Gestus

Hectopat
fTPM açıkken nadir olarak oluyor. Windows 10'da iken oluyordu, aynı sorun 11'de de var.
Laptopum; Nitro 5 AN-515 44( R5 4600H, 1650 Ti).
BIOS ve driverlar güncel.
Örnek:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Evet, ASUS laptoplarda da oluyor. Bende fa506iv var ve bios'ta kapatma şansım yok.

2020'den beri TUF A15 kullanıcıları şikayet etti ama ASUS sorun bulamadı! Çünkü olay işletim sistemi sınırları dışında gerçekleşiyor. Hiçbir şekilde olay görüntüleyicide vs. bir şey göremezsiniz. Servise versen adam bakıp sorun yok diyor vs. Redproduce edilebilir değil. Oturup kullanman lazım, mouse hareketini farkedemeyebilirsin o yüzden müzik, video, oyun vs. açık olması lazım. Lanet bir şey.

Windows 11 tpm 2.0'ı şart koşunca daha fazla insan şikayet etmeye başladı. Laptop, desktop, marka farketmeksizin rastgele stuttering şikayetleri var internette. Hepsinin ortak noktası AMD işlemci. Ve bios'ta kapatabilen tpm'i kapatıp rahatına bakıyor.

Şahsen beni kanser etti bu sorun. Hayattan soğuttu.

Modlu BIOS dosyası kullanarak fTPM ayarını kapatabilirsiniz. BIOS'u modlamanız mümkün değilse bunu yapmanın alternatif bir yolu var. Şu videoyu kendinize uyarlayarak deneyebilirsiniz. Kompleks bir çözüm ama işinize yarayabilir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Teşekkürler, bios modlama dün aklıma geldi. Araştırınca gördüm ki bir tane yapılmış mod var gizli menüler açığa çıkarılmış. Ama pek kimse denemediği için denemeye çekiniyorum. Hem olası sorunlarda çözmeye vaktim olması lazım hem de iş için kullandığım yazılımları kullanabileceğim bir yedek bilgisayarım...

Bir süre daha bekleyeceğim, ASUS forumlarına falan yazacağım. 2020'den beri bu sorun var, hep ASUS kaynaklı olduğunu sanmıştım. Ve sebepsiz olması, sorunun adının konamaması insanı daha da kötü yapıyordu. En azından şimdi sebebini biliyorum kafam biraz daha rahat.

fTPM yazılımsal olduğu için işlemciyi kullanıyor ve bu nedenle bazı zamanlarda işlemciye yüklendiği için bu tarz ses takılmaları veya fare takılmaları olabiliyor.

8 çekirdeğin tümüyle render alırken bile işlemci gerekli işlem gücünü ses çalmaya veya video oynatmaya ayırabiliyor. Ben oturmuş youtube videosu izlerken arkaplanda ne gibi bir güvenlik olayı yaşanıyor olabilir de sistemin tümünü kitleyebilir? İşlemcinin saat hızı, fps vs. öyle bir noktaya düşüyor ki şaka resmen. O an her şey takılıyor. Bazı masaüstü sistemlerde bsod ile sonuçlanıyormuş. Ve bu olay bence tamamen rastlantısal. Bazı kişilerin iddiasına göre ise bios resetlendikten sonra belirli bir paternde gerçekleşiyor. Sallıyorum her 4 saatte bir gibi başlayıp artan/azalan sıklıkta vb. Bence çok ciddi bir bug.

Teşekkürler, bios modlama dün aklıma geldi. Araştırınca gördüm ki bir tane yapılmış mod var gizli menüler açığa çıkarılmış. Ama pek kimse denemediği için denemeye çekiniyorum. Hem olası sorunlarda çözmeye vaktim olması lazım hem de iş için kullandığım yazılımları kullanabileceğim bir yedek bilgisayarım...

Bir süre daha bekleyeceğim, ASUS forumlarına falan yazacağım. 2020'den beri bu sorun var, hep ASUS kaynaklı olduğunu sanmıştım. Ve sebepsiz olması, sorunun adının konamaması insanı daha da kötü yapıyordu. En azından şimdi sebebini biliyorum kafam biraz daha rahat.

8 çekirdeğin tümüyle render alırken bile işlemci gerekli işlem gücünü ses çalmaya veya video oynatmaya ayırabiliyor. Ben oturmuş youtube videosu izlerken arkaplanda ne gibi bir güvenlik olayı yaşanıyor olabilir de sistemin tümünü kitleyebilir? İşlemcinin saat hızı, fps vs. öyle bir noktaya düşüyor ki şaka resmen. O an her şey takılıyor. Bazı masaüstü sistemlerde bsod ile sonuçlanıyormuş. Ve bu olay bence tamamen rastlantısal. Bazı kişilerin iddiasına göre ise bios resetlendikten sonra belirli bir paternde gerçekleşiyor. Sallıyorum her 4 saatte bir gibi başlayıp artan/azalan sıklıkta vb. Bence çok ciddi bir bug.
Sizin BIOS'ta kapatma seçeneği yok mu?
Benimkinde var, ama kapatmak benim için bir çözüm değil TPM gidince diski başka bir PC'ye takınca içimdeki herşey görünüyor.
Bu durum tek Asus ya da Acer laptoplarda değil, RYZEN olan hemen hemen her markada(desktop dahil) görünmüş. Yabancı forumlarda ve AMD'nin kendi forumunda çözüme ulaşamamışlar...
Intel'de böyle bir sorun yaşayanı bulamadım.
Sadece AMD'ye özgü gibi görünüyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı