Acer Nitro 5 AN515-43 laptopun çok sorunu var

Valkyriiee

Decapat
Daha fazla  
Merhaba. Acer Nitro 5 AN515-43 R3DS Ryzen 7 3750H RX 560X sahibiyim. 2020 Ocak ayında aldığımda herhangi bir sorunu yoktu ama nisan-Mayıs aylarına geldiğimde 100 derece CPU 90 derece GPU görmeye başladım. Aylarca thermal throttling lanetini çektim ve çözümü 2021 ortalarında Thermal Grizzly Kryonaut ile çözdüm. Gel zaman git zaman Windows 11 çıktı tabii AMD tarafında da tonla güncelleme geldi ben Windows 11 geçiş yaptım ve driverları güncel tuttum. Artık derecelerim 85 CPU (ortalama) 75 GPU (max) olacak şekilde sabitlendi tozu bakımı filan da zamanı geldiğinde yaptırıyorum fakat şaşırtmayacak derecede yeni bir sorun doğdu. "Battery drain". Kısacası yüksek CPU kullanan oyunlarda, Örneğin: Apex Legends, Rainbow 6, Overwatch 2 şarjım prizde olmasına rağmen azalıyor ve FPS düşmesi yaşıyorum. Drop pek olmasa bile akıcılık ciddi şekilde baltalanıyor.

Araştırmadığım forum, sormadığım insanoğlu kalmadı. Kimisi adaptörün yetersiz, kimisi sürücülerinden dolayı deyip duruyor. Windows 11'den 10'a geri döndüm. Biraz akıcılık rahatladı ama şarj azalmasına fayda etmedi. DDU ile denemediğim sürücü versiyonu kalmadı defalarca kez temiz kurulum da yaptım fayda etmedi. Thermal throttle yediğim dönemlerde undervolt yapmıştım ama hiç overclock denemedim bile ki orijinal adaptörün her durumda yeterli Volt ve amperi vermesi gerekiyor. Piyasada yeni bir adaptör aradım ama merdivenaltı-yan sanayi marka adaptörlerle anakartıma zarar vermek istemiyorum. Undervolt ile FPS veya akıcılık kaybederek te bu sorundan kurtulmak istemiyorum sadece ilk aldığım o 3-4 aylık güzel performasını versin yeterli.

Bir de ekleme yapmak istiyorum. Hybrid Power özelliğini de araştırdım. Belli durumlarda bilgisayar pilden de güç alabiliyor ve sağlıklı çalışıyor. Bunun %95'e kadar normal olduğunu biliyorum ama saydığım oyunlarda yaklaşık 4-5 saatlik deneyimimde %30'a kadar inip Windows Power plan güç tasarrufuna geçirdiği için %30'da sabitleniyor.
Çorba gibi yazı yazdım ama 3 yıllık deneyimimde çözemediğim tek sorun bu. Yardımcı olabilecek veya daha önce aynı sorunu yaşayan biri var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim de Acer nitro 5 kullandığım zaman aynı sorun vardı pil 94-95 e iniyordu oyun oynarken cpu ısısı konusunda sıkıntı gibi laptop sonuçta

Sorma ya ama sıcaklık kaynaklı olduğunu düşünmüyorum Forza Horizon 5 veya Mortal Kombat 11 gibi yüksek değerli oyunlarda 95'e ya hiç inmiyor ya da inip tekrar geri doluyor ki bunun normal olduğunu okudum. Sorun Online Shooter oyunlarda %95'ten aşağı devam etmesi. Güç planını da yüksek performasta kullanıyorum. Windows 11 kullanırken çok hızlı eriyip 30'a vuruyordu ama Windows 10 dönünce biraz daha idare edebilir duruma geldi, birkaç saatten sonra 70-80 küsürde buluyorum. Yine de çözülmüş sayılmaz oem driver öneriyorlar ama Acer sağ olsun sitesindeki driverlar 2020'de kalmış Adrenalin arayüzünü kurmuyor bile...

Yeni konular

Geri
Yukarı