Acer Nitro 5 AN515-45 SPD sekmesi boş

Flapers

Kilopat
Hem AIDA64 hem CPU Z ile baktım bir türlü SPD sekmesini göremiyorum.

1627747499172.png

Okuduğum kadarıyla bazı Ramlerde(özellikle anakarta lehimli olanlarda) SPD yongası bulunmamakta. Bu yüzden CPU–Z ile bakmaya çalıştığınızda bir şey göremiyorsunuz.

Ayrıca;

Serial Presence Detect (SPD), bellek modülleri hakkında verilere PC aracılığı ile erişilmesini sağlayan bir sistem arayüzüdür. BIOS, SPD verisini okuyarak gerekli bilgileri alır ve sistemin çalışma şeklini belirler. JEDEC standartlarına uygun olarak üretilen tüm bellek modüllerinde, modül üzerinde bulunan bir EEPROM yongada 128byte SPD verisi bulunmaktadır.
SPD yongası bellek modülünün köşelerinden birinde bulunur ve çıplak gözle rahatlıkla görülebilir. Bu veriler; üretim tarihi, üretici firma, seri numarası ve modülle ilgili olarak üreticin vermek istediği benzeri gerekli bilgileri içerir. SPD doğru olarak programlanmamış ise anakart yanlış veriye göre kendini ayarlayarak işlem yapmaya çalışacaktır, bu da sistem için sorun yaratacaktır. Hatalı programlanmış SPD EEPROM’a sahip markasız/no-name/OEM bellek modülleri sistemlerde çıkan sorunların başlıca sebeplerindendir.

BIOS'ta görüntüleyebiliyor musunuz hocam?

Okuduğum kadarıyla bazı ramlerde(özellikle anakarta lehimli olanlarda) SPD yongası bulunmamakta. Bu yüzden cpu–z ile bakmaya çalıştığınızda bir şey göremiyorsunuz.

Ayrıca;

Peki anakarta lehimli ise ben yükseltemeyi düşünüyordum yapabilir miyim? 8x2 RAM sipariş vereceğim ona göre.
1627807479886.png

Lehimli ise o Rami çıkartamazsınız. İkinci bir slot varsa aynı özelliklerde bir Ram takabilirsiniz. Bunun için tam model numarasını belirterek üreticiyle iletişime geçip mevcut Ramin özelliklerini öğrenin. Direkt Ramin üstünde de yazabilir özellikleri. Anlıyorsanız bakabilirsiniz.

Lehimli ise o Rami çıkartamazsınız. İkinci bir slot varsa aynı özelliklerde bir Ram takabilirsiniz. Bunun için tam model numarasını belirterek üreticiyle iletişime geçip mevcut Ramin özelliklerini öğrenin. Direkt Ramin üstünde de yazabilir özellikleri. Anlıyorsanız bakabilirsiniz.
Şimdi söküyorum fakat 4x2 olarak geldi yurtdışından ürün. Her türlü 0 2 adet RAM alacağım.
Gömülü değilmiş. Neyse 1 ay içinde değiştireceğim sadece SPD bilgisayar açıkken gözükmemesi kuşkuya düşürdü.

KN4GB0B05211538DB83400

1627808419133.png

Son düzenleme:
Şimdi söküyorum fakat 4x2 olarak geldi yurtdışından ürün. Her türlü 0 2 adet RAM alacağım.
Anladım hocam. Resmi şimdi gördüm, BIOS'ta 8 GB yazınca tek slot zannettim. 2x8 GB şeklinde yükseltme yapabilirsiniz. 1.2 V, DDR4, 3200 Mhz uyumludur. Ürününüzle ilgili BIOS güncellemelerini kontrol ederek sorununuza ilişkin bir güncelleme olup olmadığına bakın. Aynı model Ramin bu şekilde görünmesi gerek;

IMG_20210801_122101.png

Yeni konular

Geri
Yukarı