Acer Nitro 5 AN515-42 Nitrosense güç ayarı yüksek performansa getirilemiyor

Emrecngz

Kilopat
Yer
Mersin
Merhabalar, Acer Nitro 5 AN515-42 cihazım var. Nitrosense'deki güç ayarlarında 3 seçenek var:
  • Güç tasarrufu.
  • Dengeli.
  • Yüksek performans.
Ancak burada yüksek performans seçeneğine getiremiyorum. Programı her kapatıp açtığımda veya başka bir menüye geçtiğimde, bir önceki tıkladığım seçeneğe geri dönüyor. Bunu nasıl düzeltebilirim? Programı tekrar yükledim ama sorun devam ediyor.

Dosya Ekleri

• tcpt2.png
    tcpt2.png
    170,6 KB · Görüntüleme: 85
  • tcpt1.png
    tcpt1.png
    176,4 KB · Görüntüleme: 94
BIOS sürümünüzü Acer Sürücüler ve Kılavuzlar bölümünden güncel sürümü olup olmadığını kontrol eder misiniz?

Evet güncel sürüm. Ben zamanında Windows güç seçeneklerinden güç modu oluşturmuştum ama performans sorunları yüzünden silmiştim. Sanırım Nitro Sense dengeli isimli güç modunu otomatik oluşturup onu kullanıyormuş. Ama nasıl olduysa benim oluşturduğum mod tam olarak silinmemiş ve ara sıra belirip aktifleşiyor. Bir türlü silmeyi başaramadım her tür CMD kodunu denedim. Nitro Sense de ondan sonra bozuldu zaten.

Evet güncel sürüm. Ben zamanında Windows güç seçeneklerinden güç modu oluşturmuştum ama performans sorunları yüzünden silmiştim. Sanırım Nitro Sense dengeli isimli güç modunu otomatik oluşturup onu kullanıyormuş. Ama nasıl olduysa benim oluşturduğum mod tam olarak silinmemiş ve ara sıra belirip aktifleşiyor. Bir türlü silmeyi başaramadım her tür CMD kodunu denedim. Nitro Sense de ondan sonra bozuldu zaten.
NitroSense'i kullanmanızı pek tavsiye etmem işin özünde. Bence yüksek performans tercih edecekseniz Windows'unki daha iyi olacaktır. NitroSense üzerinden Fan ayarlaması yapmayı öneriyorum sadece.

İşlemciniz eğer Yüksek Performansta performans kaybı yapıyor ise bunun önüne geçmenize de yardımcı olabilirim. Muhtemelen sıcaklık kaynaklı yavaşlamalar ve kötü sistem dizaynı yüzünden öyle oluyor. Elimden geleni yaparım.

Nitro Sense'i kullanmanızı pek tavsiye etmem işin özünde. Bence yüksek performans tercih edecekseniz Windows'unki daha iyi olacaktır. Nitro Sense üzerinden Fan ayarlaması yapmayı öneriyorum sadece.

İşlemciniz eğer Yüksek Performansta performans kaybı yapıyor ise bunun önüne geçmenize de yardımcı olabilirim. Muhtemelen sıcaklık kaynaklı yavaşlamalar ve kötü sistem dizaynı yüzünden öyle oluyor. Elimden geleni yaparım.

Güç modunu zaten Nitro Sense'ten ayarlamıyordum. Fan açıp kapatıyorum.

İşlemcim birçok oyunda darboğaz yapıyor, ondan mı bahsediyorsunuz? Benim işlemci Ryzen 2500U. Güçsüz olduğu için yapıyor sanıyordum. Sıcaklık sorunum yok yaz aylarında bile Max 75 derece oluyor.

Güç modunu zaten Nitro Sense'ten ayarlamıyordum. Fan açıp kapatıyorum.

İşlemcim birçok oyunda darboğaz yapıyor, ondan mı bahsediyorsunuz? Benim işlemci Ryzen 2500U. Güçsüz olduğu için yapıyor sanıyordum. Sıcaklık sorunum yok yaz aylarında bile Max 75 derece oluyor.
Evet. Oyunlardaki performansını sınırlayan etmenler var ise kaldırabiliriz bir çoğunu.
Ancak işlemcinin İntel olması lazım tabi.

Geri
Yukarı