Acer Nitro 5 deneyimim

CoolName

Hectopat
Daha fazla  
13/08/2021 tarihinde aldığım Acer Nitro 5 model oyuncu laptopuyla ilgili deneyimlerimi paylaşmak için bu konuyu açıyorum. Öncelikle ben laptopun AMD işlemcili modellerinden birini satın aldım. Bunun sebebi aynı fiyat aralığında büyük ihtimal daha zayıf bir Intel işlemciye sahip laptopların satılmasıydı. Linki bu: ACER Nitro Ryzen 5 4600h 8 Gb Ram 512 Gb Ssd Gtx 1650 Ti Linux Nh.q9hey.002 Fiyatı, Yorumları - TRENDYOL

Eğer ki bir laptopa beş haneli rakamlarda para ödeyemeyecekseniz bu konuda sizi yaklaşık 3-4 tane marka karşılıyor. Bunlar sırasıyla: Casper/Excalibur, Monster, Lenovo ve Acer.
Bu noktada size kesinlikle Excalibur ve Monster'ı elemenizi öneririm. Başta Monster biraz daha ucuz gibi dursada araştırdığınızda daha mantıklı modeller olduğunu fark edeceksiniz. Lenovo ise beş haneli basamaklarda satılmasa bile bunu oldukça zorluyor. Benim için bütçe sekiz bin lirayı geçmemesiydi, Lenovo bunu karşılayamadı maalesef.
Excalibur ise her yerde reklamı yapılmasına rağmen gidip canlı olarak gördüğüm üzere tamamen fırın olarak çalışıyor. Koskoca laptopta doğru düzgün fan çıkışı falan yok, donanım konusunda ise bir şey diyemem.
Elimde ise Acer'in bu modeli kaldı, bende AMD işlemcili olanını satın aldım. Bu laptoptaki en büyük sorunlardan biri 8 GB RAM'e sahip olması, fakat bir 500TL farkla 16 GB RAM yapabiliyorsunuz. İkinci olaraksa bu modellerin aşırı ısınmamasına rağmen gürültülü bir fan yapısına sahip olması.
Gidip chromeda vs. gezerken fan aşırı sesli çalışmıyor, fakat ne zaman GTA 5'i yüksek ayarlarda oynatmaya başlasanız o fanlar açılıyor. Yani uçak motoru desem yanlış olmaz, cidden aşırı derecede ses çıkarmalarına rağmen iyi soğutuyorlar.

İkinci olaraksa oyun deneyiminden bahsedeyim. Tam olarak ayarlayamasam bile laptop içerisinde pil modundayken garip bir duruma geçiş yapıyor, herhangi bir oyunu fark etmeksizin 30FPS sabit sınır koyuyor. GTA 5 gibi konsol oyunlarına benzer, hikayeli oyunlar oynuyorsanız bu sizi rahatsız etmez. Fakat CS:GO ve Valorant gibi oyunlarda biraz sorun yaşadığımı söylemem lazım. Bu özelliği ayarlardan kapatmaya üşendim, o sebeple FPS oyunlarını şarj takılıyken oynamaya çalışıyorum.
Şarj takılıyken oyun konusunda sorun olmuyor, fakat buradaki bir eksik tekrar 8 GB RAM mevzusu oluyor.

Siz özellikle GTA oyunlarının fanları tarafından yapılan multiplayer eklentilerini kullanırsanız 8 GB RAM sorun çıkartabilir. (GTA: Sa'nın multiplayer eklentileri samp ve MTA'dır, GTA 5 için sırasıyla: FiveM, rage MP, alt V'dir.) Bu tarz oyunlar maalesef hiç optimize değil. Standart GTA 5 oyununda normal-yüksek ayarlarda haritada 20-30 NPC + 40 tane araç yüklerken 60FPS rahat alırken multiplayer eklentilerinde yarısı kadar dolu olan bir bölgede 40FPS alabiliyorsunuz. Dediğim gibi buradaki sorun RAM'den kaynaklı. Ne dediğimi tam olarak anlamayanlar olursa örneklerle Discord üzerinden açıklayabilirim, bunun çilesini çok çektik.

Sonuç: Bilgisayarın havalandırması iyi, fanları gerektiğinde gürültülü, oyun performansı yeterli, fiyat bakımından çok uçuk değil, malzeme kalitesi orta. Alınabilir mi? 7500-8500 civarında alınabilir. 500GB SSD olmasıda güzel.

Ekstra soruları göremeyebilirim, Discord: ☆ percαвeтнғαɴтr ☆#7094

Son düzenleyen: Moderatör:
Coolboost açık değilken çokta gürültülü değil, o kadar donanımı ince kasaya sığdırmışlar fanlar biraz gürültülü çalışsın. Ben biraz klavyesi erken bozulması ve ekran kısa vadede ölmesinden korkuyorum diğer türlü kasası falan fiyatına göre fena değil. Ekran çerçeve de kolay uctan bükülmüyor belli bir yere kadar izin veriyor ve ekranı açarken sert açılıyor ama sağlam hissiyatı vermiyor değil. Plastik olduğu halde sert olduğu yaptığım denemeden belli. Alüminyum ekran kapağı olan bilgisayarlarda çerçevesi sertti kolay yamulmuyordu. Ekran IPS olması ekran kapağı açarken veya ellerken sanki bulutlanma artacak ışık hüzmeleri değişiyor öyle fark ettim. Klavye tuşları basıncı falan güzel ama sanki klavye yazıları erken soyulabilir ve bozulacakmış hissi verdi. Boşluk tuşu basınca cırt cırt içindeki yay ses çıkarmaya başladı gibi bundan böyle daha 1 aylık cihaz böyle yapmaya başladıysa klavyesi bu yüzden böyle kolay bozulabilir hissi verdi umarım olmaz böyle birşey. Isınma sorunu cidden yok, nette mobil işlemciler 90 derecelere çalıştığını görürken bizim cihaz maks 80 geçmedi ağır oyun ve testlerde. İşlemci serin çalışınca GPU'da serin çalışıyor. DTS yazılımı kurmak ilk aldığında kurması zor gelmişti. Realtek sürücü ya hata veriyordu ya da tam driverları kurmuyordu falan. Tabii uğraşlar sonucu kuruldu. Klavye ortasında fanlar normal kullanımda durunca cızırtı sesi duyuyorum o da kafayı yaklaştırınca ve oyuna girince artıyor ama fanlar çalışınca yine duyulmuyor cızırtı sesi. Bu da benim 1 aylık deneyimlerim.

Yeni konular

Geri
Yukarı