Acer Nitro AN16-41 laptopta fan çok ses çıkarıyor

lovewithbazlama

Hectopat
Bir hafta önce Acer Nitro AN16-41 nh. Qkbey. 004 model laptopu forumdan birinin önerisiyle aldım. Laptop çok iyi oyunlarda zerre donma yok. Fakat oyuna girince fan sesi çok belirgin olarak ses çıkarıyor. İlk oyun laptopum bu normal midir, yoksa bu kadar ses vermemesi mi lazım. NitroSense ile oynamayı düşündüm fakat ayarları bozarsam kasma donma ile karşılaşmaktan korkuyorum sizin öneriniz var mı?

Bir hafta önce Acer Nitro AN16-41 nh. Qkbey. 004 model laptopu forumdan birinin önerisiyle aldım. Laptop çok iyi oyunlarda zerre donma yok. Fakat oyuna girince fan sesi çok belirgin olarak ses çıkarıyor. İlk oyun laptopum bu normal midir, yoksa bu kadar ses vermemesi mi lazım. NitroSense ile oynamayı düşündüm fakat ayarları bozarsam kasma donma ile karşılaşmaktan korkuyorum sizin öneriniz var mı?

Normal.

Anormal bir şey yok, masaüstündeki öküz gibi donanımlara denk donanım var içinde makinenin. Her marka böyle.

Sessiz moda alabilirsin Nitrosense üzerinden.

Yine de sessiz çalışmasını istiyorsan birkaç öneri verebilirim.

Turboboost kapat. Performansın azalacaktır ama çoğu oyunda CPU'n 60 FPS'ye kadar rahatlıkla besleyecektir kartını. Şahsen 85 derece, 90-100 FPS ve sesli bir oyun deneyimindense sabit 60 FPS, 70 derece ve rahatsız edici olmayan seslere sahip bir oyun deneyimini tercih ederim.

Gereksiz grafik ayarlarını ve CPU yükünü arttıracak grafikleri Ultra'ya almak zorunda değilsin, evet çok büyük bir para verdin ve en doğal hakkın ayarları fullemek. Ama gerek yok. İnan milimetrik ayarlar için cihazı strese bindirmeye gerek yok, kendi zevkine göre ayarla. Mesela 16 inç'te kenar yumuşatma ve antisotropik filtrenin max olması için herhangi bir sebep yok. Mantıksız yani. Bunlar CPU yüklü olmasa da sisteminin genel sıcaklığını azaltır. Texture'ları Ultra'ya almaktansa High'a alabilirsin. Kendin deneyimle, eğer değmeyecek bir fark varsa Ultraya alma.

Sabit 60 FPS açıp dikey eşitleme açabilirsin. Bu da oyununu temiz hâle getirecek ve konsol kalitesinde oynayacaksın. Hem GPU'n, hem CPU yükün bariz azalacak. Mis gibi 60 FPS oyun oynayacaksın. RDR 2, Last Of Us gibi hikayeli oyunlarda 60 üstü Laptop için fazla gereksiz. Boş stres yani.

Son olarak belirteyim ki ısınmayan ve sesli çalışmayan cihaz yok. Var ama Mac'ler var, onlar da oyun konusunda patates cihazlar.
Bugün 100K'ya da bir oyuncu bilgisayarı alsan 90 dereceleri görebiliyor. Fanlar da uçak gibi çalışıyor, anormal bir durum yok.
Tercih ettiğiniz model hem soğutma, hem işlemci verimliliği hem de panel olarak enfes bir model. İçiniz de rahat olsun.

''Belirgin'' diye ifade etmek yetiyorsa mucize demektir.
Normalde oyuncu laptopları elektrik süpürgesi kadar hatta daha fazla bile ses çıkarabilir/çıkarır. ÖRNEK: Nitro 5 ler.
Nitro 5'te Turboboost aç üzerine CPU'yu strese sok pancar motoru gibi çalışıyor makine.

Nitro 16 ve Nitro 5'in soğutma sistemleri benzer diye gördüm ama 16'da sıvı metal var sanırım. Daha verimli bir soğutmaya sahip şuanlık yani, yine Nitro 16 sessizdir.

Nitro 5'te Turboboost aç üzerine CPU'yu strese sok pancar motoru gibi çalışıyor makine.

Nitro 16 ve Nitro 5'in soğutma sistemleri benzer diye gördüm ama 16'da sıvı metal var sanırım. Daha verimli bir soğutmaya sahip şuanlık yani, yine Nitro 16 sessizdir.
Açıkçası çok şaşırdım. Nitro 16 ların ''belirgin'' ile ifade edilebilecek kadar sessiz olabileceğini hiç düşünmemiştim. Hala da inanmıyorum/inanamıyorum/sanmıyorum.

hepinize teşekkür ederim .

Anormal bir şey yok, masaüstündeki öküz gibi donanımlara denk donanım var içinde makinenin. Her marka böyle.

Sessiz moda alabilirsin NitroSense üzerinden.

Yine de sessiz çalışmasını istiyorsan birkaç öneri verebilirim.

Turbo Boost kapat. Performansın azalacaktır ama çoğu oyunda CPU'n 60 FPS'ye kadar rahatlıkla besleyecektir kartını. Şahsen 85 derece, 90-100 FPS ve sesli bir oyun deneyimindense sabit 60 FPS, 70 derece ve rahatsız edici olmayan seslere sahip bir oyun deneyimini tercih ederim.

Gereksiz grafik ayarlarını ve CPU yükünü arttıracak grafikleri Ultra'ya almak zorunda değilsin, evet çok büyük bir para verdin ve en doğal hakkın ayarları fullemek. Ama gerek yok. İnan milimetrik ayarlar için cihazı strese bindirmeye gerek yok, kendi zevkine göre ayarla. Mesela 16 inç'te kenar yumuşatma ve antisotropik filtrenin Max olması için herhangi bir sebep yok. Mantıksız yani. Bunlar CPU yüklü olmasa da sisteminin genel sıcaklığını azaltır. Texture'ları Ultra'ya almaktansa High'a alabilirsin. Kendin deneyimle, eğer değmeyecek bir fark varsa ultraya alma.

Sabit 60 FPS açıp dikey eşitleme açabilirsin. Bu da oyununu temiz hâle getirecek ve konsol kalitesinde oynayacaksın. Hem GPU'n, hem CPU yükün bariz azalacak. Mis gibi 60 FPS oyun oynayacaksın. RDR 2, Last of Us gibi hikayeli oyunlarda 60 üstü laptop için fazla gereksiz. Boş stres yani.

Son olarak belirteyim ki ısınmayan ve sesli çalışmayan cihaz yok. Var ama Mac'ler var, onlar da oyun konusunda patates cihazlar.
Bugün 100K'ya da bir oyuncu bilgisayarı alsan 90 dereceleri görebiliyor. Fanlar da uçak gibi çalışıyor, anormal bir durum yok.
Tercih ettiğiniz model hem soğutma, hem işlemci verimliliği hem de panel olarak enfes bir model. İçiniz de rahat olsun.

Çok sağ olun. Bunu deneyeceğim. İlk kez oyun için laptop aldım biraz garip geldi. Normal diyorsanız sıkıntı yok. Turbo'yu kapatıp bakayım şimdiden teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı