Acer Nitro VG240y 165 Hz ghosting oluşumu

Liquido

Kilopat
Daha fazla  
Monitör
Acer Nitro VG240Y 165 Hz 2ms to 0.5ms
Son zamanlarda oyun oynarken monitörde yeni yeni ghosting olmaya başladığını fark ettim. Önceden bu düzeyde bir ghosting olsaydı fark ederdim muhtemelen. Her oyunda aşırı rahatsız etmese de bazı oyunlar çok fazla düzeyde oluyor. Örnek olarak Hogwarts Legacy oyununda aldığım video kaydını ekledim. Bu bir 60 FPS video kaydı olmasına rağmen video kaydını izlediğimde dahi ghosting oluyor. Aynı videoyu telefonuma atıp denedim ve ghosting olmuyor. Yani sıkıntı kesin monitörde. Aşağıya eklemiş olduğum video kaydında UFO ghosting testi de mevcut. Nedense orada neredeyse hiç ghosting belli olmuyor. Ama sonrasında yeni bir sekme açtığımda videodaki gibi ekranda bir iz kalıyor ve 20-30 saniye sonra kayboluyor. Bunu da ayrı olarak araştırdığımda bazı kişilerde olabildiğini gördüm. Sizce bu sıkıntı garanti kapsamına girer mi? Yoksa boş yere 10-20 gün bekletilip monitör tarafıma iade mi olur?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Acer VA panel monitör alarak hata yapmışsın. Acer VAları ghosting ile ünlü. İade edebiliyorsanız iade etmenizi öneririm. Garanti ile ghostinge çözüm bulabileceğinizi sanmıyorum.

1 saniye ürün İPS panel miydi VA panel miydi ? O modeli aratınca farklı sonuçlar buldum.

Acer VA panel monitör alarak hata yapmışsın. Acer VAları ghosting ile ünlü. İade edebiliyorsanız iade etmenizi öneririm. Garanti ile ghostinge çözüm bulabileceğinizi sanmıyorum.

1 saniye ürün İPS panel miydi VA panel miydi ? O modeli aratınca farklı sonuçlar buldum.
Evet IPS panel. Şu an satışta mevcut değil ama satın aldığım yer burasıydı. Ürünü alalıda 9 ay falan oldu sanırım. İlk başlarda ghosting vs hiç fark etmemiştim. https://www.hepsiburada.com/acer-ni...-oyuncu-monitor-um-qv0ee-s01-pm-HBC00001ZNQDL

Ha o zaman garanti çözer, Acer görünce direkt VA sandım. Garantiye gönderin sorunu ve ne zaman başladığını açıklayın çözerler.

UFO testinde pek belli olmazken oyunda aşırı olması bana garip geldi. Şimdi garantiye yollasam test ettik sıkıntı yok derler mi diye ikilemde kaldım. Minimum 1-2 hafta bilgisayarı kullanamayacağım gibi gözüküyor.

UFO testinde pek belli olmazken oyunda aşırı olması bana garip geldi. Şimdi garantiye yollasam test ettik sıkıntı yok derler mi diye ikilemde kaldım. Minimum 1-2 hafta bilgisayarı kullanamayacağım gibi gözüküyor.

Garantiye hangi durumlarda ghosting olduğunu söyleyin benim monitörüm Speed OD modunda da testte ghosting yok ama CS oynarken mavi artifactlar görüyorum.

Garantiye hangi durumlarda ghosting olduğunu söyleyin benim monitörüm Speed od modunda da testte ghosting yok ama CS oynarken mavi artifactlar görüyorum.

Dediğiniz gibi göndereyim en iyisi. İletebilirsem eğer kendi yaptığım test videosunuda ulaştırmayı denerim. Bu arada Acer de olan VRB (OC mod tarzı bir şey sanırım) seçeneğini Extreme yapınca ghosting neredeyse hiç belli olmuyor ama bu modda da parlaklık %30 seviyesi gibi bir değere sabitlendiği için pek çözüm sunmuyor.

Dediğiniz gibi göndereyim en iyisi. İletebilirsem eğer kendi yaptığım test videosunuda ulaştırmayı denerim. Bu arada Acer de olan VRB (OC mod tarzı bir şey sanırım) seçeneğini Extreme yapınca ghosting neredeyse hiç belli olmuyor ama bu modda da parlaklık %30 seviyesi gibi bir değere sabitlendiği için pek çözüm sunmuyor.
Yani normalde ona ihtiyaç kalmadan ghosting baya az seviyede olmalı ips sonuçta. Tabi panel kalitesini bilmediğimden birşey demiyorum, en iyisi siz garantiyi arayın ve durumu anlatın, eğer getir derlerse gönderin.

Ghosting bir sorun ya da arıza değildir. Servis ya da garantilik konu yok. Monitör IPS panel zaten. Ghosting olsa dahi VA panel kadar olmaz.
Çok yanıltıcı bir konuşma yapıyorsunuz.

Servis bunu elinde 21 gün tutar sonra size biz sorun göremedik diyerek iade eder.
Oyun içinde ghosting göremedim. UFO testi temiz.
Oyunda akıcılık sorunu var gibi. Bunu her oyunda yapıyor mu? Her oyunda yapmıyorsa oyunun ayarlarıyla oynanabilir.
Kaç Hz'de kullanıyorsunuz monitörü? Oyun içi aldığınız FPS kaç? MPRT ayarı açık mı?

Ghosting bir sorun ya da arıza değildir. Servis ya da garantilik konu yok. Monitör IPS panel zaten. Ghosting olsa dahi VA panel kadar olmaz.
Çok yanıltıcı bir konuşma yapıyorsunuz.

Servis bunu elinde 21 gün tutar sonra size biz sorun göremedik diyerek iade eder.
Oyun içinde ghosting göremedim. UFO testi temiz.
Oyunda akıcılık sorunu var gibi. Bunu her oyunda yapıyor mu? Her oyunda yapmıyorsa oyunun ayarlarıyla oynanabilir.
Kaç Hz'de kullanıyorsunuz monitörü? Oyun içi aldığınız FPS kaç? MPRT ayarı açık mı?

Sorunu tam anlamak için ekran videosu kayıt ettim. Bu videoyu telefonuma attım. Bilgisayarda izlediğimde aşağıda attığım gibi ghosting gözükürken telefonda hiçbir şey gözükmüyor. Bunu da neredeyse her oyunda yapmaya başladı çok fazla göz görüyor objelerin köşeleri. Monitörüde 165 Hz de kullanıyorum. Sanırım attığım videoda 100-110 FPS gibi değerler alıyordum. MPRT şeklinde bir ayar bulamadım ama VRB adında bir ayar var. Bu ayarda sanırım monitörün gecikmesini 2 msden 0.5 ms e çekiyor. Bu modda ghosting belli olmuyor ama parlaklık abartısız %70-80 düşüyor. Gece bile zor gözüküyor. Bir çözüm sunmuyor yani. Dediğiniz gibi UFO testinde ise hiçbir sıkıntı gözükmüyor bende anlamadım. Oyunla ilgili bir sıkıntı olsaydı telefonuma attığım video da belli olurdu sanırım.

Dosya Ekleri

• IMG_4361.jpeg
    IMG_4361.jpeg
    178,8 KB · Görüntüleme: 37

Yeni konular

Geri
Yukarı