Çözüldü Acer Nitro 16 RTX 4060 oyunlarda 15 FPS veriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

likeacash

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, 3 gün önce Acer Nitro 16 4060 32 GB olan versiyonunu satın aldım, her şey normalken dün bilgisayarı kapattım ve sabah açtığımda oyunlarda 15 FPS almaya başladım, CS2 ve GTA 5'te denedim sonuçlar aynıydı. NitroSense uygulamasında Performans modunda GPU kullanımı %100 olarak gözüküyor ve 210MHz de kalıyor fakat FPS düşük, hiçbir değişiklik yapmadan neden böyle olmuş olabilir? Fikri olan var mı acaba?

Çözüm
Cihaz Optimus da kalmış olabilir. BIOS girip Advanced sekmesinde display modu otomatik yap. Daha sonra NVIDIA denetim panelinde ekran yönetim moduna bak orası Optimus'da ise ya otomatiğe al ya da only NVIDIA yap.
Cihaz Optimus da kalmış olabilir. BIOS girip Advanced sekmesinde display modu otomatik yap. Daha sonra NVIDIA denetim panelinde ekran yönetim moduna bak orası Optimus'da ise ya otomatiğe al ya da only NVIDIA yap.

Çözüm
Güç seçeneklerinden yüksek preformansı seçin.

Performans modunda şu an.

NVIDIA denetim masasında Optimus modunda çalışıyordu diğer günlerdede ama böyle bir sorun yoktu.

Şarja takılı mı?

Evet.

NVIDIA denetim panelinden NVIDIA moduna aldığımda sorun çözüldü. Teşekkür ederim. Ama buna ne sebep olmuş olabilir acaba.

Optimus dahili GPU kullandırır sana harici GPU uykuya çeker. Otomatik yaparsan oyuna girdiğinde NVIDIA GPU çalıştırır. Only NVIDIA seçersen sürekli harici GPU ullanır.

Bilgisayar elime geldiğinden beri Optimus da kullanıyordum zaten, neden birdenbire bu sorun oldu acaba? NVIDIA'ya geçmede mi problem oldu acaba. Bilgisayarı 2-3 kere yeniden başlatmıştım ama sorun çözülmemişti.

Bilgisayarı aldığından beri yanlış kullanıyorsun demek ki.

Bilgisayara bu seçenek konulduysa eğer, yanlış bir kullanım şekli olduğunu düşünmüyorum. Ekran kartı değişiminde bir problem oldu sanırım. Şu an Optimus modunu tekrar aktif ve aynı hatayı almıyorum FPS'ler olması gereken düzeyde. Yazılımsal bir hata oldu sanırım.

Bilgisayara bu seçenek konulduysa eğer, yanlış bir kullanım şekli olduğunu düşünmüyorum. Ekran kartı değişiminde bir problem oldu sanırım. Şu an Optimus modunu tekrar aktif ve aynı hatayı almıyorum FPS'ler olması gereken düzeyde. Yazılımsal bir hata oldu sanırım.

Yanlıştan kastım, Optimus modda 4060'ın tam performansını alamazsın. Only NVIDIA alırsan cihazı FPS değerlerini hatırı sayılır derecede arttığını görebilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı