Acer Nitro 5 2022 işlemcisi 93 dereceyi görüyor

Arkadaşlar Turbo Boost'u kapattım ve aynı şekilde ultra ayarlarda RDR2 açtım Tam ekran 165HZ Dikey Senkronizasyon kapalı ve sonuç oldukça şaşırtıcı 6800H işlemcim temel frekans hızında çalıştı ve neredeyse hiç FPS kaybı yaşamadım(70+ FPS Stabil.) , bununla kalmayıp işlemcim 93-94 seviyelerinden aşağıdaki seviyelere düştü, ekran kartım ise gayet normal şekilde eskisi gibi çalışıyor herhangi bir darboğaz söz konusu değil. Cihaz artık çok daha serin ve fanları daha sessiz. Hem de herhangi bir kayıp vermeden :) Çok sevindirici. (İşlemcimin temel frekans hızı 3.20 GHz)

Eki Görüntüle 1731458
Evet ben de neredeyse hiç bir FPS düşüşü yaşamayıp sıcaklıkları 15 derece düşünüyorum Turbo Boost kapalı iken. Fakat bunu kapamak daha sağlıklıysa Intel bunu neden otomatik olarak bu denli ciddi sıcaklık farkı ile sürekli açık olarak sunuyor anlamış değilim. Akşam üstü ultra ayarlarda 2 saat kesintisiz oynadım ve Nitro Sense üzerinde maksimum görülen sıcaklık 78 derece idi. Boost açık olsa 88-90 dolaşıyor

Evet ben de neredeyse hiçbir FPS düşüşü yaşamayıp sıcaklıkları 15 derece düşünüyorum Turbo Boost kapalı iken. Fakat bunu kapamak daha sağlıklıysa Intel bunu neden otomatik olarak bu denli ciddi sıcaklık farkı ile sürekli açık olarak sunuyor anlamış değilim. Akşam üstü Ultra ayarlarda 2 saat kesintisiz oynadım ve Nitro sense üzerinde maksimum görülen sıcaklık 78 derece idi. Boost açık olsa 88-90 dolaşıyor.

Ben hemen nedenini yazayım Turbo Boost açıkken işlemci kendini daha yüksek frekanslarda çalıştırıyor bu da bilgisayarı isindiriyor. Sen şimdi neden FPS'im artmıyor dersen de sebebi şu ortada darboğaz yapacak bir ekran kartı yok yani islemci 4GHz de çalışırken de ekran kartı %100 çalışıyor işlemciye 5GHz de çalışırken de. Ama eğer ki ekran kartı 3070 gibi bir kart olsaydı Turbo Boost'un faydasını görürdün. Umarım açıklayacabilmisimdir

Ben hemen nedenini yazayım Turbo Boost açıkken işlemci kendini daha yüksek frekanslarda çalıştırıyor bu da bilgisayarı isindiriyor. Sen şimdi neden FPS'im artmıyor dersen de sebebi şu ortada darboğaz yapacak bir ekran kartı yok yani islemci 4GHz de çalışırken de ekran kartı %100 çalışıyor işlemciye 5GHz de çalışırken de. Ama eğer ki ekran kartı 3070 gibi bir kart olsaydı Turbo Boost'un faydasını görürdün. Umarım açıklayacabilmisimdir
Anlıyorum ama yine de bunun sıcaklıkları göze alarak performans için bizim manuel olarak devreye sokmamız gereken bir teknoloji olduğu taraftarıyım. Onlarca konu,forum gezmeseydim bunun açıp kapatılabilen ve kapattığımız takdirde 15 derecelere kadar sıcaklık düşürdüğünü bilmeyecektim. Fakat tabiki çok iyi bir teknoloji ona itirazım yok 2.4ghz de çalışan işlemcimi 4.7ghze çıkarabiliyor müthiş fakat eğer sistemi bu kadar ısındırıyorsa bunu gerektiğinde yapmalı yoksa Chrome'da dolasırken bile 3 3.5ghzlere çıkıyor bu benim şahsi görüşüm tabiki. Günümüz oyunlarını kapalı şekilde rahat oynayabiliyoruz fakat 2-3 yıl sonra bu ve benzeri cihazlarda mecbur açmak gerekicek muhtemelen 😄 Benim bir sorum daha var, henüz 1 haftalık bir cihazın macununu kaliteli kendini kanıtlamış bir macun ile değiştirmek mantıklı olur mu yarar sağlar mı sizce? Cihazlara bastıkları abrika macunları nasıl bilmiyorum fikrim yok

Anlıyorum ama yine de bunun sıcaklıkları göze alarak performans için bizim manuel olarak devreye sokmamız gereken bir teknoloji olduğu taraftarıyım. Onlarca konu,forum gezmeseydim bunun açıp kapatılabilen ve kapattığımız takdirde 15 derecelere kadar sıcaklık düşürdüğünü bilmeyecektim. Fakat tabiki çok iyi bir teknoloji ona itirazım yok 2.4ghz de çalışan işlemcimi 4.7ghze çıkarabiliyor müthiş fakat eğer sistemi bu kadar ısındırıyorsa bunu gerektiğinde yapmalı yoksa Chrome'da dolasırken bile 3 3.5ghzlere çıkıyor bu benim şahsi görüşüm tabiki. Günümüz oyunlarını kapalı şekilde rahat oynayabiliyoruz fakat 2-3 yıl sonra bu ve benzeri cihazlarda mecbur açmak gerekicek muhtemelen 😄 Benim bir sorum daha var, henüz 1 haftalık bir cihazın macununu kaliteli kendini kanıtlamış bir macun ile değiştirmek mantıklı olur mu yarar sağlar mı sizce? Cihazlara bastıkları abrika macunları nasıl bilmiyorum fikrim yok
Hocam Turbo Boost'u nasıl kapattığınız?

Son düzenleme:
Hocam Turbo Boost'u nasıl kapattınız?
ThrottleStop isimli uygulama üzerinden Disable Turbo seçeneğini aktifleştirmeniz gerekli. Sonra ayarı kaydedip programı kapatabilirsiniz. Başka yöntemleri de var internetten bulabilirsiniz benim uyguladığım bu

Anlıyorum ama yine de bunun sıcaklıkları göze alarak performans için bizim manuel olarak devreye sokmamız gereken bir teknoloji olduğu taraftarıyım. Onlarca konu, forum gezmeseydim bunun açıp kapatılabilen ve kapattığımız takdirde 15 derecelere kadar sıcaklık düşürdüğünü bilmeyecektim. Fakat tabii ki çok iyi bir teknoloji ona itirazım yok 2.4GHz de çalışan işlemcimi 4.7GHz'e çıkarabiliyor müthiş fakat eğer sistemi bu kadar ısındırıyorsa bunu gerektiğinde yapmalı yoksa Chrome'da dolasırken bile 3 3.5GHz'lere çıkıyor bu benim şahsi görüşüm tabii ki. Günümüz oyunlarını kapalı şekilde rahat oynayabiliyoruz fakat 2-3 yıl sonra bu ve benzeri cihazlarda mecbur açmak gerekecek muhtemelen 😄 benim bir sorum daha var, henüz 1 haftalık bir cihazın macununu kaliteli kendini kanıtlamış bir macun ile değiştirmek mantıklı olur mu yarar sağlar mı sizce? Cihazlara bastıkları abrika macunları nasıl bilmiyorum fikrim yok.

Hocam bence değiştirin ama pumpout effect olma ihtimali laptoplarda birhayli yüksek yani biraz paraya kıymanız gerekecek size tavsiyem eğer sadece işlemciye uygulayacaksanız bu https://www.amazon.com.tr/Termal-Gr...locphy=1012761&hvtargid=pla-404032604386&th=1 eğer ekran kartına da uygulayacaksanız 1 tane daha alın. Son olarak biraz araştırma yapın ve eğer kendinize sıvı metal sürecek kadar güveniyorsanız da bunu alın Thermal Grizzly Conductonaut TG-C-001-R Liquid Metal 1gr Termal Macun - incehesap.com sıvı metaller normal termal macunlara göre daha iyiler.

Hocam Turbo Boost'u nasıl kapattığınız?
Kayıt Defterinden basit bir düzenleme ile yapabilirsin. 3.parti yazılımlara gerek yok.

Kayıt Defterinden basit bir düzenleme ile yapabilirsin. 3.parti yazılımlara gerek yok.
Hocam şimdi program ile ayarladım ama VAC yer miyim diye korkmuyor değilim. Uygulamayı açık bırakırsam VAC yenir mi? Burdan mı yapmalıyım yoksa?

Hocam şimdi program ile ayarladım ama VAC yer miyim diye korkmuyor değilim. Uygulamayı açık bırakırsam VAC yenir mi? Burdan mı yapmalıyım yoksa?
VAC yedirecek bir şey olduğunu sanmıyorum ama için rahat etsin istersen yaptıklarını geri al uygulamayı kaldır benim attığımdan yap.

Yeni konular

Geri
Yukarı