Acer Nitro 5 oyun performansı NitroSense ile arttı

yorgancı

Hectopat
Herkese iyi sosyaller.

Aşağıda linkini bıraktığım laptopu satın aldım geçen gün. Amacım sadece Battlefield 2042 oynamak. Oyun içi grafik ayarlarını en düşükten vazgeçip ortaya ya da yükseğe çektiğimde anlık FPS düşüşleri ve performansta azalma oldu.

Sonra Acer'ın NitroSense uygulamasını keşfettim ve uygulamadan yüksek performans moduna aldım. Laptop oldu size uçak motoru. Ama sorun değildi zaten kulaklık takıp oynuyorum yeter ki performansı artsın dedim. Öyle de oldu. Kaosun en şiddetli olduğu anlarda bile yüksek grafik ayarlarında oyun yağ gibi akıyor. Demem o ki Acer Nitro kullanıcıları bu uygulamayı oyunlarda kullanabilir, bu kadar performansı arttıracağını hiç düşünmezdim.

Fakat böyle aşırı yük altında günde 6 ila 12 saat arası kullanım bilgisayara ne denli zarar verir bilmiyorum. Bilenler bilmeyenlere anlatsın.

Çok yüksek performansta kullanmak ömründen götürür teknolojik ürünlerde böyle ne kadar çok zorlarsan kullanımı o kadar kısalır. Tabi burada ki en önemli etken kullanılan parçalar bu parçalar ne kadar kaliteli ise ömrü o kadar uzun olur.

NitroSense uygulamasından ayarlanan yüksek performans modu aslında güç planı oluştur kısmından da ayarlanabiliyor.

Zaten güç planı seçme kısmından dengeli, yüksek performans veya güç tasarrufu modları arasında geçiş yaptığımda NitroSense uygulamasında da geçiş yapıyor.

1699534488800.png

Onun haricinde evet, yüksek performansta kullanmak elbette daha fazla performans sağlayacaktır. Fakat dengeli ve yüksek performans arasında kendi cihazımda o kadar bariz bir fark göremedim.

Çok yüksek performansta kullanmak ömründen götürür teknolojik ürünlerde böyle ne kadar çok zorlarsan kullanımı o kadar kısalır. Tabi burada ki en önemli etken kullanılan parçalar bu parçalar ne kadar kaliteli ise ömrü o kadar uzun olur.
Peki sizce ömrü ne kadar azalır? Ben mesela önümüzdeki 3 yıl bu laptopu kullanmayı düşünüyorum. Nitro Sense kullandım diye 1 yıl sonra laptop bayılır mı?

NitroSense uygulamasından ayarlanan yüksek performans modu aslında güç planı oluştur kısmından da ayarlanabiliyor.

Zaten güç planı seçme kısmından dengeli, yüksek performans veya güç tasarrufu modları arasında geçiş yaptığımda NitroSense uygulamasında da geçiş yapıyor.

Eki Görüntüle 2008290

Onun haricinde evet, yüksek performansta kullanmak elbette daha fazla performans sağlayacaktır. Fakat dengeli ve yüksek performans arasında kendi cihazımda o kadar bariz bir fark göremedim.
Dediğiniz şekilde Windows üzerinden yüksek performansa almıştım fakat fayda etmemişti. Nitro Sense artık ne yaptıysa bariz bir fark gördüm. İnsan doğal olarak şüpheleniyor bu şekilde kullanırsam 1 yıla laptop ölür mü acaba diye.

Peki sizce ömrü ne kadar azalır? Ben mesela önümüzdeki 3 yıl bu laptopu kullanmayı düşünüyorum. Nitro Sense kullandım diye 1 yıl sonra laptop bayılır mı?
NitroSense kullanmanız laptop ömründen götürmez. Zaten Nitro serisi cihazların bir nevi kontrolör uygulaması bu. Fan hızını, Harmony gibi özellikleri de buradan ayarlıyorsunuz. Cihazı yüksek performansta kullanmanın da çok bir eksisi olmaz.

Eki Görüntüle 2008290

Hayır, bu yüksek performans ile o yüksek performans aynı değil. Nitrosense üzerinde ki yüksek performans cihazda olan power throttleyi yok ediyor.

Dediğiniz şekilde Windows üzerinden yüksek performansa almıştım fakat fayda etmemişti. Nitro Sense artık ne yaptıysa bariz bir fark gördüm. İnsan doğal olarak şüpheleniyor bu şekilde kullanırsam 1 yıla laptop ölür mü acaba diye.
Oyle bisi yok, cihaz 60-70 watt cekiyor diye laptop mu olecek :D

NitroSense kullanmanız laptop ömründen götürmez. Zaten Nitro serisi cihazların bir nevi kontrolör uygulaması bu. Fan hızını, Harmony gibi özellikleri de buradan ayarlıyorsunuz. Cihazı yüksek performansta kullanmanın da çok bir eksisi olmaz.
Hayır, bu yüksek performans ile o yüksek performans aynı değil. Nitrosense üzerinde ki yüksek performans cihazda olan power throttleyi yok ediyor.

Oyle bisi yok, cihaz 60-70 watt cekiyor diye laptop mu olecek :D
O halde ben ve diğer Acer Nitro sahipleri gönül rahatlığı ile kullanım sağlayabilir. Bu çok yararlı bilgiler için teşekkür ediyorum.

Hayır, bu yüksek performans ile o yüksek performans aynı değil. NitroSense üzerinde ki yüksek performans cihazda olan Power throttleyi yok ediyor.

Oyle bir şey yok, cihaz 60-70 watt cekiyor diye laptop mu olecek :D

Garip. Bende güç planından değiştirdiğim yüksek performans veya dengeli modu NitroSense üzerinde de değişiyor.

O halde ben ve diğer Acer Nitro sahipleri gönül rahatlığı ile kullanım sağlayabilir. Bu çok yararlı bilgiler için teşekkür ediyorum.

Evet, kullanım sağlamanızda hiçbir sakınca yok.

Garip. Bende güç planından değiştirdiğim yüksek performans veya dengeli modu NitroSense üzerinde de değişiyor.

Evet, kullanım sağlamanızda hiçbir sakınca yok.
İşlemcinin çektiği watt değerini kontrol edin, varsayılan modda 45 watt üzeri çektiğini nadiren görürsünüz. Hep 45-47 lerde dolaşır. Nitrosense üzerinden performansa aldığınızda cihaz daha fazla ısınır, watt değerine baktığınızda 60-70-80 soğutmanız iyiyse 90-100 görürsünüz. Eğer oyun ağır değilse 40-50 görmek gene mümkün.

Yeni konular

Geri
Yukarı