Acer Nitro 5 düşük GPU kullanımı

The10thDoctor

Hectopat
Yer
TARDIS
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Acer Nitro 5 NH.QFLEY.004
Intel Core I5-12500H
Kingston DDR4 3200 MHz 16 GB RAM
RTX 3050Ti
Samsung 512 GB M.2 SSD
Meslek
Time Lord
Merhaba.

Dün Acer Nitro 5'in RTX 3050 Ti ve Intel Core i5 12500H modeli elime ulaştı ve 1-2 oyunda test etmek istedim. Açıkçası Warzone'da GPU ve CPU 60 derece civarında geziyordu. GPU ve CPU kullanım oranları da 1080p Low ayarlarda 40'ın üzerine çıkmıyordu. Benim bildiğim GPU'nun 90 ve 100 arasında olması gerekmiyor mu? Sadece Warzone'dan kaynaklanan bir sorun olabilir mi acaba diye düşündüm de CS:GO'da denedim sıcaklıklar aynı ve GPU ve CPU kullanımı yine maximum %50'leri görüyordu. Bu normal degil herhalde gibi geldi bana.

@Artoria Pendragon

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba.

Dün Acer Nitro 5'in RTX 3050 Ti ve Intel Core i5 12500H modeli elime ulaştı ve 1-2 oyunda test etmek istedim. Açıkçası Warzone'da GPU ve CPU 60 derece civarında geziyordu. GPU ve CPU kullanım oranları da 1080p Low ayarlarda 40'ın üzerine çıkmıyordu. Benim bildiğim GPU'nun 90 ve 100 arasında olması gerekmiyor mu? Sadece Warzone'dan kaynaklanan bir sorun olabilir mi acaba diye düşündüm de CS:GO'da denedim sıcaklıklar aynı ve GPU ve CPU kullanımı yine maximum %50'leri görüyordu. Bu normal degil herhalde gibi geldi bana.

@Artoria Pendragon

Hem evet hem hayır. Eğer ayarlarında VSYNC açıksa sabit bir framede kalıp gpu kullanımını düşürür. Nitro sense uygulaması ile Performans moduna alırsan gpu kullanımı ve powerdraw tavan yapacaktır.

Hem evet hem hayır. Eğer ayarlarında VSYNC açıksa sabit bir framede kalıp gpu kullanımını düşürür. Nitro sense uygulaması ile Performans moduna alırsan gpu kullanımı ve powerdraw tavan yapacaktır.
Hocam Vsync kapalıydı zaten önce kullanımlar gene düşüktü. Açıp öyle de denedim tekrar düşüktü. Nitrosense için verdiğiniz tavsiyeyi deneyecegim birazdan şuan PC'de degilim de.

Hangi oyunlarda bu problemle karşılaştın hocam? Ve pildedir umarım bu deneyim.

Hangi oyunlarda bu problemle karşılaştın hocam? Ve pildedir umarım bu deneyim.
Hocam CS:GO ve Warzone indirdim dün sadece çünkü elime yeni geçmişti ve iki oyunda da aynıydı sonuçlar. PC de pildeydi zaten gün boyu asla cikartmadim.

CS'de çok normal o husus. Warzone de aynı şekilde CPU bazlı bir oyun.

CS'de çok normal o husus. Warzone de aynı şekilde CPU bazlı bir oyun.
Hocam ama CPU kullanımı da çok düşüktü. Sıcaklıklar iyi seviyedeyken CPU'nun maximum %40'ları görmesi normal gelmedi bana Warzone'da.

Hocam Performans moduna aldım da yine kullanım değerleri aynı. Ne önerirsiniz?

@Elegant Lotus

Son düzenleme:
Hocam ama CPU kullanımı da çok düşüktü. Sıcaklıklar iyi seviyedeyken CPU'nun maximum %40'ları görmesi normal gelmedi bana Warzone'da.

Hocam Performans moduna aldım da yine kullanım değerleri aynı. Ne önerirsiniz?

@Elegant Lotus
Temiz bir kurulum yapmandan başka bir yol yok gibi hocam.

Donanımsal sorun olsa onu bile yapamazdınız ama oynadığınız o oyunlar yüksek kullanımı hiçbir zaman görmez gibi.

Temiz bir kurulum yapmandan başka bir yol yok gibi hocam.

Donanımsal sorun olsa onu bile yapamazdınız ama oynadığınız o oyunlar yüksek kullanımı hiçbir zaman görmez gibi.
Hocam dün Steam'den PUBG indirip denemek istedim. FPS'ler 75 civarıydı fakat kullanımlar çok düşüktü yani %40 civarlarındaydılar. Normal mi sizce?

Hocam dün Steam'den PUBG indirip denemek istedim. FPS'ler 75 civarıydı fakat kullanımlar çok düşüktü yani %40 civarlarındaydılar. Normal mi sizce.
%30 gibi bir kayıp var hocam normal değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı