Çözüldü Acer Nitro 5 AN515-58-79 laptop 94 derece

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

rhylla

Hectopat
Arkadaşlar selam LoL'de 10 dk antrenman modunda PC deniyorum, işlemci 94 derecelere çıkmış bana yüksek geldi sizce nasıl? Hocam sizinde görüşünüzü merak ediyorum @Artoria Pendragon

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    48,9 KB · Görüntüleme: 188
Çözüm
@Artoria Pendragon @Astiva @Madbane @maxfan @SouL27

Hocam hepinize selam, gece W11 Home kurdum ve az önce CN23 testi gerçeleştirdim Windows 10 Home kurulu iken 12 bin alan puan şu an 16503 aldım. Tekli çekirdek 1207 civarı bir şey idi şu an o da 1387 olarak güncellendi. Performans testi sırasında işlemci 100 dereceyi görmüş anlık olarak olduğu için sorun etmememiz gerektiğini düşünüyorum. Şimdi sıra geldi normal kullanımdaki sıcaklık değerlerini incelemeye onu da bugün olmaz ise yarın muhakkak paylaşacağım. Bu modelde W11 Home dışında bir sistem kullanmamak gerekiyormuş onu da belirtelim.
Hocam selamlar, ben de aldım bilgisayarı ve oyun oynarken 95leri görüyorum. Çözüm bulabildiniz mi duruma? Acer servisi aradığımda Win 10 Pro'dan Home'a geçmemi söylediler, bir etkisi olur mu sizce? @rhylla

12700H mi işlemci? İntel işlemciler düşük yüklerde bile fazla güç tüketiyor dolayısıyla çok ısınıyor. 12700H Victusta PL1 45W PL2 115W sınırlı, Nitro'da ise PL1 95W PL2 115W yani maksimum güç. Böyle olunca işlemciye yük bindiren oyunlarda ısınması doğal, throttlestop ile güç sınırı koy bu videoda olduğu gibi:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

12700H mi işlemci? İntel işlemciler düşük yüklerde bile fazla güç tüketiyor dolayısıyla çok ısınıyor. 12700H Victusta PL1 45W PL2 115W sınırlı, Nitro'da ise PL1 95W PL2 115W yani maksimum güç. Böyle olunca işlemciye yük bindiren oyunlarda ısınması doğal, throttlestop ile güç sınırı koy bu videoda olduğu gibi:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Hocam cihaz 45 w çekerken bile 90 derece ve üstünü görüyor, aynı cihazı kullananlar normal feğil demiş. GTA 5te 94 ortalama görüyorum. En iyisi servise verip termal macun yeniletmek.

Hocam selam, ben de aldım bilgisayarı ve oyun oynarken 95leri görüyorum. Çözüm bulabildiniz mi duruma? Acer servisi aradığımda Windows 10 Pro'dan Home'a geçmemi söylediler, bir etkisi olur mu sizce? @rhylla

Hocam öncellikle sistemi W11 Home sürümüne yükseltin daha sonra ısılarda farklılığı göreceksiniz. Bende başta Windows 10 kurmuştum sıcaklıklar ve çekirdek performansları düşüktü daha sonra W11 Home yükledim sıcaklıklar ve performansı çok güzel.

Hocam cihaz 45 w çekerken bile 90 derece ve üstünü görüyor, aynı cihazı kullananlar normal feğil demiş. GTA 5te 94 ortalama görüyorum. En iyisi servise verip termal macun yeniletmek.

45W çekerken 90 üstü normal değil aynen, benim AN515-58 80 dereceyi zor geçiyor 45 watt güçle. BIOS yada soğutmada sıkıntı olabilir. Servise verirken 45W gibi düşük bir güçte ısındığını da belirt macun değiştirip geri vermesinler.

W11 Home geçtim, ısınma sorunu devam ederse servise vereceğim artık.

Güncelleme: Windows 11 Home’a geçtim ve sıcaklıklar hala aynı. 45 W’da 90 üstünü görmeye devam ediyor. Bayram sonu servise göndermeyi düşünüyorum.

Son düzenleme:
W11 Home geçtim, ısınma sorunu devam ederse servise vereceğim artık.

Güncelleme: Windows 11 Home'a geçtim ve sıcaklıklar hala aynı. 45 W'da 90 üstünü görmeye devam ediyor. Bayram sonu servise göndermeyi düşünüyorum.

Hocam Nitro sens üzerinden performansa alıp fanları maksimum yapıp cnb23 testi yapar mısınız? Hemde tekli çekirdek hem de multi ayrı ayrı SS alın.

Arkadaşlar selam LoL'de 10 dk antrenman modunda PC deniyorum, işlemci 94 derecelere çıkmış bana yüksek geldi sizce nasıl? Hocam sizinde görüşünüzü merak ediyorum @Artoria Pendragon

@n_onur ayrıca konu başında ki hw monitörde 48 W çekim gücünde 94leri görmüş benimki senin ki sürekli 90'larda gezmiyorsa normal bir durum.

Hocam Nitro sens üzerinden performansa alıp fanları maksimum yapıp cnb23 testi yapar mısınız? Hemde tekli çekirdek hem de multi ayrı ayrı SS alın.

@n_onur ayrıca konu başında ki hw monitörde 48 W çekim gücünde 94leri görmüş benimki senin ki sürekli 90'larda gezmiyorsa normal bir durum.
Hocam bilgisayar yanımda değil, aldığımda bakayım.

Ek olrak sürekli 88-94 aralığında geziyor sistem.

45W 94 derece normal bir durum değil, anlık hot spot o sıcaklıklara ulaşabilir ama genel olarak 45W güçle asla o sıcaklıklara çıkmaması lazım! Misal performans modu, PL1 45W PL2 60W, fanlar otomatik Valorant sıcaklık değerleri:

Diğer bir ihtimal 45Wttan çok çekiyor işlemci, 12700H %30 civarı yükle 80Wa sık sık çıkıyor. İntel işlemciler çok gereksiz güç çekiyor düşük yüklerde. W10 olmasının da etkisi var, 14 çekirdeğin kullanımı verimli değil..

Oyun oynarken mi boşta mı bu değerleri alıyorsunuz?
Oyun oynarken, GTA 5 mesela. CPU 45w güç çekiyor ama dereceler hep 90 üstünde. Core Temp’den baktım, diğerleri 85 vs ise 2-3 çekirdek 90 üstü hep. Bilgisayar yeniyken hiç mantıklı gelmedi bana bu.
45W 94 derece normal bir durum değil, anlık hot spot o sıcaklıklara ulaşabilir ama genel olarak 45W güçle asla o sıcaklıklara çıkmaması lazım! Misal performans modu, PL1 45W PL2 60W, fanlar otomatik Valorant sıcaklık değerleri:

Diğer bir ihtimal 45Wttan çok çekiyor işlemci, 12700H %30 civarı yükle 80Wa sık sık çıkıyor. İntel işlemciler çok gereksiz güç çekiyor düşük yüklerde. W10 olmasının da etkisi var, 14 çekirdeğin kullanımı verimli değil..
Hocam sistem win 11 Home, yeni geçtim hala devam ediyor durum.

Yeni test yaptım, işlemci multicore'da 92, single Core'da 60 ortalamadaydı. Test sırasında Core Temp'ten baktığımda dikkatimi çekti, sadece core 2 ve core 4 sürekli 92 derecedeydi, diğerleri normal aralıktaydı.

Bu da test sonuçları: @rhylla

Oyunu açmamın 3.dakikasında ısılar bu şekilde, güç tüketimi falan hepsi yazıyor.
resim_2023-07-01_143018387.png

Şunu da belirteyim; PC bir gündür hiç açılmadı. Açıp direk test aldım ve oyuna girdim, uzun kullanımda daha yüksek oluyor dereceler.

Dosya Ekleri

• resim_2023-07-01_134027868.png
    resim_2023-07-01_134027868.png
    1,2 MB · Görüntüleme: 19
  • resim_2023-07-01_134108954.png
    resim_2023-07-01_134108954.png
    1,2 MB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı