Acer laptop açılmıyor ve şarj olmuyor

Admcevo

Hectopat
Acer laptopumun icini açtım herhangi bir kablo sökümü yapmadan fandaki 2 vidayi çıkartıp fani temizleyip geri topladim. Şarja taktim ama şarj isigi yanmadi sonrasinda PC'nin de tepki vermedigini gordum acilmiyordu. İcini tekrar actigimda RAM cikartip taktim ve pili sifirladim ama yine hiçbir şey duzelmedi. Ayrıyeten sunu fark ettim ki ben guç tusuna basili tutarken anakartin spesifik bir tarafi (sol) dehset bir sekilde isinmis o kadar isinmis ki elimi dokunduramadim bile guc tusuna bastigimda isiniyor sadece. Ne yapmam lazim cihazin garantisi yok ve icinde işim icin olan cok onemli dosyalarim var.

Acer laptopumun icini açtım herhangi bir kablo sökümü yapmadan fandaki 2 vidayi çıkartıp fani temizleyip geri topladim. Şarja taktim ama şarj isigi yanmadi sonrasinda PC'nin de tepki vermedigini gordum acilmiyordu. İcini tekrar actigimda RAM cikartip taktim ve pili sifirladim ama yine hiçbir şey duzelmedi. Ayrıyeten sunu fark ettim ki ben guç tusuna basili tutarken anakartin spesifik bir tarafi (sol) dehset bir sekilde isinmis o kadar isinmis ki elimi dokunduramadim bile guc tusuna bastigimda isiniyor sadece. Ne yapmam lazim cihazin garantisi yok ve icinde işim icin olan cok onemli dosyalarim var.

Fan bakımı sırasında batarya bağlantısını anakarttan ayırmamışsınızdır diye düşünüyorum.
Eğer durum bu ise anakarta kısadevre yaptırmış olabilirsiniz.
Hiçbir elektronik üzerinde enerji var iken el bile dokunulmamalı.

Dosyalara bir şey oldugunu dusunmuyorum hocam ya teknik servise ya da tanidiginiz bir bilgisayarciya goturmelisiniz.

Fan bakımı sırasında batarya bağlantısını anakarttan ayırmamışsınızdır diye düşünüyorum.
Eğer durum bu ise anakarta kısadevre yaptırmış olabilirsiniz.
Hiçbir elektronik üzerinde enerji var iken el bile dokunulmamalı.

Yok hocam fanin baglantisini bile cikarmadim sadece 2 vida cikartip fani temizledim geri taktim kisadevre yi ev imkanlarinda duzeltmenin bir yolu yok mudur bosaltamaz miyim elektrigi? Pazartesi iş icin lazim bana pazartesiye kadar bilgisayarci bulamam :(

Yok hocam fanin baglantisini bile cikarmadim sadece 2 vida cikartip fani temizledim geri taktim kisadevre yi ev imkanlarinda duzeltmenin bir yolu yok mudur bosaltamaz miyim elektrigi? Pazartesi iş icin lazim bana pazartesiye kadar bilgisayarci bulamam :(

Batarya bağlantısını söküp şarj cihazı ile deneyebilirsiniz.
Kısadevre basit bir arıza değildir.
Hangi il ve ilçedesiniz?

Batarya çıkarmadan işlem tehlikelidir. Kısa devreye yol açar. Isınma durumu da anlaşılan kısa devre sonucunda anakartın parçalarına zarar geldi. Sizin yapabileceğiniz bir durum yok. Bilgisayar tamircisi ile iletişime geçmeniz gerekiyor. O gerekli işlemi yapacaktır. Zira sizde gerekli bilgiler ve donanımlar olmadığından dolayı. Bazen ufak defek parçalar değiştirildiğinde çalışır.

Hangi il ve ilçedesiniz?
Ankara keçiören hocam denemek zarar vermez diyorsaniz deneyebilirim.

Hangi il ve ilçedesiniz?

Ankara keçiören hocam.

Batarya çıkarmadan işlem tehlikelidir. Kısa devreye yol açar. Isınma durumu da anlaşılan kısa devre sonucunda anakartın parçalarına zarar geldi. Sizin yapabileceğiniz bir durum yok. Bilgisayar tamircisi ile iletişime geçmeniz gerekiyor. O gerekli işlemi yapacaktır. Zira sizde gerekli bilgiler ve donanımlar olmadığından dolayı. Bazen ufak defek parçalar değiştirildiğinde çalışır.

Hocam biliyorum ama fanın kablosunu bile cikarmadim sadece tozunu aldim o yuzden bataryayla ugrasmadim bir problem cikarabilecegini dusunmedim hiç.

Ankara keçiören hocam denemek zarar vermez diyorsaniz deneyebilirim.

Ankara keçiören hocam.

Hocam biliyorum ama fanın kablosunu bile cikarmadim sadece tozunu aldim o yuzden bataryayla ugrasmadim bir problem cikarabilecegini dusunmedim hiç.

Fark etmeden bir parçaya dokunmuş statik elektrik oluşmuş olabilir. Batarya çıkarmanın sorunu olmaz.

Bataryayi cikardim herhangi bir fark olmadi hocam.

Zaten olmayacağını düşündüğüm için önermemiştim. Dediğim gibi teknik servis ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Sürekli denemeniz de cihaza fazla zarar vermekten başka bir işe yaramaz. Daha fazla parça yakmadan bilgisayarı toplayıp teknik servise veya tanıdığınız tamirciye verin. Bütçe olarak da çok sıkıntı çekeceğinizi sanmıyorum. Bu arada bilgiler konusunda sıkıntı olmaz. Gitmezler yani. Ancak hazır götürmüşken bu konuyu onlar ile paylaşın. Gerekirse bilgileri size teslim ederler.

Yeni konular

Geri
Yukarı