Acer Nitro N50-110 yükseltme önerisi

Ermany2

Femtopat
Daha fazla  
Herkese merhaba, arkadaşlar.

Aranıza sizler gibi bilgili arkadaşlardan, topluluktan takıldığım, bilmediğim bir konu hakkında bilgi alabilmek adına kayıt oldum, yazıyorum. Açıkçası hem kendimi anlatmak hem de danışmak için yazmak istedim. Eğer yanlışım ve kusurum var ise şimdiden affola. Yaş 36 uzun yıllar çocukluk – gençlik dönemimde bilgisayarlarım vardı açıkçası çok bilgim olmadan ve sorun yaşamadan gayet keyifle sorunsuzca oynardım. Ancak teknoloji geliştikçe oyunlarda kalite arttıkça ve yaş ilerledikçe bilgisayar değiştirmek problem olmaya, oyunlarda takılmalar gündeme gelmeye başladı. Sonunda yükseltmek-değiştirmek yerine konsol tarafına yöneldim. Zaten sonrası üniversite, iş hayatı, evlilik, çocuk vs derken zaman - yıllar aktı geçti, gitti. Bilgisayar bileşenlerini sadece başlıklar, markalar, kağıt üzerine yazılan teknik veriler nezdinde takip ediyorum ve bu bilgi(sizlik) derecesinde biliyorum. Bu nedenle bir bilgisayar toplama cesaretine, bilgisine ve tecrübesine sahip değilim. Oyun oynamayı çok seviyorum bulduğum her fırsatta da konsol üzerinden oynuyordum. Ancak yıllar sonra akıllara düşen ah o çocukluk-gençlik döneminde ne güzel günlerdi oyunlardı ya hissi 2020 yılı başında ya bir de bilgisayar alım Counter-Strike hard Truck vb. oyunları güncel oynayayım hevesi ile daldım internete, bir de ne göreyim derya deniz bunlardan hangisini alacağım? Hangisi uyum sağlayacak? Takılma olacak mı? E zaten ben parça parça alsam takamam, kime güveneceğiz, kime toplatacağız vb. çok fazla soru oluştu kafada. Ne yazık ki bizim memlekette bir şeyleri de anlamıyorsanız iyi birilerine de denk gelemezseniz resmen ördek geldi gözüyle bakılabiliyor. (söylemek istediğim yanlış anlaşılmaz umarım) hal böyle olunca da o dönemler için beni idare edebilecek her şeyi hazır, marka olsun garantiyle uğraşmayalım vs düşüncesiyle bir bilgisayar bakmaya başladım. Alışveriş sitelerinde zaten ya marka PC'ler bulunuyor ya da marka gibi duran eski nesilleri toplayıp ucuz rakamlara satılan ama oyun açmaktan aciz cihazlar ile dolduğu için ben Acer Nitro N50-110 masaüstü bilgisayar aldım. O dönemde ödediğim tutarı toplama bilgisayarlarda daha yüksek özelliklere sahip bir bilgisayar alınabilirdi ama belirttiğim gibi tecrübesizlik, cesaretsizlik gibi konular nedeni ile bu yönde bir tercih yaptım. Gelelim ise benim şu anki duruma; e 2020 yılında bilgisayarı aldık çocuk vs büyüdü, ev halkında herkes biraz daha kendi halinde herkesin kendine ayırdığı zaman var bende daha çok oyun oynayabilirim ama yeni oyunlarda artık başladık yavaşlamaya grafikleri düşürmeye, bilgisayarı yükseltmek lazım ama nasıl? İşte burada sizlere danışmak istedim. Aslında yine bir yol ayrımındayım diyebilirim ama ne yardan ne serden vazgeçilir misali. Ben yüksek grafikler ile hikaye temalı oyun oynamayı çok seviyorum çok fazla oyunun Online tarafında değilim. Bunu örnek olarak belirtmek istiyorum sadece. Bilgisayarı alana kadar PlayStation'da GTA 5, battielfield, Call of Duty, RDR2 vb. oynuyordum aynı oyunları bir de bilgisayarda oynuyorum çok daha akıcı çok daha keyifli (monitörüm 75Hz olduğu halde) monitör yakınımda mouse ile sonsuz alan etraf dönüşleri-serbest vuruş hissi vb. birçok konu bilgisayarda beni oyun oynamaya daha keyifli kılıyor. E tabii bilgisayardaki oyunlara mod-Türkçe yama vb dosyalarda atılabiliyor durum böyle olunca da açıkçası insan bilgisayardan çok kopmak istemiyor. Ama grafiklerde iyi olsun isteyince bilgisayar tarafında parça maliyetleri malum. Parçaları almak yerine o parayı konsola PS5'e yatırıp yola devam mı etmeli? Yoksa bilgisayarı her ay parça parça upgrade mi etmeli? Aşağıda bilgisayarımın tüm özelliklerini ve yapmak istediklerimi yazıyorum. Amacım; aklımdaki fikir PSU vs değiştirme işine girmeden olabilecek-uygun olan en iyi-yüksek upgrade yapıp artık monitörümde bilgisayarımda bozulana kadar gitsin. Amacım PC'den 4K alabilmek değil öyle imkanda yok ama Full HD çözünürlükte uzun yıllar rahatça takılmak istiyorum monitörüm Hz bakımından zayıf ama geniş ekranda oynamak çok keyifli renklerinden de açıkçası memnunum. Ama sizce yapacağım bu işlemlere değer mi? Yoksa başlamadan vaz mı geçmeli? Parçaları internetten indirimleri yakalayıp parça parça imkan doğrultusunda alıp çevredeki bilgisayarcılarda değiştirmeyi planlıyorum. Mevcut parçalara ya da yeni parçalara zarar vermekten çekiniyorum açıkçası :) Eğer vakit ayırıp beni bu konuda yönlendirip bilgilendirebilirseniz çok memnun olurum. Çok uzun belki de gereksiz oldu kusura bakmayın ama anlamadığım için danışmak istedim. Vakit ayırıp okuyan, fikirlerini, tecrübelerini paylaşan herkese teşekkürlerimi sunuyorum tekrardan. Keyifli forumlar diliyorum.

Saygılarımla.

Standart bilgisayar özellikleri.

• Acer Nitro N50-110 masaüstü.
  • Anakart: AMD X570 Wi-Fi
  • İşlemci: AMD Ryzen 5 3500.
  • RAM: 8 X 2 16 GB 2666 MHz Crucial.
  • Ekran kartı: GTX 1650 4 GB.
  • PSU: Lıteon 500W 80 Gold Plus.
  • Kasa: Standart (işlemci fanı ve egzoz fanı dışında ekstra bir soğutma yok)
  • Monitör: LG 34WK-P500 34' 21:9 ultrawide 75 Hz.

Düşüncem;
İşlemciyi AMD Ryzen 5 5600 veya AMD Ryzen 7 5700X ile değiştirmek ya da RX6600'e yeter derseniz dokunmamak daha iyi olur benim içinde. Ancak değiştirmek sanırım ilerisi için daha iyi ancak değişim olur ise anakart için BIOS Update bulamadım işlemci değişiminde BIOS sıkıntı yaşama olasılığım var mı?
Ekran kartını ise Sapphire Pulse RX 6600 8 GB aslında indirimlere bakınca dönem dönem 6700 10 GB koymak daha mantıklı gibi ancak güç kaynağı açısından sıkıntı olursa diye 8 GB düşünmekteyim. Diğer soru işareti ise Acer kendi sitesinde up to 4 GB diye belirtmiş bu acaba ekran kartına daha yüksek bir kartı takamayacağım anlamına mı geliyor? Neden AMD derseniz de monitörümde FreeSync olduğu için AMD ile ilerlemeyi düşündüm ancak bir etkisi olur mu? Gerek var mı bilemiyorum? Sizlerin paylaşımlarına göre hareket edeceğim.

1.png

2.png

3.png

4.png

IMG_20230411_115032.jpg

IMG_20230411_115331.jpg

IMG_20230411_115339.jpg

IMG_20230411_120428.jpg

IMG_20230411_121210.jpg

IMG_20230411_121503_edit_47249942217269.jpg

1.png

2.png