Çözüldü Acer FA100 Yükseltmesi Sonrası "3F0 No Bootable Operating System Found" Hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

RazerKing

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
HP Pavilion Power 15-cb007nt (cbxxx series)
Meslek
Öğrenci (Mühendislik)
RAM
8 GB 2400 MHz DDR4
SSD veya HDD modeli
HDD: 1TB 7200 RPM / SSD: Acer FA100 256GB M.2 NVME
Ekran kartı
Nvidia GeForce GTX 1050 2GB
İşlemci
Intel i7-7700HQ
Merhaba. 3 gün önce bilgisayarımda boş olan M.2 NVMe slotu için Acer FA100 256 GB SSD almıştım. Hiçbir sorun olmadan 1 TB HDD'mi depolama alanı olacak şekilde SSD'ye kurulumu yaptım ve sağlıklı bir kurulum oldu. Güncellemeleri, eksik driverları yükleyeyim falan derken şöyle bir sorunun başladığını fark ettim: Başlıktan da gördüğünüz 3F0 hatasını almaya başladım. Başta işletim sistemini (Elimde olan SanDisk 16 GB belleğim Media Creation Tool ile Windows yüklerken nedense birden fos oldu çünkü USB belleğe girmeye çalıştığımda depolama durumu okunmuyor ve bir disk yerleştirin hatası veriyordu.) marketlerin kapalı olduğu bir saatte belleğim bozulduğu için elimdeki 500 GB'lık yedekte tuttuğum bir 2.5 inç hard diskin aracılığı ile kurmamda bir hata olduğunu düşünüp bir sonraki gün 32 GB bir bellek alıp kurdum fakat sorun devam etti.

HP Hardware Diagnostics UEFI'yi kurup, boot öncesi sistem seçeneklerinden diagnostics sayfasına girip 3F0 hatası için HP'nin hazır testine sokup kısa-uzun ve optimize DST testlerine soktum. SSD bütün testlerden geçti. Araştırma yaparken HP'nin yabancı forum sayfasında Secure Boot'u devre dışı bırakıp deneme fikrini görüp denedim ve düzelmedi. Sizce sorun neden kaynaklanıyor olabilir?

Not: Sorun sadece bilgisayar yeniden başlarken oluyor. Kapatıp açınca olmuyor. BIOS'um günceldir. BIOS'u yeniden yükleme, BIOS ayarlarını sıfırlama (default settings), yeniden işletim sistemi yükleme vs. denemeleri yaptım.

Güncelleme: Kendim yapılabilecek neredeyse tüm işlemleri-denemeleri yaptım ve maalesef hata kesilmedi. HP Türkiye müşteri hizmetlerini teknik destek için aradığımda söyledikleri bütün şeyleri zaten yapmıştım. Bir tanıdığım özel servis teknisyeni ile de görüştüm. HDD'yi çıkartıp sadece SSD takılı bir şekilde işletim sistemi kurulumu denedim. Uzun bir liste olduğu için neler yaptığımı yazmayacağım fakat talep eden olursa bu konunun altında, paylaşabilirim.

Uzun lafın kısası SSD garantiye gidiyor. Endeks bilişim garanti desteğini sağlayacağı için görüşme sağladım e posta ile. Dakika bir gol bir olurcasına SSD'yi gönderirken kargo parasını siz ödeyeceksiniz, geri gönderirken de kargo ücretini biz ödeyeceğiz dendi sağladığım iletişimde. Endeks bilişim hakkında zibilyon tane kötü yorum okudum fakat İnşallah bir kurban da ben olmam. Teknolojik ürünler alırken (ithalatçı garantili) mutlaka satıcısına garantinin hangi firmaya ait olduğunu sorun. Endeks bilişim dendiğinde ürünün fiyatı çok aşırı avantajlı değilse uzak durmayı tercih edin. Size naçizane tavsiyemdir.

Düzenleme yapamadığım için bir ekleme daha yapayım. HP Türkiye yetkili servisleri, sizin taktığınız bileşenler ile alakalı onarım/hasar ya da hata tespiti gibi destekler vermemekte. Bir HP Bilgisayarı alacağınız zaman eğer bir üst modelinde SSD var da bir alt modelinde yoksa ve ben sonradan takarım diyorsanız, maddi olarak sizi çok sıkmazsa garanti kapsamından yararlanabilmek için SSD'li modelleri tercih etmeye çalışın.

Güncelleme: SSD Gönderildi, arızalı olduğu tespit edildi. Hikvision E3000 256GB M.2 NVME SSD'nin muadili olarak stoklarında olduğu, onun ile değiştirebileceklerini söylediler. Ben de fiyat iadesi talep etmek istemedim (yaklaşık aynı fiyatlardaydı). Değişimini talep edip hikvision ssd ile değiştirtmiş oldum. Şu anda bilgisayarımda o takılı ve sorunlar düzeldi.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı