum işlemci uyumlu zaten bu modelin tüm özellikleri aynı sadece i7 işlemcili modeli de var. Oyunlarda performansı ciddi anlamda fark edecektir. Ben çoğu oyunda işlemcinin azizliğine uğruyorum FPS drop yiyorum BF4-BF1 gibi oyunlarda. Kesinlikle değecektir. Elime para geçtiğinde bende yükselteceğim tabi ucuza bulursam :). Normal bir masaüstü bilgisayardan farkı yok sadece sökmek oldukca zahmetli V3-772G' leri ben temizlemek için sökmüştüm baya bir vakit alıyor söküp toplamak. İşlemci soketinin vidasını yarım tur döndürüyorsunuz ve işlemci çıkıyor yenisini üçgen üçgene denk gelecek şekilde takıp vidayı eski konumuna getiriyorssunuz termal macunu uygulayıp topluyorsunuz tüm işlem bu kadar :).
işlemciyi 390 TL ye buldum ama laptop'a uyumlu olup olmadığına karar veremedim evet aynı cihazın i7-4702MQ işlemcili modeli var ama emin olmadan işlemciyi bendeki cihaza almak istemedim.Ve hala işlemciyi yükseltebilirsem ne kadar performans artışı olacağının merakı içerisindeyim.Zaten ekran kartı tırt :D hiç değilse işlemci beni bir miktar kurtarsın istiyorum :D

Ben 1600*900 BF4 MP oynuyorum en düşük ayarlarda i5 işlemciyle 40-110 arası bir FPS alıyorum yani çok dengesiz FPS. Aynı cihazın herşeyi aynı sadece işlemci farklı i7 4702MQ olan versiyon 90' ın altına düşmüyor FPS fark bu kadar bariz oluyor işlemci darboğazı gerçekten çok sinir bozucu birşey. Ben zamanında çok araştırdım bu konuyu soket, TDP, chipset herşey uyumlu yani risk yok sayılır benim fırsatım olsa düşünmezdim :D.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı