Acer Nitro 5 AN515-55 Big Sur'da yaşanan sıkıntılar

338466

Hectopat
Arkadaşlar selamlar, kalıcı olarak Big Sur'a geçme niyetim olduğundan geçtiğimiz günlerde sevgili @çokdüşünenbiri hocamın EFI'si üzerinden kurulumu yaptım, başarılı da oldu hatta o kadar oldu ki daha kurulum ekranında bile Wi-Fi Driver'ı algılanmış, internete girebilmiştim. Her şey sorunsuzdu bir yere kadar. Bu işlerde daha çok yeni olduğum için ben de yeni yeni öğreniyorum aslında. Malum bu süreçte canlı dersler oluyor ve EBA'nın uygulaması gerekiyordu bana da. Kurulumu başarı ile tamamladım ve ekteki hata ile beni üzdü. EBA canlı ders beklenmedik bir şekilde kesildi şeklinde bir hata aldım. Hata kodunun tamamına bakmak isteyen arkadaşlar;

EBA Big Sur hata kodu.png

Daha sonrasında bu hatayı biraz araştırdım ama sonuç bulamadım zannediyorum ki Wi-Fi Driver'ı tarafında bir sıkıntı var. Aynı zamanda bazen bilgisayarı açtığımda Wi-Fi gözükmemesi ve restart gerektirmesi de bende bu şüpheyi yarattı. Apple ID oluşturmayı da denedim başta, ilk başta ayarlar menüsü üzerinden denedim ama maalesef bir sonuç alamadım. Bu Cihaz'da çok fazla hesap oluşturuldu tarzında bir hata verdi. Sonrasında App Store üzerinde bir de hesap oluşturmayı denedim, bu seferde parola tahmin edilebilir diye hata verdi. E tahmin edilebilir ise neden beni hesap oluşturmanın son aşamasına getirdi, orasını ben de bilmiyorum. En büyük problemim ise jak girişinin çalışmaması, taktığımda kulaklıktan çok garip bir cızırtı geliyor. Ayrıca çok garip gelecek ama dosya sürüklerken bir kasma yaşadım garip bir şekilde, sadece dosya sürüklerken oldu. Günlük kullanımda yaşadığım tek sıkıntı sanırım buydu. Benim şu anda sorunumu çözebilecek tek şeyin cihazıma tamamen uyumlu bir EFI olduğunu düşünüyorum. Kalıcı olarak Hackintosh kullanma niyetim olduğundan bu kurulumu sadece denemek için yaptım ve klavyemin tüm fonksiyonları ile çalıştığını, touchpadin aynı bir Mac touchpadi gibi bütün işlevlerini kullabildiğini görmek sevindiriciydi. Aşağıda verdiğim sistem özellikliklerine göre bir EFI dosyası var ise atarsanız çok sevinirim. EFI biraz kolaya kaçmak biliyorum ama daha yeni olduğumdan donanımı Hackintosh'a eklemek gibi konularda zorlanabileceğimi düşünüyorum çünkü gerçekten hiçbir şey bilmiyordum bu kuruluma kadar. EBA sorunu çözülür ise kalıcı olarak Hackintosh geçişimi sağlayacağım. Aşağı da verdiğim sistem özelliklerine sahip bilgisayarım için uyumlu EFI dosyası var ise atarsanız çok sevinirim, diğer sorunlar içinde çözümleri var ise bekliyorum.

-i5 10300H.
-8 GB RAM.
-1650 Ti (bir önemi olmasa da)
-512 GB NVMe SSD ( bunun dosyası var bende daha önce hocamın attığı, aynı SSD'ler malum)
-Intel Wi-Fi AX-201
-Acer Nitro 5 AN515-55

Bizim imajdaki EFI ile sıfırdan kurulum yapalım. İmajı indir ve USB içine balenaEtcher - Flash OS images to SD cards & USB drives ile yazdır. Yazdırmadan sonra OC EFI/EFI/OC içine bir ve Ice Lake olan dosyanın adını "config.plist" olarak değiştir. Daha sonrasında kuruluma başla.

Bizim imajdaki EFI ile sıfırdan kurulum yapalım. İmajı indir ve USB içine balenaEtcher - Flash OS images to SD cards & USB drives ile yazdır. Yazdırmadan sonra OC EFI/EFI/OC içine bir ve ıce Lake olan dosyanın adını "config.plist" olarak değiştir. Daha sonrasında kuruluma başla.

Hocam benim işlemci Ice Lake mi oluyor? Bazı yerlerde başka bir seri diye okumuştum ama. O yüzden kuruluma Ice Lake ile başlamamıştım.
Edit: Sizin imajı indirmeye başladım, temiz kurulumu yaptıktan sonra döneceğim.

Ice Lake değil Comet'i kullanın.

Hocam çok garip şeyler oldu. USB'den Boot ettim, eski OpenCore ekranı çıkmadı 1-2-3 şeklinde garip bir ekran çıktı. Bir şey olmaz diyerek devam ettim kurulumu başlattım, AppleALC kısmına kadar geldi, kendine restart attı ve beni Windows'a geri döndürdü. Nerede hata yapmış olabilirim? @Yiğit Gençer
Edit: Hallettim.

Nasıl hallettiğini belirtebilirsen aynı sorunu yaşayan olursa onlara da çözüm sağlamış olursun.

Bireysel hata hocam, Config dosyasını yanlış isimlendirmişim.
Nasıl hallettiğini belirtebilirsen aynı sorunu yaşayan olursa onlara da çözüm sağlamış olursun.

Hocam şimdi başka bir hata. Kurulum esnasında ikinci Apple logosunun gözüktüğü yere geldim sonrasında yazılım güncellemesi uygulanırken bir hata oluştu şeklinde diye bir ekrana attı.

Hocalarım kurulum bitti, bilgisayar fena kasıyor heleki önceki EFI ile olan kurulumumdan sonra. Daha önce donanım tanıtmadım, bilmiyorum maalesef. Aslında önceki kurulumum iyi idi. Sadece EBA sıkıntısı vardı, ve kulaklık portu çalışmıyordu en önemlisi.

Yeni konular

Geri
Yukarı