Acer Nitro VG240y 165 Hz ghosting oluşumu

Sorunu tam anlamak için ekran videosu kayıt ettim. Bu videoyu telefonuma attım. Bilgisayarda izlediğimde aşağıda attığım gibi ghosting gözükürken telefonda hiçbir şey gözükmüyor. Bunu da neredeyse her oyunda yapmaya başladı çok fazla göz görüyor objelerin köşeleri. Monitörüde 165 Hz de kullanıyorum. Sanırım attığım videoda 100-110 FPS gibi değerler alıyordum. MPRT şeklinde bir ayar bulamadım ama VRB adında bir ayar var. Bu ayarda sanırım monitörün gecikmesini 2 msden 0.5 ms e çekiyor. Bu modda ghosting belli olmuyor ama parlaklık abartısız %70-80 düşüyor. Gece bile zor gözüküyor. Bir çözüm sunmuyor yani. Dediğiniz gibi UFO testinde ise hiçbir sıkıntı gözükmüyor bende anlamadım. Oyunla ilgili bir sıkıntı olsaydı telefonuma attığım video da belli olurdu sanırım.

Attığın resimdeki sorun bir nevi ghosting ama ters olanı. Overshoot diyoruz buna.
Bunu dengelemek için OverDrive ayarı olur bazı monitörlerde.
Acer'de VRB olarak geçiyor olabilir.
Eğer bunu her oyunda ve genel kullanımda yaşıyorsan VRB açık olmalı. Üzgünüm ama monitörün panel kalitesi ile alakalı bir sorun bu.
Oyun modu gibi modlar bulunuyorsa seçip deneyebilirsin. Fayda eder mi emin değilim.

Attığın resimdeki sorun bir nevi ghosting ama ters olanı. Overshoot diyoruz buna.
Bunu dengelemek için OverDrive ayarı olur bazı monitörlerde.
Acer'de VRB olarak geçiyor olabilir.
Eğer bunu her oyunda ve genel kullanımda yaşıyorsan VRB açık olmalı. Üzgünüm ama monitörün panel kalitesi ile alakalı bir sorun bu.
Oyun modu gibi modlar bulunuyorsa seçip deneyebilirsin. Fayda eder mi emin değilim.
OverDrive ayarı da var ama hiçbir şey değiştirmedi maalesef.

OverDrive bu işe yarıyorken nasıl değişmedi anlayamadım doğrusu.
Keskinliği arttıran, Ms'yi düşüren ve ghostingi düşüren ayardır kendisi.
Demek monitörün performansı kötü.
Muhtemelen. İlk başlarda olmuyordu şu son 1 aydır çok dikkatimi çekti ve sanki artmaya da devam ediyor. Garantinin de ne tepki vereceğini kestirmek zor.

@Saint Lucia monitörde Ultra-Low latency+ FreeSync premium kapatınca bu durum bayağı azaldı. Neredeyse fark etmiyorum. OverDrive modunu da normal ya da Extreme yaptığım anda tekrar aşırı belli ediyor. Gerçekten garip. Bu yüzden bu modu da off olarak ayarladım. Mecbur bu şekilde kullanacağım.

Son düzenleme:
Monitörde Ultra-Low latency+ FreeSync premium kapatınca bu durum bayağı azaldı. Neredeyse fark etmiyorum. OverDrive modunu da normal ya da Extreme yaptığım anda tekrar aşırı belli ediyor. Gerçekten garip. Bu yüzden bu modu da off olarak ayarladım. Mecbur bu şekilde kullanacağım.

Overshoot hata oranının artma sebebi monitörün Ms'sini düşüren teknolojilerin hepsini aynı anda kullanmaktır.
Yukarıda yazdığın ayarlarn biri mesela yeter düzgün oyun keyfi için.
Sen monitöre yüklendikçe görüntü bozulma yapmaya başlar.
Ghosting olmadığını overshoot olduğunu söylemiştim.
Garantilik konu olmadığını da söylemiştim.
Tamamen kullanıcının genel ayarlarından dolayı monitörün stabilitezisinin bozulmasından kaynaklıdır bu.
Kendi ayarlarını düzelterek çözüme gitmene sevindim. Bundan sonra aklında olsun. 👍

Overshoot hata oranının artma sebebi monitörün Ms'sini düşüren teknolojilerin hepsini aynı anda kullanmaktır.
Yukarıda yazdığın ayarlarn biri mesela yeter düzgün oyun keyfi için.
Sen monitöre yüklendikçe görüntü bozulma yapmaya başlar.
Ghosting olmadığını overshoot olduğunu söylemiştim.
Garantilik konu olmadığını da söylemiştim.
Tamamen kullanıcının genel ayarlarından dolayı monitörün stabilitezisinin bozulmasından kaynaklıdır bu.
Kendi ayarlarını düzelterek çözüme gitmene sevindim. Bundan sonra aklında olsun. 👍

FreeSync açınca otomatik olarak Ultra-Low latency ve OverDrive seçenekleri açılıyor. Manuel ayar yapamıyorum. FreeSync kapattıktan sonra ultro Low latency ile overdive seçenkelerinde ayar yapmama izin veriyor monitör. Yani benlik bir sıkıntı yok. Ekstra bir şeyler açmadım. Monitörüde sıfırladım hatta belki ben yanlış bir şeyler yaptım diye ama fayda etmedi. Mecburen FreeSync kapalı kullanacağım.

Son düzenleme:
FreeSync açınca otomatik olarak Ultra-Low latency ve OverDrive seçenekleri açılıyor. Manuel ayar yapamıyorum. FreeSync kapattıktan sonra ultro Low latency ile overdive seçenkelerinde ayar yapmama izin veriyor monitör. Yani benlik bir sıkıntı yok. Ekstra bir şeyler açmadım. Monitörüde sıfırladım hatta belki ben yanlış bir şeyler yaptım diye ama fayda etmedi. Mecburen FreeSync kapalı kullanacağım.

Garip.
Ultra-Low Latency aslında NVIDIA'nın ekran kartlarına getirdiği bir uygulama. Gecikmeyi düşürmek için açılıyor.

Garip.
Ultra-Low latency aslında NVIDIA'nın ekran kartlarına getirdiği bir uygulama. Gecikmeyi düşürmek için açılıyor.

Bu şekilde üstleri pasif kalıyor. FreeSync kapattığım anda ayar yapabiliyorum. Neyse yapacak bir şey yok. İlerleyen zamanlarda rahatsız etmeye devam ederse elden çıkartıp yeni bir model alırım ya da garanti olayını bir denemeye çalışırım.

Dosya Ekleri

• IMG_4366.jpeg
    IMG_4366.jpeg
    456,3 KB · Görüntüleme: 32

Yeni konular

Geri
Yukarı