Çözüldü Acer Nitro 5 AN515-46 R7 6800H RTX 3070 Ti oyunlarda ani FPS düşmesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Neşet123

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. 2 ay önce Nitro 5 AN515-46 model numaralı laptopu satın aldım.
  • Ryzen 7 6800H
  • NVIDIA RTX 3070 Ti ekran kartı
  • 32 GB RAM
  • 1TB SSD
Hala çözemediğim ve her yolu denediğim halde sonu hep hüsran ile biten bir problemim var.

Oyun türü fark etmeksizin sistemde sürekli FPS düşüyor. Örnek verecek olursak FPS 130 bantlarında gezerken saniyelik olarak 100 FPS'ye 90 FPS'ye düşüyor ve takılıyor. Bu beni aşırı rahatsız etmeye başladı. Hadi tamam sabitleyeyim diyorum, V-Sync ON yapıyorum ve 60'a sabitliyorum bu sefer de 40-50'ye anlık düşüyor yine takılıyor. Normal Windows işlemlerimi yaparken de takılıyor. Her yolu denedim ama hayır olmuyor, düzelmiyor. Sanki oyunda kaplamalar geç yüklenir ani olarak takılır ya bu tarz bir problemi de var gibi görünüyor. Oyun zevki dahi bırakmadı...

Sıcaklık değerlerim 85-90 arasında değişiyor. Bu problem için servise gönderdim. Servis sorun yok deyip, termal macunu değiştirip, Acer yazılımı kurup geri gönderdi.
  • DDU ile sürücüleri sıfırdan kurdum.
  • BIOS son sürüm güncelledim.
  • Defalarca baştan sistem kurdum
  • Chipset sürücülerini en son sürüm kurdum
  • Yüksek performans ayarlarını yaptım.
  • Ayrık GPU aktifleştirdim.

Her ne yaparsam yapayım yine aynı değişen bir şey olmuyor
Bu konuda başka bir şey aklıma gelmiyor...

Çözüm
Ne yazik ki kontrol ettim. Herhangi bir problem görünmedi...

Windows ayarlarından Çekirdek Yalıtım ayarını kapatıp deneyebilir misiniz? Bir de Windows sürümünü değiştirip farkı gözlemlemiş miydiniz?

Bir de aşağıdaki resimdeki ayarlar sizde nasıl?

1710454732003.png

Oynayacağınız oyunu seçip yüksek performansa atayın yaptığım gibi. Diğer ayarlar açıksa da kapatın.
Hocam bende bu modeli almayı düşünüyordum genel olarak mutlu ediyor mu cihaz sizi? Ekran hakkında hiçbir bilgi yok sRGB ve parlaklık değeri hiçbir yerde yokta ondan sizi bulmusken sormak istedim

Servise gönderme ben zamanında Aspire ve Nitro bilgisayarı çok servisine gönderdim. Kronik çözülmeyen problemlere sorun yok diye geri gönderiyorlar. Acer topluluğunda konu açtım cevap veren yok verende sorunu çözemedi Acer moderatörlerine yönlendirmişti. Acer moderatörleri mühendislere ilettik deyip 1 yıl oldu herhangi bir yazılım güncellemesi veya düzeltme ile ilgilenmedi kısaca Acer beni her modelinde pişman etti. Türkiye servisi zaten rezalet. DOA raporu bile zor onaylatıp 1 ay sonra gönderdi. Sonra buradaki vatandaş yok sen sorun yaşadın diye başkası sorun yaşayacak değil diyor onlar hikâye sen tecrübe edinmiş insanları dinle iade et başka model bak Tüketici Hakem Heyetine ver gerekirse.
IMG_20240302_011154.jpg

GeForce Experince uygulamasında Whisper Mode açık kalmış olabilir mi?
Hayır onu da kapattım sorun aynı az önce Valorantı test ettim ultra ayarlarda 330 Fps den birden 200 e düşüyor yarım saniyelik tekrar düzeliyor.

Servise gönderme ben zamanında Aspire ve Nitro bilgisayarı çok servisine gönderdim. Kronik çözülmeyen problemlere sorun yok diye geri gönderiyorlar. Acer topluluğunda konu açtım cevap veren yok verende sorunu çözemedi Acer moderatörlerine yönlendirmişti. Acer moderatörleri mühendislere ilettik deyip 1 yıl oldu herhangi bir yazılım güncellemesi veya düzeltme ile ilgilenmedi kısaca Acer beni her modelinde pişman etti. Türkiye servisi zaten rezalet. DOA raporu bile zor onaylatıp 1 ay sonra gönderdi. Sonra buradaki vatandaş yok sen sorun yaşadın diye başkası sorun yaşayacak değil diyor onlar hikâye sen tecrübe edinmiş insanları dinle iade et başka model bak Tüketici Hakem Heyetine ver gerekirse.
Eki Görüntüle 2139783
Önceden İntel işlemcili olan vardı. O hiç problem çıkarmadı fakat şuanki beni gerçekten rezil ediyor. İade edemiyorum 2 ay oldu ama böyle giderse farklı yollar deniyeceğim.

Hocam bende bu modeli almayı düşünüyordum genel olarak mutlu ediyor mu cihaz sizi? Ekran hakkında hiçbir bilgi yok sRGB ve parlaklık değeri hiçbir yerde yokta ondan sizi bulmusken sormak istedim
Cihaz güzel güçlü. Ekran 144 hz gayet parlak ve net, smooth. Gecikmesi 3 ms diye biliyorum. Sadece bahsettiğim problemim var onu da çözebilirsem çok rahat edeceğim.

@Neşet123 Intel'in yazılımı daha iyi problem çıkarmaz kolay kolay. AMD sorunlarını geç çözüyor genelde BIOS'dan düzeltilmesi gerekli oluyor onuda Acer destek vermediği için problemler yaratıyor. AMD TPM problemi yaşamıştım Acer BIOS'da düzeltip güncelleyip yayınlaması lazımdı yapmadı öyle kalmıştı sorun. Murat hocam genelde Intel işlemcili önerir yazılımdan dolayı daha iyi problem az yaşarsın.

@Neşet123 Intel'in yazılımı daha iyi problem çıkarmaz kolay kolay. AMD sorunlarını geç çözüyor genelde BIOS'dan düzeltilmesi gerekli oluyor onuda Acer destek vermediği için problemler yaratıyor. AMD TPM problemi yaşamıştım Acer BIOS'da düzeltip güncelleyip yayınlaması lazımdı yapmadı öyle kalmıştı sorun. Murat hocam genelde Intel işlemcili önerir yazılımdan dolayı daha iyi problem az yaşarsın

Eki Görüntüle 2139783
Hala anlamış değilim iade de edemiyorum. Windows arayüzün de dahi anlık takılma yapıyor...

Geçmiş olsun. Benim dediğim sorunlara geliyor. Bakalım kimisinde ne zaman başlar sorun. Keşke sorunuzu çözebilecek bir şey yapabilsem. Başkalarıda yaşamış sizin sorunuzu bu modelde.
Kimileri arka plan uygulamalarından kaynaklı olduğunu yazmış.
Derdimi anlatabileceğim bir servis vs de yok....

@Neşet123 hocam ben Acer mühendislerle konuştum oralı olmadı güncelleme bekle dediler 1 yıl geçti gelmeyince global mail adresi bulmuştum onu hatırlasam atardım bende bayağı araştırarak yabancı forumlarda bulmuştum şikâyet ettim öyle geri aldılar benden cihazı 2 yıl garanti bitti öyle verdim bunlara. Türkiye servise anlatamazsın bu tip şeyleri. Hoparlör bozuk, anakart çalışmaz ve ekran gibi şeyler bozuk olup çalışmaz onları değiştiriler başka şeyle yardımcı olmuyorlar. Onlarda bunlar sağlam bilgisayar açılıyor ve çalışıyorsa sorun yok deyip geçiştiriyor servisi.

Ayrıca kasa kalitesini anlatıyorum bu arkadaşta yeni almış kolay deforme olmuş Acer bilgisayarı. Bu markaya bayağı hakimim tecrübe önemli. Lenovo'da giriş seviye ürünlerinde anakart problemi çok oluyordu fakat servisi daha iyiydi Acer'a göre de. Yazılım desteği Lenovo markanın da iyiydi eski 2 yıllık cihaza da güvenlik güncellemesi geliyordu. Lenovo markada hakimim diyebilirim.

Son düzenleme:
Artı -1 Eksi

Yeni konular

Geri
Yukarı