Acer Nitro 5 AN515-46 RTX 3070 Ti vs HP Victus 7Z586EA RTX 4060

4060'ı soğutmak ile 3070 Ti'ı soğutmak bir değil ve o sıcaklık değerlerine nereden ulaştınız? Önemli olan verdiği performans ve 3070 Ti saf kas gücünde 4070'in bile üstünde. Şu da var ki 4000 serisi oyunlarda 100W üstüne çıkamıyor fakat 3070 Ti bu kasada 150W değerlerine çıkabiliyor. Sıcaklık farklılıkları bundan kaynaklı.
Bu kararsızlık beni ortadan ikiye böldü... Hangisini alacağıma çok kararsızım.
Aynı laptobu alan birisinin videosundan gördüm;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu kararsızlık beni ortadan ikiye böldü... Hangisini alacağıma çok kararsızım.
Aynı laptopu alan birisinin videosundan gördüm;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Stres testlerinde bu sıcaklıklar gayet normal, oyun için kullanacaksınız zaten cihazı, stress testinde olan dereceleri görmeyeceksiniz. Çünkü sistem sürekli böyle bir yük altında olmayacak. Attığım oyun testi videosuna bakabilirsiniz. Baktığımda 6800H'ın oyun sırasında attığım videoda olan CPU sıcaklıklarına yakın olduğu gördüm. En ağır oyunlarda 80 derece falan oluyor CPU, GPU ise maksimum 68-70 derece falan oluyor çözünürlüğe göre, 2K oyunlarda birazcık daha sıcak çalışması doğal ki o bile yüksek değerler değil. Sıcaklıklar zaten düşük üstüne performans Kayn'ı yok. Victus modellerin CPU'larında biraz limit mevcut, ondan daha serin olmaları normal. Oyun için düşündüğünüz ve FSR3+fg modları geliştiği için uzun vadede 3070 Ti çok daha mantıklı olacak.

Stres testlerinde bu sıcaklıklar gayet normal, oyun için kullanacaksınız zaten cihazı, stress testinde olan dereceleri görmeyeceksiniz. Çünkü sistem sürekli böyle bir yük altında olmayacak. Attığım oyun testi videosuna bakabilirsiniz. Baktığımda 6800H'ın oyun sırasında attığım videoda olan CPU sıcaklıklarına yakın olduğu gördüm. En ağır oyunlarda 80 derece falan oluyor CPU, GPU ise maksimum 68-70 derece falan oluyor. Sıcaklıklar zaten düşük üstüne performans Kayn'ı yok. Victus modellerin CPU'larında biraz limit mevcut, ondan daha serin olmaları normal. Oyun için düşündüğünüz ve FSR3+fg modları geliştiği için uzun vadede 3070 Ti çok daha mantıklı olacak.
Oyun bölümüne bakarsan, işlemci 95 ekran kartı 85 derecede çalışıyor. Stress testi bölümüne ben hiç bakmadım zaten, direkt oyun kısmına baktım, sende bir bak istersen.

Oyun bölümüne bakarsan, işlemci 95 ekran kartı 85 derecede çalışıyor. Stress testi bölümüne ben hiç bakmadım zaten, direkt oyun kısmına baktım, sende bir bak istersen.

Oyunları neredeyse hep oto modda oynamış ve kendisinde dediği gibi sessiz bir şekilde gayet iyi performans sunuyor. Oyuna komple maksimum fan ile girip göstermemiş pek. Bu sessizlik ile gayet iyi performans veren cihaz maksimum fan ile neler yapmaz ve AAA oyunlarda olan sıcaklık FH5 üstünde gösterilmiş. CPU temelli oyunlarda AAA olanlara nazaran daha sıcak çalışması normal. Victus daha serin diye daha performanslı olmuyor maalesef ve neden daha serin olduğunu yukarıda yazdım, CPU limitlerinden ötürü. Bir cihaz isterse 140 derece olsun fakat performans kaybı yoksa herhangi bir sorun teşkil etmez. Tıpkı masaüstü tarafında olan en yüksek tepe CPU'lar 360mm sıvı soğutma olmasına rağmen 95 derecelerde yüksek GHz değerleri verdiği gibi. Kafanızı fazla kurcalamasına gerek yok.

Daha detaylı incelemesini buradan bakabilirsiniz;

Oyun için düşündüğünüzden Acer daha mantıklı oluyor.

Oyunları neredeyse hep oto modda oynamış ve kendisinde dediği gibi sessiz bir şekilde gayet iyi performans sunuyor. Oyuna komple maksimum fan ile girip göstermemiş pek. Bu sessizlik ile gayet iyi performans veren cihaz maksimum fan ile neler yapmaz ve AAA oyunlarda olan sıcaklık FH5 üstünde gösterilmiş. CPU temelli oyunlarda AAA olanlara nazaran daha sıcak çalışması normal. Victus daha serin diye daha performanslı olmuyor maalesef ve neden daha serin olduğunu yukarıda yazdım, CPU limitlerinden ötürü. Bir cihaz isterse 140 derece olsun fakat performans kaybı yoksa herhangi bir sorun teşkil etmez. Tıpkı masaüstü tarafında olan en yüksek tepe CPU'lar 360mm sıvı soğutma olmasına rağmen 95 derecelerde yüksek GHz değerleri verdiği gibi. Kafanızı fazla kurcalamasına gerek yok.

Daha detaylı incelemesini buradan bakabilirsiniz;

Oyun için düşündüğünüzden Acer daha mantıklı oluyor.

Peki ileriye dönük olarak kıyaslarsak hangisi olur? Güncellik için mesela?

Peki ileriye dönük olarak kıyaslarsak hangisi olur? Güncellik için mesela?

Güncellikten kastınız nedir? Uzun vade performansı dersek yine Acer daha üstün olacak fazladan kas gücüne sahip olduğu için.

Yeni konular

Geri
Yukarı