Acer Nitro 5 laptopta BIOS güncellemesinden sonra yüksek güç modu çalışmıyor

Enes1818

Kilopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
512 GB gen4 M2 SSD + 2TB Gen3 M2 SSD
Acer Nitro 5 AN515-58 model bir notebooka sahibim cidden bu bilgisayar konusunda konu açmaktan sıkıldım diyebilirim. Cihazda anakart arızası vardı anakart değişimi yaşadı ve teknik serviste BIOS Update yapılmış. Cihazı teslim aldıktan sonra BIOS Update'den kaynaklı ekran gitti geri gelmedi bir daha teknik serviste BIOS'la alakalı bir şey yaptılar. Cihazın önceki haliyle arasında gözle görülür. İşlemci gücü farkı var. Cinebench de 5000 PUA'na yakın bir kayıp var. Cihazın güç planlarında eksiklik var. Nitro sense de performans moduna alınca fanlarını çalıştırması lazım fakat 2800 RPM'i geçmiyor cihaz. Acer community de birkaç kişide gördüm bu olayı BIOS Update sonrası uyumsuzluk gibi bir problem varmış. Tahminimce işlemci Turbo Boost moduna geçmiyor veya geçemiyor. Yaptığım oyun testlerinde ekran kartı oyun esnasında 140W gücüne kadar çıkıyor fakat işlemci 2.7GHz de düşük kullanımda devam ediyor 20 FPS kadar kaybım var sanırım.

image.png

göründüğü gibi performans modunda hiç yoksa RPM'ler yükseliyordu sanki cihaz sessiz modda takılı kaldı. Temiz Windows kurulum yaptım değişen olmadı.

image.png

bu da oyun içi testim. Ekran kartı verileri iyi gibi fakat işlemci 2.7 GHz de çalışıyordu bu esnada benim bu sahnede 60 70 FPS arası sabit almam gerekirken 40 FPS'lere kadar düşüş yaşıyorum.
Servise bu durumu belirttim haber bekliyorum. Zaten 60 günlük bir servis sürecinden geçtim bıktım diyebilirim.

1676584101194.png

İşlemcinin verileri detaylı şekilde böyle. Sıcaklığın düşük olduğu kısımda Windows'un kendi güç planından güç tasarrufu moduna aldığım hali. (bu mod yoktu kendim CMD ile ekledim.) Aniden yükselen kısım ise yüksek performans veya dengeli moda aldığım kısım tıkladığım anda 80 90 dereceye geliyor. Bu arada RPM 3000'i aşmıyor bundan sebep büyük ihtimal ekte de gözüktüğü gibi sıcaklıktan kaynaklı yavaşlatmaya başlıyor. Sorunum büyük ihtimal bu bilgisayar kendini otomatik soğutmuyor. Ben Nitro senseden fanların RPM'i otomatik ayarlıyorum. Oradaki performans sessiz ve varsayılan modları kesinlikle çalışmıyor. Yaşayan çözümünü bilen var mıdır nasıl yaparım yol gösterirseniz sevinirim.

Dosya Ekleri

• 1676573761166.png
    1676573761166.png
    214,3 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı