Acer Nitro 5 AN515-57 laptopa overclock nasıl yapılır?

Blacksidemre

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
2
Yer
İstanbul
RAM
16
Ekran kartı
RTX 3060 laptop
İşlemci
Intel i7 11800H
Merhaba Sosyal. Başlıkta gördüğünüz laptop modeline overclock yapmak istiyorum. Hem RAM hem de ekran kartı için. İkisini MSI Afterburner üzerinden ayarlayabiliyorum ama değerlerden pek anlamıyorum. Bir delilik yapıp bütün her şeyi maksimum yapmıştım ve bilgisayar donmuştu. Sanırım dozunda yapmak gerekiyor. Ne kadarlık bir overclock yapılmalıdır sizce?

Overclock amacım 3D Mark Time Spy testinde biraz daha fazla puan almak ve rekabetçi oyunlarda kullanmak amaçlı olacak. Rekabetçi oyunlarda çok ısınma da olmuyor zaten. 3D Mark skorum 7500 civarı seyrediyor. 8000 gibi bir puan yapıp tatmin olmak istiyorum sadece.

Isınma gibi şeyleri sorun etmiyorum, kötüye giderse stok ayarlardan devam ederim.

Sistem: Intel i7 11800H - NVIDIA GeForce RTX 3060 6 GB 95W - 2x8 GB DDR4 3200 MHz RAM - 512+ 256 GB SSD

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba Sosyal. Başlıkta gördüğünüz laptop modeline overclock yapmak istiyorum. Hem RAM hem de ekran kartı için. İkisini MSI Afterburner üzerinden ayarlayabiliyorum ama değerlerden pek anlamıyorum. Bir delilik yapıp bütün her şeyi maksimum yapmıştım ve bilgisayar donmuştu. Sanırım dozunda yapmak gerekiyor. Ne kadarlık bir overclock yapılmalıdır sizce?

Overclock amacım 3D Mark Time Spy testinde biraz daha fazla puan almak ve rekabetçi oyunlarda kullanmak amaçlı olacak. Rekabetçi oyunlarda çok ısınma da olmuyor zaten. 3D Mark skorum 7500 civarı seyrediyor. 8000 gibi bir puan yapıp tatmin olmak istiyorum sadece.

Isınma gibi şeyleri sorun etmiyorum, kötüye giderse stok ayarlardan devam ederim.

Sistem: Intel i7 11800H - NVIDIA GeForce RTX 3060 6 GB 95W - 2x8 GB DDR4 3200 MHz RAM - 512+ 256 GB SSD

MSI Afterburner üzerinden kademe kademe arttır, sistem hata verene kadar arttır o sınıra getir.

Tiklenmesi gerekenleri tikledim ama ayar açılmadı. BIOS kilitlediyse nasıl açabilirim?

Ekran kartının kendi BIOS'undan kisitlamișlardir. Bunu açmanın yolu da ekran kartına tekrar BIOS yazmak ancak riskli iş. Başka türlü yapılabiliyordur belki ancak pek bilgim yok. Rekabetçi oyunlar için işlemciye de OC yapmayı deneyebilirsin bu arada, FPS kazandırır yine.

Ekran kartının kendi BIOS'undan kisitlamișlardir. Bunu açmanın yolu da ekran kartına tekrar BIOS yazmak ancak riskli iş. Başka türlü yapılabiliyordur belki ancak pek bilgim yok.

O zaman bulaşmayalım. Cihaz elde kalmasın.

Rekabetçi oyunlar için işlemciye de OC yapmayı deneyebilirsin bu arada, FPS kazandırır yine.

İşlemciye yapılamıyor sanırım. Ya da ben yanlış biliyorum.

Geri
Yukarı