Acer Nitro 5 AN515-45 vs ASUS TUF Gaming A15

Bütçe
18000
Linkini paylaştığınız Acer Nitro'yu Amazon satıcısı olarak 16k ya satın aldım. (Ryzen 5 5600H -RTX 3050)
Deneyimim şu şekilde;
Bu yazacaklarım 8 GB RAM'li hali için geçerli, az önce 16 GB RAM'e yükselttim fakat daha denemedim.
Tom Clancy's Rainbow Six: Siege'de Full ayarlarda 75-100 FPS arası gidip geliyor. 2-3 saat aralıksız oynama süresi boyunca CPU Max 86 dereceyi GPU çok yüksek olmadığı için dikkatimi çekmedi.
Ben soğutma performansını beğendim 4 hava çıkışı ile güzel soğuttuğunu düşünüyorum. Fan ayarları otomatikte ekstra bir hızlandırma yapmadım.
Fan sesini kulaklık takılıyken duymazsınız fakat kulaklık yoksa fan sesi sizi net rahatsız eder.
Klavye dokunma ve tepkime süresi benim hoşuma gitti.
Eksi yönü olarak hoparlörü gerçekten kötü. Bu fiyatlara (16.000) ancak bu tarzda bilgisayarlar alırsınız ama 18.000'e daha iyisini bulursunuz. 18k verebiliyorsanız daha iyisini almanızı öneririm.
Hocam cihazın ekranı hakkında yorumunuz ne olur? Amazon incelemelerinde ekranın sadece %45 sRGB oranına sahip olduğunu ve parlaklığın kısıtlı olduğunu okudum.

Ufak ve cahilce bir soru. Aynı bilgisayarın şu versiyonunu almaya karar verdim. Sorum da şu 8 gb'ın yanında 8 mi takmak daha uyumlu yoksa 16' mı? herhangi bir sorun olur mu 8+16 kombinasyonunda?

Hiçbir şey olmaz hocam. Yalnız okuduklarıma göre eğer 8+8, 16+16 gibi birbirine eşit kombinasyonlar yaparsanız, 8+4 veya 8+16 gibi kombinasyonlardan bir tık daha fazla performans alırsınız.

Hocam cihazın ekranı hakkında yorumunuz ne olur? Amazon incelemelerinde ekranın sadece %45 sRGB oranına sahip olduğunu ve parlaklığın kısıtlı olduğunu okudum.

Hiçbir şey olmaz hocam. Yalnız okuduklarıma göre eğer 8+8, 16+16 gibi birbirine eşit kombinasyonlar yaparsanız, 8+4 veya 8+16 gibi kombinasyonlardan bir tık daha fazla performans alırsınız.

Çok teşekkürler olmadı cimrilik etmeyip 16+16 ile başlamak daha iyi olur.

Ufak ve cahilce bir soru. Aynı bilgisayarın şu versiyonunu almaya karar verdim. Sorum da şu 8 GB'ın yanında 8 mi takmak daha uyumlu yoksa 16' mı? Herhangi bir sorun olur mu 8+16 kombinasyonunda?

Açıkçası RAM konusunda benim de pek bilgim yok araştırma yaparak ve forumda dolaşarak karar verdim.
CPU-Z uygulamasını indirip cihazınız da hangi RAM hangi CL değeri ve MHz değerinde olduğunu programdan öğrenin daha sonra size uygun RAM'i ona göre araştırın.
Genelde insanlar 8 GB RAM'in yanına aynı değerlerde 8 öneriyor 8+8 şeklinde ya da 16+16 birbiri ile uyumlu çalışması için. 8+16 yaparsanız yine çalışacaktır herhalde ama böyle yapın diyebilecek bir bilgim yok maalesef yanlış bilgi vermek istemem.

Ekran parlaklığı benim için yeterli güneş direk odaya çok fazla vuruyorsa bir tık parlaklık yetersiz gelebilir belki ama ben parlaklık noktasında bir eksik hissetmedim. Gözüm alışmadığı için mi neden bilmiyorum ama ekrana bakarken eski bilgisayarımın ekranından çok farklı bir şeye bakıyormuşum gibi hissettim. Eski ekran 720p idi ondan kaynaklı olabilir.

Çok teşekkürler olmadı cimrilik etmeyip 16+16 ile başlamak daha iyi olur.
Hocam yalnız sadece oyun içinse 16+16 biraz overkill olur :D Ama tabii ki yapılabilir.

Ekran parlaklığı benim için yeterli güneş direk odaya çok fazla vuruyorsa bir tık parlaklık yetersiz gelebilir belki ama ben parlaklık noktasında bir eksik hissetmedim.
Açıklamanız için teşekkür ederim.
Gözüm alışmadığı için mi neden bilmiyorum ama ekrana bakarken eski bilgisayarımın ekranından çok farklı bir şeye bakıyormuşum gibi hissettim. Eski ekran 720p idi ondan kaynaklı olabilir.
IPS ile TN panel arasındaki farktan olabilir tahminim.

Hocam yalnız sadece oyun içinse 16+16 biraz overkill olur :D ama tabii ki yapılabilir.

Açıklamanız için teşekkür ederim.

IPS ile TN panel arasındaki farktan olabilir tahminim.

Rica ederim ayrıca 1 Aralık itibarıyla Acer kullanıcıların kendisinin kasayı açıp RAM yükseltmesi yapması sonucunda artık garanti dışına çıkmayacağını açıkladı. Tabii bu uygulamayı yaparken kasaya ve cihaza zarar vermeden uyumlu RAM ile yaparsanız geçerli.

Ufak ve cahilce bir soru. Aynı bilgisayarın şu versiyonunu almaya karar verdim. Sorum da şu 8 GB'ın yanında 8 mi takmak daha uyumlu yoksa 16' mı? Herhangi bir sorun olur mu 8+16 kombinasyonunda?

Sorun olmaz fakat Flex şeklinde çalışır, bu da Dual'e gore biraz daha düşük performans sunuyor. Oyun için 16 GB'nın yeterli oldugunu düşünüyorum oyun odaklı ise fazla para vermeden direkt 8+8 yapabilirsiniz. RAM ihtiyacı varsa 8+16 düşünülebilir.

Sorun olmaz fakat Flex şeklinde çalışır, bu da Dual'e gore biraz daha düşük performans sunuyor. Oyun için 16 GB'nın yeterli oldugunu düşünüyorum oyun odaklı ise fazla para vermeden direkt 8+8 yapabilirsiniz. RAM ihtiyacı varsa 8+16 düşünülebilir.
Çok teşekkür ederim, uzun zamandır forumda araştırma yapıyorum 20-25 bandında. Sanırım fiyat performansta en verimli ürün bu olacak gibi ram'de taktırınca.

Hoş ben alana kadar :D kalkmış ürün.

Çok teşekkür ederim, uzun zamandır forumda araştırma yapıyorum 20-25 bandında. Sanırım fiyat performansta en verimli ürün bu olacak gibi RAM'de taktırınca.

Hoş ben alana kadar :D kalkmış ürün.

Stok yenileniyor ara ara kontol edebilirsiniz 1hafta içinde gelebilir. Ben bu süreci çok saçma bir şekilde öğrendim onun için stok gelebilir kontrol edebilirsiniz.

Geri
Yukarı