Acer Nitro 5 CPU oyunlarda 100 dereceye çıkıyor

1 hafta Ryzen Controller ile kullanın. Hiç gönderemem diyorsanız ki tavsiye etmem öyle kullanmaya devam edersiniz.
:D
Hocam sizin o gösterdiğiniz ayarları yapayım mı ?
1 hafta Ryzen Controller ile kullanın. Hiç gönderemem diyorsanız ki tavsiye etmem öyle kullanmaya devam edersiniz.
Ve FPS düşürüyor mu ?
Hocam ayarları yaptım şimdi bilgisayarı yeniden başlatıyorum :)

Son düzenleme:
Hocam sizin o gösterdiğiniz ayarları yapayım mı?

Ve FPS düşürüyor mu?

Benim dediğim ayarları bir deneyebilirsiniz. FPS biraz abartırsak TDP düşürmeyi azıcık olsa da düşüyor. Ama normal mi düşürme ile kayıp olmaz. Rehberimi okumanızı tavsiye ederim. Temperature limiti yiksekte tutun. Seçtiğiniz sıcaklık değerinden sonra frekans düşüreceği anlamına gelir bu ayar. Onun dışında Boost TDP'yi 25'de kullanabilirsiniz. Min TDP Max TDP'den düşük olmalı. Stock tdpniz AMD tarafından 35 olarak verilmiş. Şunları deneyip sonuç atınız.
Temperature limit 95-100 civarı.
CPU TDP 20.
CPU Boost 25.
CPU'min 15.
Periyotları benimkinden bakabilirsiniz.
Hangi program ile ölçüyorsunuz sıcaklıkları?
Bunun sonucunda FPS kaybı olup olmadığını ve sıcaklık değişimlerini yazınız.

Benim dediğim ayarları bir deneyebilirsiniz. FPS biraz abartırsak TDP düşürmeyi azıcık olsa da düşüyor. Ama normal mi düşürme ile kayıp olmaz. Rehberimi okumanızı tavsiye ederim. Temperature limiti yiksekte tutun. Seçtiğiniz sıcaklık değerinden sonra frekans düşüreceği anlamına gelir bu ayar. Onun dışında Boost TDP'yi 25'de kullanabilirsiniz. Min TDP Max TDP'den düşük olmalı. Stock tdpniz AMD tarafından 35 olarak verilmiş. Şunları deneyip sonuç atınız.
Temperature limit 95-100 civarı.
CPU TDP 20.
CPU Boost 25.
CPU'min 15.
Periyotları benimkinden bakabilirsiniz.
Hangi program ile ölçüyorsunuz sıcaklıkları?
Bunun sonucunda FPS kaybı olup olmadığını ve sıcaklık değişimlerini yazınız.
Hocam sizin rehberde 2 fotoğraf vardı ordaki ayarların aynısını yapıp uygula yaptım nitro sense den cool bost açıp yeniden başlattım ve şimdi oyuna girip bakıcam program: hwmonitör

Hocam sizin rehberde 2 fotoğraf vardı oradaki ayarların aynısını yapıp uygula yaptım Nitro senseden cool bost açıp yeniden başlattım ve şimdi oyuna girip bakacağım program: HWMonitor.

2 tane var evet alttakini yapmanızı tavsiye ederim. HWMonitor bende bazen fazla gösteriyor 5 6 derece. MSI Afterburner ve nitrosense güvenebilirsiniz.
Pardon HWiNFO64 ile karıştırdım. Ama yine de farklı programlardan ölçmekte fayda var.
Sonuç nedir hocam @maykıll?

Son düzenleme:
2 tane var evet alttakini yapmanızı tavsiye ederim. HWMonitor bende bazen fazla gösteriyor 5 6 derece. MSI Afterburner ve nitrosense güvenebilirsiniz.
Pardon HWiNFO64 ile karıştırdım. Ama yine de farklı programlardan ölçmekte fayda var.
Sonuç nedir hocam @maykıll?
Hocam bilgisayarı yeniden başlattım ve direk o programı açarak APPLY E basıp kapattım ve HWMONITOR uygulaması açarak oyuna girdim ve 15. Dakikada CPU ısısı 82-83 Ve 30. Dakikada CPU ısısı 82-83 ve Acer NitroSense uygulamasında cooler booster açık hocam çok teşekkür bilgi için, her bilgisayarı açınca bu ayarı açıp apply yapacaz mı ? ve ben sizin rehberdeki paylaştığınız 2 resimdeki ayarları uygulamadım başka birşey yapmadım başka birşey yapmak gerekiyor mu ?
ve hocam 1 hafta sonra bilgisayara termal macun ve fan temizliği yaptırıcam o zaman bu ayarları nasıl silmem gerekir ? şimdiden söyleseniz olurmu

Son düzenleme:
Bazı kullanıcılar her restartda tekrar açın diyordu ancak bende kendiliğinden ayarlanıyor. Böyle yaptık ama ben yine de termal macununuzu yenilemenizi tavsiye ederim. Acelemiz yoksa kullanmadığınız bir boşlukta yollayabilirsiniz. Rica ederim hocam, forumda pek bir bilgi yok bu konu hakkında ben de yardımcı olmaya çalışıyorum. Sıcaklıklardaki değişime çok sevindim. Sorun çözüldü ise çözüldü olarak raporlayabilirsiniz. Benim ayarlarımı uyguladınız mı uygulamadınız mı anlayamadım. FPS'e etkisi oldu mu?
:)
Preset oluşturmadıysanız büyük ihtimal ayarlar sıfırlanmıştır. Eğer ayarlar aynı kaldıysa yanlarındaki tiki kaldırıp sıfırlayabilirsiniz. Kökten çözüm isterseniz direk programı kaldırın gerekirse tekrar kurabilirsiniz.

Bazı kullanıcılar her restartda tekrar açın diyordu ancak bende kendiliğinden ayarlanıyor. Böyle yaptık ama ben yine de termal macununuzu yenilemenizi tavsiye ederim. Acelemiz yoksa kullanmadığınız bir boşlukta yollayabilirsiniz. Rica ederim hocam, forumda pek bir bilgi yok bu konu hakkında ben de yardımcı olmaya çalışıyorum. Sıcaklıklardaki değişime çok sevindim. Sorun çözüldü ise çözüldü olarak raporlayabilirsiniz. Benim ayarlarımı uyguladınız mı uygulamadınız mı anlayamadım. FPS'e etkisi oldu mu?
:)
Preset oluşturmadıysanız büyük ihtimal ayarlar sıfırlanmıştır. Eğer ayarlar aynı kaldıysa yanlarındaki tiki kaldırıp sıfırlayabilirsiniz. Kökten çözüm isterseniz direk programı kaldırın gerekirse tekrar kurabilirsiniz.
Hocam ben sizin rehberde attığınız 2 resimdeki ayarları kullandım bu ayarlar hocam preset oluştur a falan tıklamadım ben
1617145055477.png

1617145071247.png

2. ayarları da uygulayıp dener misiniz hocam. Çünkü sizin stock tdpniz 35ken biz yine 35 yaptık. 2'den kastım aynı ayarlar üstünde şunları yapmanız.
CPU'min TDP 15.
CPU TDP 20.
CPU Boost 25.
Sıcaklıkları ve FPS'deki değişimleri yazarsanız sevinirim.

Geri
Yukarı