Çözüldü Acer Nitro 5 laptop ekranı donup kalıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Alper1996

Femtopat
Daha fazla  
RAM
16
SSD veya HDD modeli
ssd
Ekran kartı
3050
İşlemci
5600h
Arkadaşlar herkese selam!

Acer Nitro 5 AMD 5600H NVIDIA 3050 ekran kartlı ve Windows 11'li laptopu 2023 Mart ayında Teknosa'dan sıfır aldım. Aldığım günden beri belki de 3 defa sıfırlamak (fabrika ayarlarına dönmek) zorunda kaldım. Sebebi ise YouTube'da bir video izlediğim zaman PC donup kalıyor fakat arka planda video devam ediyor bu süre zarfında hiçbir şekilde PC'ye müdahale edemiyorum. Tek çare kapatıp açmak. Bugün belki de 3 defa yapmak zorunda kaldım. Acaba servise göndermeliyim? Yoksa kendim bir çözüm bulabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Aşağıya bıraktım.

Bu siteden sürücülerinizi ve BIOS'unuzu güncellemenizi tavsiye ederim. Sıkıntılarınızın çözülme ihtimali vardır. Bende de dün klavye ışığı bozulmuştu BIOS güncelleyince düzelmişti. BIOS güncelleyecekseniz bilgisayarınız şarja takılı olsun ve elektrik bağlantısı kopmasın yoksa garantiye yollamanız gerekir.

Bu siteden sürücülerinizi ve BIOS'unuzu güncellemenizi tavsiye ederim. Sıkıntılarınızın çözülme ihtimali vardır. Bende de dün klavye ışığı bozulmuştu BIOS güncelleyince düzelmişti. BIOS güncelleyecekseniz bilgisayarınız şarja takılı olsun ve elektrik bağlantısı kopmasın yoksa garantiye yollamanız gerekir.
Sürücülerin listesi karışık gelmişse Intel® Driver & Support Assistant bu programı kullanabilirsiniz daha pratik olur.
1.'si ayarlardan formatlamak daha çok bozuyor,
2.'si internet sitesinden tüm sürücülerini kur,
3. tarayıcın hangi ekran kartında çalışıyor?

Tarayıcıda ekran kartı olarak AMD çalışıyor ama ben bunu NVIDIA yapmak istiyorum bunu değiştirebilir miyim?

MUX Switch varsa laptopta, NitroSense'den açılıyor. Yoksa NVIDIA Denetim Masası'ndan ayarlayabilirsin.

Bende farklı model Nitro 5 var. Aynı sorunu ben de yaşıyorum, ekranın üst çeyreği hariç tamamı Windows tema rengine dönüyor, CTRL alt del yaptığımda menüsü açılıyor ama hiçbir yazı olmuyor.

Bence bunun kaynağı ya RAM'ler ya da Chrome. Başka hiçbir şekilde yaşamadım bunu, sadece YouTube'da video izlerken oluyor.

Tarayıcıda ekran kartı olarak AMD çalışıyor ama ben bunu NVIDIA yapmak istiyorum bunu değiştirebilir miyim?

Tarayıcı gibi programlar için harici hart devreye girmez, girmesi için zorlarsan daha düşük performans verir.

Bende Firefox var, acer nitro 5 var ama YouTube'da çok sorun yaşamıyorum o kadar aslında. Sadece uyku modundan sonra video gidiyor, onda da tarayıcının boyutunu ayarlayınca geliyor. Yani sizde nasıl bilmiyorum ama bende o kadar kötü değil gibi.

CTRL + Shift + Windows tuşu + B yaparak ekran kartını sıfırlama var takıldığında onu yapabilirsiniz. Ya da DDU ile silip baştan kurun ekran kartı sürücülerini.

Şİmdi dediğin şeyleri anlamadım. Biraz daha açıklarmısın ?
Klavyende numerik tuş takımının orada "N" logolu bir tuş var ona basınca Nitrosense açılıyor. Orada ayarlar tuşu var . Oradan "Yalnızca Ayrık GPU" seçerseniz sadece RTX 3050 kullanılır.

Klavyende numerik tuş takımının orada "N" logolu bir tuş var ona basınca Nitrosense açılıyor. Oradan ayarlar tuşu var . Oradan "Yalnızca Ayrık GPU" seçerseniz sadece RTX 3050 kullanılır.
+ olarak üstteki sıkıntın için bana bilgisayarının model kodunu tam olarak atabilir misin?

Geri
Yukarı