Çözüldü Acer Nitro 5 laptopa Ubuntu ve Pop!_OS'tan başka Linux kurulmuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Guest001

Kilopat
Daha fazla  
Sahip olduğum laptop Acer Nitro 5 AN-515 44. GTX 1650 Ti ve AMD Ryzen 4600H'a sahip. Şimdiye kadar Ubuntu ve Pop!_OS haricinde hiçbir Linux dağıtımını kuramadım. Ne zaman "USB'den dene" desem siyah ekran geliyor ve bilgisayar o şekilde çalışmaya devam ediyor. Denediğim dağıtımlar ise Elementary OS ve Zorin OS. Kernel parametreleri girmeye çalıştım nomodeset gibi fakat işe yaramadı. O parametreleri de doğru bir biçimde girebildiğimden de emin değilim bu arada. Secure Boot ve Fast Boot da kapalı. Yardımcı olabilir misiniz?

Çözüm
Güncel Ryzen işlemciler ve Ubuntu tabanı için çekirdek 5.8 ve sonrası ile gelen bir sürümü kullanman gerekiyor. Zorin ve Elemantary OS daha eski çekirdekle geldiği için sorun yaşıyor olabilirsin. Mesela Linux Mint için daha güncel çekirdeği içeren Edge sürümü var, Ryzen işlemciler için bunu denemelisin. Linux Mint 20.1 "Ulyssa" - Cinnamon (Edge, 64-bit) - Linux Mint

Diğerlerinin güncel sürüm yayınlamasını beklemen gerekiyor.
Sahip olduğum laptop Acer Nitro 5 AN-515 44. GTX 1650 Ti ve AMD Ryzen 4600H'a sahip. Şimdiye kadar Ubuntu ve Pop!_OS haricinde hiçbir Linux dağıtımını kuramadım. Ne zaman "USB'den dene" desem siyah ekran geliyor ve bilgisayar o şekilde çalışmaya devam ediyor. Denediğim dağıtımlar ise Elementary OS ve Zorin OS. Kernel parametreleri girmeye çalıştım nomodeset gibi fakat işe yaramadı. O parametreleri de doğru bir biçimde girebildiğimden de emin değilim bu arada. Secure Boot ve Fast Boot da kapalı. Yardımcı olabilir misiniz?

BIOS'u fabrika ayarlarına döndürüp deneyin?
Cihazı ilk aldığınızda ubuntumu vardı?

NVIDIA'dan oluyor. Nomodeset'li bir çözümü vardı onun unuttum.

Güncel Ryzen işlemciler ve Ubuntu tabanı için çekirdek 5.8 ve sonrası ile gelen bir sürümü kullanman gerekiyor. Zorin ve Elemantary OS daha eski çekirdekle geldiği için sorun yaşıyor olabilirsin. Mesela Linux Mint için daha güncel çekirdeği içeren Edge sürümü var, Ryzen işlemciler için bunu denemelisin. Linux Mint 20.1 "Ulyssa" - Cinnamon (Edge, 64-bit) - Linux Mint

Çözüm
Güncel Ryzen işlemciler ve Ubuntu tabanı için çekirdek 5.8 ve sonrası ile gelen bir sürümü kullanman gerekiyor. Zorin ve elemantary OS daha eski çekirdekle geldiği için sorun yaşıyor olabilirsin. Mesela Linux Mint için daha güncel çekirdeği içeren Edge sürümü var, Ryzen işlemciler için bunu denemelisin. Linux Mint 20.1 "Ulyssa" - Cinnamon (Edge, 64-bit) - Linux Mint

Cevabınız için çok teşekkürler. Test etmek amacıyla Zorin OS'un beta sürümünü ve KDE Neon'u denedim. İkisi de 5.8'den yüksek kernel sürümü içeriyordu ve Boot oldular. Sorun çözüldü.

Yeni konular

Geri
Yukarı