Acer Nitro 5, ilk günkü gibi fanları sessiz çalışmıyor

maykıll

Hectopat
Makaleler
3
Tam 1.5 yıldır elimde olan Acer Nitro5 AN515-43 model cihaz fanları ilk günkü gibi sessiz çalışmıyor, sıcaklık değerleri çok yüksek hele ki.
İlk aldığım gün 60-62 derece arasında Zula oynuyordum gram duyamazdım fan sesini. Ama arkadaşlar artık fanlarımdan çok ses çıkıyor oyunlarda ve ısı derecesi de yüksek. 90-97 arası ısılara çıkıyor ve aniden frekans düşürüyor laptop. 3-4 ay önce frekans düşürdüğü için sadece fan temizliği yaptırdım ama termal macun sürdürmedim. Sıcaklıklarım 75-80 arasına düşmüştü Valorant oynarken. Ama tabii gene fan sesi çıkıyordu. Geçen gün laptopa Windows 10 Pro formatı attım. Ekran kartını güncelledim ve oyunlarımı yükledim. Ne göreyim eskiden 90-97 ısı derecelerini görmeyen işlemcim gene gördü ve frekans düşürmeye başladı. Bu olayı gene yaşadığım için üzüldüm gene. Laptopumun kontrol merkezi uygulamasından fanları Turbo seçeneğine aldığım zaman ısı dereceleri düşüyor oyunlarda. Formattan önce otomatik seçeneğinde kullanıyordum ve hiçbir şekilde frekans düşmesi yaşamıyordum. 90-97 dereceleri gören laptop olduğu için kendisi fan sesleri de çok çıkıyor oyun oynarken. Arkadaşlar ilk aldığım zamanlara göre bu fan sesinin çoğalması ve ısının çoğalması neden kaynaklıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
İçini temizlerseniz ve termal macun ba
Hocam ben Windows güncelleştirmesi yapmadım formattan sonra şimdi o güncelleştirmeleri yapıp bakacağım sıcaklıklara ne durumda diye.
1,5 Yıllık laptopun bakımlarını yaptırmamışsınız bakımdan sonra eskı haline dönecektır güncellemeler ile alakası yok. (normalde açık fan yapılı laptoplar 6 ayda 1 performansın duşmemesi amacı ile bakıma götürülmeli)

Geri
Yukarı