Acer Nitro 5 GPU kullanımı düşüyor

İşletim sistemi
Windows 10
@Batufly Benim arkadaşın bilgisayarı ASUS. Onun garantisi hakkında da bir sürü olumsuz yorum vardı ancak olumsuz bir durumla karşılaşmadı. Sadece UPS'yi gelmeye ikna etmek biraz sıkıntılı oldu ama onu da halletti ve evet sorunu çözüldü.

@teknoman Şimdi şöyle bir durum var alt kapaktaki tırnaklardan birini kırdığım için cihaz garantideyken adam fark ederse olduğu gibi veya zarar görmüş olarak gelebilir (okuduğum yorumlara göre) ya da ben kendim macun değiştirim fan temizliği yaparak sorun bundan dolayı olup olmadığını öğrenebilirimki bundan dolayı olduğunu düşünüyorum.Yani bide cihaz anakart değişimi yapmıyacağı taktirde yapacağı işlemlerin çok farklı olmayacağınada emin gibiyim.Yani biraz risk her iki seçenektede

Umarım sorun bundan kaynaklıdır çünkü kısa sürelerde (30-40dk) GPU kullanımı düşüyor, CPU da zaten 1-2dkde 90 derecelere çıkıyor o yüzden benim de aklıma fan temizliği ve termal macun değişiminden başka bir şey gelmiyor. GPU sıcaklıkları oyun sürelerini abartmadığım sürece 80 derecelerin üzerine çıkmıyor yine de gpununda macununu değiştireyim mi ve MX4 tavsiye eder misiniz? Bir de fan temizliği yaparken fan yağı kullanayım mı yoksa tozlarını alsam yeter mi?(cihaz yeni 1 yaşına girecek)

Ekran kartı kolay kolay ısınmaz ama işlemci için sağlam bir temizlik gerekebilir. Isı iletimi iyi olan herhangi bir macun kullanabilirsiniz. Mümkünse 10W/m-k üzeri bakın. Çok Extreme seviye pahalı bir şeye de bakmanıza gerek yok. MX4'te iş görür fakat laptoplarda daha fazla iletim değeri daha çok etki ediyor kasa pclerdekilere göre. Ben ekteki gibi bir ürün kullandım en son. Çok yüksek ısı iletimi olanlarda ayrıca çabuk kurur ona da dikkat etmek lazım. Her iyinin bir kötü yönü desek yeri.

@teknoman Şimdi şöyle bir durum var alt kapaktaki tırnaklardan birini kırdığım için cihaz garantideyken adam fark ederse olduğu gibi veya zarar görmüş olarak gelebilir (okuduğum yorumlara göre) ya da ben kendim macun değiştirim fan temizliği yaparak sorun bundan dolayı olup olmadığını öğrenebilirimki bundan dolayı olduğunu düşünüyorum. Yani bir de cihaz anakart değişimi yapmıyacağı taktirde yapacağı işlemlerin çok farklı olmayacağınada emin gibiyim. Yani biraz risk her iki seçenektede

Acer'ın servisi bu konuda bayağı iyiydi son dönemde aslında. Bence öncelik olarak garantiye gönderin. Temizliğini yapsın onlar. Eğer ki yapmazlarsa size ücret çıkartacak olurlarsa siz yapın. Garantide yaptıkları bakım bayağı iyi oluyor. En son Predator laptopum vardı. Onda bakım yaptırmıştım. Sıcaklık değeri ilk aldığım zamanki gibi çalışıyordu servis sonrası.

Ekran kartı kolay kolay ısınmaz ama işlemci için sağlam bir temizlik gerekebilir. Isı iletimi iyi olan herhangi bir macun kullanabilirsiniz. Mümkünse 10W/m-k üzeri bakın. Çok Extreme seviye pahalı bir şeye de bakmanıza gerek yok. MX4'te iş görür fakat laptoplarda daha fazla iletim değeri daha çok etki ediyor kasa pclerdekilere göre. Ben ekteki gibi bir ürün kullandım en son. Çok yüksek ısı iletimi olanlarda ayrıca çabuk kurur ona da dikkat etmek lazım. Her iyinin bir kötü yönü desek yeri.

Acer'ın servisi bu konuda bayağı iyiydi son dönemde aslında. Bence öncelik olarak garantiye gönderin. Temizliğini yapsın onlar. Eğer ki yapmazlarsa size ücret çıkartacak olurlarsa siz yapın. Garantide yaptıkları bakım bayağı iyi oluyor. En son Predator laptopum vardı. Onda bakım yaptırmıştım. Sıcaklık değeri ilk aldığım zamanki gibi çalışıyordu servis sonrası.

Yorumunuz ve macun tavsiyeniz için sağ olun hocam garantiye yolladım bugün son dönemlerde servisin iyi olduğundan haberim yoktu umarım sıkıntı çıkmadan işlerim hallolur servisten gelince sonuçları yazacağım.

@atar1993 sağ olun hocam servis kendisini geliştirdi demeseydiniz büyük ihtimal garantiye yollamayacaktım iyi ki yollamışım servis komple thermal modülü değiştirmiş RAM takmak için kapağı açtığım zamanda kendimde onayladım değiştirdiklerini. Şu an boşta 40-50 derecelerde fan hızı ise 1900 küsuratlarda çalışıyor(eski değerler 70-80derece 4000 RPM).Performans farkı inanılmaz sanki üst bir donanıma geçmişim gibi oldu çünkü bu konuyu açtığım zaman yazmayı unutmuştum sadece GPU kullanımı değil MHz ve watt değerleride azalıyordu şuan bu değerler sonlara dayanıyor aşağıya 1-2 saatlik RDR2 oynanışlarından ekran görüntüsü atıyorum. Ayrıca cihaz sıfırlanmamıştı evdeki internet 10 Mbps olduğu için bu da çok işime geldi :)

@Batufly eğer bir yerine zarar verdiyseniz durumlar farklı tabii. Göndermeyebilirsiniz. Macun değişimi yapın.

Hocam sizinde garanti tavsiyeniz içinde ayrıca teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• IMG_20220828_170501.jpg
    IMG_20220828_170501.jpg
    108,5 KB · Görüntüleme: 11
  • Screenshot_2022-08-28-17-12-38-475_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2022-08-28-17-12-38-475_com.miui.gallery.jpg
    46,2 KB · Görüntüleme: 29
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı