Acer Nitro 5 AN515-43 oyunlarda 10-20 FPS veriyor

erendemiray7

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, arkadaşımın elinde bir Acer Nitro 5 var AN515-43 modeli bir tık eski yani. İçinde 8 GB RAM GTX 1650 ekran kartı ve R5 3550H var. Böyle bir sistemde Devour'da 10 FPS, lethal Company'de 20 FPS gibi çok saçma değerler alıyor. Aynı özelliklerin benzerine sahip kardeşimin laptopunda ise (GTX 1650 R5 4600H) bu oyunlarda 70+ FPS alıyor. Şöyle birkaç kilit noktadan bahsedeceğim. Kendisi hiç bakım yaptırmamış aldığından beri PC'yi yani 3-4 yıldır PC bakımsız ne termal bakım ne de fanların bakımı yapılmış. Biraz da kardeşimin pcsiyle (bakımını yaptıralı çok olmadı) onun PC arasındaki sıcaklık ve GPU CPU kullanım farkından bahsedeyim.
Boştayken: Kardeşimin PC'deki GPU sıcaklığı; 48-50 arası onunki 75-80 derece arası.
Devour'da: Kardeşimin PC'de GPU kullanımı %90 civarları CPU kullanımı %10-15 iken onun PC'de GPU kullanımı %30 CPU her zaman %100
Devour'da sıcaklık farkı ise kardeşimin işlemcisi 90 civarı GPU 75-80 arası iken onunki 100 derece işlemci ve 85-90 derece arası GPU.
Şimdi size sorum, eğer bu arkadaş bakımını yaptırırsa laptopta FPS değerlerinde ve GPU kullanımında bir değişiklik olur mu?
Not: Kendisinin PC'yi formatlayıp temiz kurulumla tüm Driver'lerini vs güncelledim ona rağmen böyle FPS'ler alıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dediğim şey garip gelebilir ama laptoplarda sık yapılan bir hata var.

Oyunlar işlemcinin ekran kartıyla açılıyor. Bunu önlemek için ya nvidia panelden global ayar değişikliği yapmak lazım ya da oyuna sağ tıklayarak grafik işlemciyle çalıştırdan ana ekran kartını seçmek lazım.

1711667742182.png

Şöyle bir şey bu arada, yüksek performanslı ayarı seçerek açın veya panelden global ayar değişikliği yapın.

Dediğim belki işe yaramaz ama bundan da olabilir.

Dediğinin benzerini yaptım. Nvidia denetim masasından 1. olarak gtx 1650yi seçtim bir şey değişmedi. Her oyunda öyle grafik işlemcisiyle çalıştır seçeneği çıkmıyor ki özellikle steamdeki oyunlarda.

GPU kullanım oranı garip, arkadaşın dediği gibi oyunları dahili GPU da çalıştırıyor olabilir.

İki cihazın GPU watt değerlerini karşılaştırmak lazım, birinizde 80 watt, diğerinde 40 watt 1650 varsa zaten kafadan yarı yarıya performans kaybı vardır. Ek olarak RAM yetersiz kalıyor olabilir, iki cihazda 8 GB RAM mi?

Bakım sıcaklık değerlerinin düşürüp performansı arttırır ama 10 FPS'ten 80 FPS'e çıkarmaz hocam.

Dahilide çalıştırıyor olabilir evet ama bunu engellemek için yapmam gerekenleri yaptım PC'de MUX Switch yok ki. RAM kardeşiminkinde 16 Dual channel. Ama ne olursa olsun GTX 1650'nin lethal Company gibi bir oyunda bir yerde 120 FPS alırken diğerinde 10 FPS alması normal değil aklım almıyor.

Hocam öncelikle Laptop'a bakım yaparsanız kesinlikle performans artar. Arkadaşınızın bataryası ne durumda acaba? Sistemi güç tasarrufunda kullanıyor olabilir mi? İşlemci kullanımının o kadar fazla olması bilgisayarda virüs olabileceği şüphesi verdi Kaspersky vs. kullanılarak tarama da yapılabilir. Ayrıca oyunu hangi ekran kartıyla çalıştıracağınızı belirlemek için NVIDA ile uğraşmaya gerek yok. Masaüstünde görüntü ayarlarına girip 'Grafikler' sekmesinden ayarlayabilirsiniz (Win 11 için).

Bilgisayarı yeni formatladım tertemiz bilgisayar. Virüs olamaz yani pcde. Sistemi yüksek performansa çektim. Ona rağmen böyle. Bataryasını sorarım sağlamdır herhalde çünkü şarjında pilinde vs sorun yok pilde kullanıyor gayet.

Geri
Yukarı