Acer Nitro 5 düşük FPS

Emoliwankenobi

Femtopat
Merhaba arkadaşlar, Acer Nitro 5 modelini kullanıyorum. (i5 10300H - GTX 1660 Ti - 16 GB RAM)

Oyunlarda görüntü ayarlarında en yüksek ve en düşük ayarda aynı FPS değerlerini alıyorum. Örneğin GTA 5'te en yükseğe çektiğimde Online modda 60 civarı ve en düşüğe çektiğimde de 60 civarı alıyorum. Valorant'da 120-30 civarı iki türlüde. CS:GO'da aynı şekil. İnternetteki NVIDIA denetim masası ayarları, güç performans modu falan her türlü şeyi ayarladım. Laptopu alalı bir hafta falan oluyor, var mı bilgisi olan?

Çözünürlüğü artırdığınız zaman ekran kartına, düşürdüğünüz zaman işlemciye yük bindirir. FPS değişmemesi benim de bazen karşılaştığım bir şeydir.

Aynı sorunu ben de yaşıyorum. Technopat incelemesine baktığımda değerler hoşuma gitmişti ama kendim çok daha düşük performans alıyorum. Bu da benim açtığım konu. Sorunun kaynağı da bizdeki RAM tek kanal. Bu kadar devasa fark olacağını tahmin etmemiştim ancak maalesef durum böyle. En az 10-15 FPS düşük performans alıyoruz oyuna göre değişmekle birlikte. Bendeki model ise bu.

Hadi ya, epey moralim bozuldu şuan ama şey rami 8 gb olup 1650 mobil ekran kartı olan başka dizüstü kullanan arkadaşım var aynı işlemci kullanıyoruz düşük ayarlarda benden bazı oyunlarda 10-15 bazılarında daha fazla fps farkı alıyor. Yüksek çözünürlükte ben daha iyi alıyorum ama düşükte rami felan düşük olmasına rağmen benden daha iyi alıyor.

Hadi ya, epey moralim bozuldu şuan ama şey rami 8 gb olup 1650 mobil ekran kartı olan başka dizüstü kullanan arkadaşım var aynı işlemci kullanıyoruz düşük ayarlarda benden bazı oyunlarda 10-15 bazılarında daha fazla fps farkı alıyor. Yüksek çözünürlükte ben daha iyi alıyorum ama düşükte rami felan düşük olmasına rağmen benden daha iyi alıyor.
Ayarlara göre değişiyordur muhtemelen. Örneğin CS GO'da 90-200 FPS arası ama stabil değil ve aşırı dalgalanıyor. Anlam veremediğim sırf dual channel değil diye i7 ve 1660 Ti ile CS GO'dan keyif alamamak. Diğer oyunlarda böyle değil ama yine benchmark sonuçlarına bakarak hayal kurduğum için biraz üzüyor.

Ayarlara göre değişiyordur muhtemelen. Örneğin CS GO'da 90-200 FPS arası ama stabil değil ve aşırı dalgalanıyor. Anlam veremediğim sırf dual channel değil diye i7 ve 1660 Ti ile CS GO'dan keyif alamamak. Diğer oyunlarda böyle değil ama yine benchmark sonuçlarına bakarak hayal kurduğum için biraz üzüyor.

Aynen öyle çok hayallerim yıkıldı ya, bu arada o dediğini düşünüp aynı ayarları yapmıştım arkadaşla tek tek sorup yok başka bir şey var galiba limitleyici gibi, yani umarım vardır çünkü anlam veremiyorum.

Hocam her şey sistem özelliği değil maalesef. Arkadaşınızın cihazının fan ve soğutma tasarımı daha iyi olabilir mesela. Aynı özellikte olsalar bile özellikle laptoplarda iç tasarım önemlidir.

Yeni konular

Geri
Yukarı