Acer Nitro laptop sürekli ısınıyor ve fan sesi çıkarıyor

RK800

Picopat
Merhaba, laptopum her an gereksiz ısınmaya başlayıp internete bağlandığı an 65-70 derece çalışıyor ama sorun şu ki 70 derecede fan uçak sesi çıkartıyor. Bu video oynatıcılarda da oluyor. Minimum 1 saat sonra fanlar yağmur sesi gibi. (oyun ile ilgili değil oyun oynamıyorum.) Termal macun bakımı ile ilgili sorunum yok. 2 ay önce yaptım. Fanlar da temiz. Windows 11 kullanıyorum, reset atmalı mıyım? Teşekkürler.
Acer Nitro laptop kullanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam,
Görev yöneticisinden RAM ve işlemci kullanımı gösteren ekran görüntüsü atarmısınız. Çalışan programları biraz merak ettim.

Selam,
Görev yöneticisinden RAM ve işlemci kullanımı gösteren ekran görüntüsü atarmısınız. Çalışan programları biraz merak ettim.
IMG_20231213_222558.jpg

Güncelleme yaptıktan sonra bir süre bende de aynı sorun oluyor diyebilirim. Ek olarak NitroSense uygulamasından modları kontrol edebilirsiniz, performansta olabilir.
IMG_20231213_222846.jpg

Şuan hiç birşey yapmama rağmen fanlar uçak gibi (sadece internete bağlattırdım)

Sisteminiz gayet temiz ve sade görünüyor.
Çer çöp arka planda çalışan uygulamalar yüklememişsiniz. :)

Bu sıralarda Windows kaynaklı sıkıntılara epeyce sık denk geliyorum. Biraz fazla güncelleme yapılıyor ve donanım üreticileri ayak uydurmakta zorlanıyor. En fazla da ekran kartı sürücüsü bir müddet pek stabil çalışmıyor. Mümkün olduğunca Windows Update'ten yüklenen driverlerle idare edin, sorun çıkmadıkça güncel driver yüklemeyin.

İki üç hafta daha bu şekilde kullanmaya devam edin. Sorun geçmez ise tekrar ele alırsınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çer çöp arkaplanda çalışan uygulamalar yüklememişsiniz. :)
Bu sıralarda Windows katnaklı sıkıntılara epeyce sık denk geliyorum. Bişraz fazla update yapılıyor ve donaım üreticileri ayak uydurmakta zorlanıyor. Em fazla da ekran kartı sürücüsü bir müddet pek stabil çalışmıyor. Mümkün olduğunca Windows updateden yüklenen driverlerle idare edin, sorun çıkmadıkca güncel driver yüklemeyin.

İki üç hafta daha bu şekilde kullanmaya devam edin. Sorun geçmez ise tekrar ele alırsınız.
Sağolun hocam bende şuan bakıyorum danışırım arada bir🙏

Nitrosense bir süre (1 saat kadar) açık kalsın onun grafiğine bir bakalım, kesinlikle kullanan program var mı diye. Görev yöneticisi ile anlaşılmaz çünkü bitcoin miner varsa görev yöneticisini açtığın anda kapatır kendini.

Eğer bu tür bir yazılımsal sorun yoksa, fanları komple söküp metal soğutma bloğunun kanallarına bakmak lazım. Oralar temizlenmiyor kolay kolay yapışıyor ve tıkıyor. Ben fanları temizlemeden sadece bloğun kanallarını tek tek çubukla temizledim ve 8-10 derece farketti.

Eğer orda da sorun yoksa, termal macun temizlik işleminde vidaları yeterli kadar veya doğru sırada sıkmamış olabilirsin.

Çer çöp arka planda çalışan uygulamalar yüklememişsiniz. :)

Bu sıralarda Windows kaynaklı sıkıntılara epeyce sık denk geliyorum. Biraz fazla güncelleme yapılıyor ve donanım üreticileri ayak uydurmakta zorlanıyor. En fazla da ekran kartı sürücüsü bir müddet pek stabil çalışmıyor. Mümkün olduğunca Windows Update'ten yüklenen driverlerle idare edin, sorun çıkmadıkça güncel driver yüklemeyin.

Bitcoin minerlar kendilerini görev yöneticisi açılınca kapatıyorlar :)

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı