Çözüldü Acer Nitro 5 AN515-58 boşta işlemci sıcaklığı ve frekansı yüksek

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Rushford35

Centipat
Daha fazla  
RAM
16 Gb
SSD veya HDD modeli
512Gb SSD
Ekran kartı
RTX 3060
İşlemci
İ7 12700h
Öncelikle merhaba Technopat kullanıcıları. Acer Nitro 5 AN515-58 75 RN kullanmaktayım. Şu son zamanlarda Laptopumda sıkıntı var gibi geliyor. Bugün şans eseri Nitro Sense uygulamasını açtım ve arkada sadece Steam ve Epic Games çok anlamıyorum ama açık, işlemcinin sıcaklığı ve MHz'i yüksek gibi geldi bana. Bir sıkıntı var mıdır?

Dosya Ekleri

• resim_2023-02-25_151658573.png
    resim_2023-02-25_151658573.png
    550,1 KB · Görüntüleme: 118
Çözüm
Turbo Boost açık olduğu için değerler normal. Cihaz Turbo Boost açık olduğunda yaptığı işlem fark etmeksizin en yüksek performansta çalışıyor. Dilersen Turbo Boost kapatarak düzeltebilirsin durumu. O zaman sıcaklı 35-45 dereceye kadar düşüyor. CPU kullanımı da 2.7 GHz ile sınırlandırılıyor. Turbo Boost açıkken cihaz gereksiz yere CPU frekansını arttırıyor o da cihazın ısınmasına sebep oluyor. Oyun ve yüksek işlemci gücü gerektiren programlar haricinde Turbo Boost kapatabilirsin. Ben öyle yapıyorum.

Bende bu şekilde mesela Turbo Boost kapattığım zaman.
Turbo Boost açık olduğu için değerler normal. Cihaz Turbo Boost açık olduğunda yaptığı işlem fark etmeksizin en yüksek performansta çalışıyor. Dilersen Turbo Boost kapatarak düzeltebilirsin durumu. O zaman sıcaklı 35-45 dereceye kadar düşüyor. CPU kullanımı da 2.7 GHz ile sınırlandırılıyor. Turbo Boost açıkken cihaz gereksiz yere CPU frekansını arttırıyor o da cihazın ısınmasına sebep oluyor. Oyun ve yüksek işlemci gücü gerektiren programlar haricinde Turbo Boost kapatabilirsin. Ben öyle yapıyorum.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    238,9 KB · Görüntüleme: 89
Çözüm
65 derece fazla denemez pek aslında, sessiz modda durum ne oluyor?

Sessiz modu bilmiyorum da güç tasarrufu modunda bu değerleri görmüyor.

Turbo Boost nereden açılıp kapanıyor benim Nitrosense panelinde nedense çok bir ayar yok.

Turbo Boost nereden açılıp kapanıyor benim Nitro Sense panelinde nedense çok bir ayar yok.

Buna göre yapabilirsin ama yük altinda da Boost kapalı kullanma, performans düşüşü yaşatabilir CPU ağırlıklı oyunlarda.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Turbo Boost nereden açılıp kapanıyor benim Nitrosense panelinde nedense çok bir ayar yok.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoda 2. yöntemi uygula. Sonrasında ayarlardan dilediğin zaman açıp kapatabilirsin. Windows üzerinden yapmak en sağlıklısı.

Geri
Yukarı