Acer Nitro RX560X Overclock Ve Undervolt Rehberi

mfgsivaas5880

Hectopat
Makaleler
2
Acer Nitro an515-43 laptoba sahibim. Yazılı olarak değerleri anlatacağım.
İlk olarak AMD yazılımını güncelliyoruz.
Link: Driver
Daha sonra bilgisayarı yeniden başlatıyoruz. İncelemek için MSI Afterburner programını hazırlamalıyız.
Link: MSI Afterburner , Rehber

Açıldıktan sonra Radeon Ayarlarına tıklayıp devam edeceğiz.

radeon.PNG

Ardından Performans > Ayarlanıyor'a tıklayınız. Size uzanca bir metin çıkacaktır. Doğacak sorunlarla ilgili.
Bu sorunlar;
>Sistemin stabil çalışmaması.
>Sistemi overclock ile bozmak.
Kısaca bu gibi doğacak sorunları kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.
Daha sonra sırasıyla => Manuel> GPU Ayarı: Etkin> Gelişmiş Kontrol: Etkin> Voltaj(mV): Etkin yapınız.
1.PNG
2.PNG

Ve böyle bir kısım çıkacak. Değerlerle daha önce oynadığım için değerler farklı olabilir.
3.PNG

Şimdi test etmek istediğiniz oyunu açıyorsunuz. Benim oyunum Everspace™.
Test boyunca Nitro Sense ile fan hızını sabit tutuyorum.

Durum I: Undervolt
Sıcaklığı düşürmek için bu işlemi yapıyoruz. Herkeste değer farklı olabilir. Sırasıyla yavaşça değerler düşülmeli.
İlk olarak oyunumuzu açıyoruz. GPU kullanımı %100 olana ve FPS değeri 60'ın altına düşecek kadar ayarları yükseltiyoruz. Böylece sistemimiz zorlanmış oluyor.
Oyunumun ilk andaki undervoltsuz görüntüsü ve o anki sabit fan değerim. Ayrıca Laptop soğutması yetersiz olduğu için altında fazladan soğutucu var. Sıcaklık değerleri yanıltmasın.
5.PNG
4.PNG

Sıradaki adım olarak yukarıda mavi kutu ile işaretlenmiş olan Voltaj(mV) kısmındaki en sağda bulunan kutucuğa çift tıklayıp değeri 1000 yapıyoruz. Sağ üstte beliren Değişiklikleri Uygula kutucuğuna tıklıyoruz.
6.PNG

Şimdi de sıcaklığa bakalım:
7.PNG

Görülmüş olduğu gibi sıcaklık düştü. Bu sıcaklık sahneye göre değişiklik gösterebilir. Sıradaki ise deneme yanılma. Bundan sonra en sağdakini 10'ar 10'ar düşüyoruz. Şahsen 940'a kadar düştüm ve sorun çıkmadı. 15-30 dakika boyunca emin olduğunuz değerde oyunu yüksek ayarda bırakın ki sorun çıkıp çıkmayacağını anlayınız. Son durumum:
9.PNG

Yukardaki değerim Undervolt işlemi için kullandığım değer. İşlem başarılı olduktan sonra profili kaydetmeli.
Bilgisayar her kapanıp açıldığında ayarları sıfırlıyor! Bunu unutmayınız.
10.PNG

11.PNG

Kendi konumuna kaydederseniz hızlıca ayarlarını bulabilirsiniz. Buraya gelip profili yükle dedikten sonra kayıtlı ismi seçmeniz yeterlidir.

Durum ll: Overclok ( Tavsiye etmiyorum )
Tavsiye etmememin nedeni: Verim olarak çok fazla getirisi yok. Ekran kartını zorlamak yerine oyunu bir tık düşük grafikte oynamayı seçerim. Birkaç FPS için değip değmeyeceği size kalmış.
Frekans olarak denedim sadece. 44 FPS den 46 FPS'e çıkabildim. Frekans olarak 1350MHz ve Voltaj olarak da 1000mV denedim. Frekans(MHz) kutusunun en sağdakine 1350 yazıp Enter a basıyoruz.
Voltaj(mV) da ise en sağ kutucuğa 1000 yazıp Enter'a basıyoruz ve Değişikleri Uygula'ya tıklıyoruz.
12.PNG

Öncelikle merhaba. Aynı model laptopa sahibim fakat dediğiniz performans kısmında ayarlanıyor seçeneği yok ne yapmam gerek yardımcı olursanız sevinirim. Bir de rx 560x ile birlikte bir ekran kartı daha bulunuyor vega 8 diye.

Öncelikle merhaba. Aynı model laptopa sahibim fakat dediğiniz performans kısmında ayarlanıyor seçeneği yok ne yapmam gerek yardımcı olursanız sevinirim. Bir de rx 560x ile birlikte bir ekran kartı daha bulunuyor vega 8 diye.
MSI Afterburner ile işaretli tiki açmanız lazım. Sonra sistem yeniden başlayacaktır.
Ekran Alıntısı.JPG

Selamlar Windows 11 kullanıyorum ve 11'de undervolt yapılamıyor gibi yazılar gördüm. Kendim de deniyorum sabahtan beri hala başarılı olamadım. Sanalmakine'yi kapatmak gerekiyor diye bir yerde okudum ve onu da Bios'tan kapattım. En son Performance->Tuning e tıkladığımda kapandı ve artık her Radeon'u aç dediğimde açıldığı gibi saniyesinde kapanıyor.
Bu arada bu konunun video rehberi de var. MSI Afterburner ayarlarını gösteriyor. Buradan izleyebilirsiniz.
Sorunu çözdüm ben Voltaj kontrolü açı ve altındaki 2 tiki daha açıyordum. Onları açınca kapanıyordu. Arkadaşın gösterdiği gibi sadece alttaki 2 tiki açınca sorun çıkmadı.

Son düzenleme:
Bende de AN515-42 modeli var. Sadece undervolt ile Apex Legends oyununda yaşadığım donma sorunlarını çözdü.

Çok güzel anlatmışsın eline sağlık ama bir sorum var. Volt kısmında en sağdakini deneme yanılma ile ayarladıktan sonra solda kalan değerlere de ayar çekmeli miyiz?

Yeni konular

Geri
Yukarı