Acer Nitro 5 AN515-57-72C8 performansı yeterli değil

kutlusson

Hectopat
Daha fazla  
3D Mark TimeSpy merhaba, daha önce de benzer bir başlıkla sorunuma çözüm bulmaya çalışmıştım, elim boş dönünce tekrardan geldim. Benimle aynı sisteme sahip kullanıcılar ortalama olarak 10403 civarlarında değerler alabiliyorken ben 8200'ü zar zor görüyorum. Sorunun tek kanal RAM'den kaynaklı olabileceğini düşünerek (daha doğrusu performansa ciddi etkisi olacağını) bir RAM daha taktım, şu an 32 GB ama performans da skor da aynı. Merak edenler 3D mark linkinden aldığım skora bakıp karşılaştırma yapabilir. Oyunlarda da tam performans alamadığım hissediyorum, olması gereken seviyede değil yani.

Sistemim:
RTX 3070 GPU (100W'a kadar)
i7 11800H 2.30 GHz - 4.6 Boost.
32 GB DD4r RAM 3200 MHz.
512 GB + 1 TB M.2 SSD.

Sizlerden ufak bir ricam var, kabalık olarak algılanmasın; en temel şeylerle öneride bulunmayın. Yaptığım/denediğim şeyleri okuyup ona göre bir şey söylerseniz sevinirim:

• Termal macun ve fan temizliği yeni yapıldı. Isı kaynaklı herhangi bir drop vs. sorunu yok genel performans yetersiz.
  • Windows, işlemci ve ekran kartı güncel. DDU ile sıfırdan temiz kurulmuş halde GPU.
  • Laptop şarj cihazına bağlı.
  • Tüm ayarlar (NVIDIA dahil) yüksek performans odaklı.

Şimdiden teşekkür ederim.

Testler yapılırken GPU'nun ve CPU'nun verileri normal olması gereken değerlerde mi? Yani GPU %99 kullanılabiliyor, CPU'nun herhangi bir çekirdeği darboğaza yakın değil, GPU çekirdek hızı olması gerekenle tutuyor mu, VRam kullanımı vb. değerler.

Format denediniz mi? Testler sırasında ekran kartı kaç W güç çekiyor? Isı değerlerin nasıl bir de. 16 yıllık laptop maceramda yaşadığım tüm sorunlar ya ısıdan ya harddisk'ten kaynaklıydı.

Testler yapılırken GPU'nun ve CPU'nun verileri normal olması gereken değerlerde mi? Yani GPU %99 kullanılabiliyor, CPU'nun herhangi bir çekirdeği darboğaza yakın değil, GPU çekirdek hızı olması gerekenle tutuyor mu, VRam kullanımı vb. değerler.
Hocam GPU'nun normal olduğuna eminim, olması gereken değerlerde çalışıyor. %99 kullanıma ve 100 Watt'a çıkıyor gerektiğinde (GoW oynarken böyleydi en azından). Asıl sorun CPU'da gibi hissediyorum çünkü test değerleri normalin çok çok altında. En çok sorun yaşadığım oyunlardan biri olan Elden Ring'de değerler bu şekilde.

Format denediniz mi? Testler sırasında ekran kartı kaç W güç çekiyor? Isı değerlerin nasıl bir de. 16 yıllık laptop maceramda yaşadığım tüm sorunlar ya ısıdan ya harddisk'ten kaynaklıydı.
Hocam SSD testlerinde bir sorun yok. Format atmadım ama hiçbir çare bulamazsam en son formatla sıfırlayacağım her şeyi. Ekran kartı sabit 100W değerinde değil, gerekli durumlarda 85-100W arası geliyor. Sorun yok gibi yani o açıdan.

Nihai performans modunda test etmiş miydiniz?
Denemedim, deneyeceğim. Öyle de test edip yazayım.

Dosya Ekleri

• elden.jpg
    elden.jpg
    753,1 KB · Görüntüleme: 12

Geri
Yukarı