Acer ‎nitro XV272UVB hangi model oldugu nasıl anlaşılır?

HDR açacaksanız da hem windowstan hem monitör ayarından açıyorsun biliyorsunuz değil mi? HDR kapalı olacak.

HDR açıkken siyah tam siyah değil demezsin hocam. VA'dan iyi oluyor çünkü.
Neyde bakıyorsunuz bunu? Siyah resim açıp karanlık ortamda mı?

Ayarlardan tepki süresini normal'e alın. Kapalıyken dahi görmemeniz lazım gerçi.

Kamerayla çektiyseniz atar mısınız? Ghosting olmadığına %100 eminim. Ghosting üründen ürüne değişmez. Muhtemelen kamerayla çektiğiniz kopya görüntüyü ghosting falan sanıyorsunuz.
Windowsdaki HDR ı ellemedim sadece monitörden açtım. Windowsdakini de açınca görüntü çok daha kötü oluyor. Tam siyah degil maalesef. Tepki hızı gstrm ayarını extrem yapmıştım daha iyi olur diye normale çektim şimdi.

HDR açacaksanız da hem windowstan hem monitör ayarından açıyorsun biliyorsunuz değil mi? HDR kapalı olacak.

HDR açıkken siyah tam siyah değil demezsin hocam. VA'dan iyi oluyor çünkü.
Neyde bakıyorsunuz bunu? Siyah resim açıp karanlık ortamda mı?

Ayarlardan tepki süresini normal'e alın. Kapalıyken dahi görmemeniz lazım gerçi.

Kamerayla çektiyseniz atar mısınız? Ghosting olmadığına %100 eminim. Ghosting üründen ürüne değişmez. Muhtemelen kamerayla çektiğiniz kopya görüntüyü ghosting falan sanıyorsunuz.
Işık sızması yada IPS glowu da bu şekilde göstermeye çalıştım. Fotunun degerleriyle oynadım tabi kamerada çok daha abartılı gözüküyordu çünkü. Siyah renk bu kadar siyah degil tabiki çok daha açık hafif griye çalan bir renk. Sızmalarda bunlardan 1-2 tık daha az

Dosya Ekleri

• photo_5940727046919536471_y.jpg
    photo_5940727046919536471_y.jpg
    168 KB · Görüntüleme: 29
  • photo_5940727046919536476_y (1).jpg
    photo_5940727046919536476_y (1).jpg
    22,9 KB · Görüntüleme: 23
Windows'taki HDR'ı ellemedim sadece monitörden açtım. Windowsdakini de açınca görüntü çok daha kötü oluyor.

Biliyordum, alıştım artık.
Hocam 1) HDR daima açık degil yalnızca HDR içeriklerde açacaksın. Windows'a bakma. O Windows'un kötü HDR implementasyonundan kaynaklı.
2) hem Windows hem monitör ayarından açacaksın. Monitördekini HDR400 seçeceksin, Auto değil.
Bunu yaptıktan sonra şu videoya gir bak bir sıkıntı var mı:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tepki hızı gstrm ayarını extrem yapmıştım daha iyi olur diye normale çektim şimdi.

Extreme'de ters ghosting yapar. Normalde kalacak. Görduğun şey o.

Tam dediğim gibi işte.

IMG_20240215_212433.jpg

Bunların hepsi hatalı çekimden kaynaklı. Bu ghosting değil kopya görüntü. Bazı YouTuber'lar ghosting testi yapmayı bilmeden size bunu ghosting diye anlattığından bilmemeniz normal. Tepki süresini Normal'e aldıktan sonra gözle testte bir şey görmüyorsunuz değil mi?
Ghosting testini de şöyle yapacaksın çok basit:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Işık sızması yada IPS glowu da bu şekilde göstermeye çalıştım. Fotunun degerleriyle oynadım tabi kamerada çok daha abartılı gözüküyordu çünkü. Siyah renk bu kadar siyah degil tabiki çok daha açık hafif griye çalan bir renk. Sızmalarda bunlardan 1-2 tık daha az
Hocam şunlar ne:
IMG_20240215_213253.jpg

Gözle göruyor musunuz çok mu? Daha ortalara gidiyor mu?

Bunlarda sıkınti yoksa ve glow bundan da azsa çok çok iyi gelmiş tekdüzelik. Hafif griye çaliyor dediğinize göre kontrast da iyi gelmiş.

Gayet normal hocam. Tamamen karanlik ortamda siyah içeriğe bakıyorsunuz. IPS'in kullanim amacı bu değil.
Işık açikken ve tamamen siyah değilken hiçbirini görmemeniz lazım.

Başka herhangi bir IPS ile karşılaştırdığınizda da benzer sonuçlar elde edersiniz.

Bir de HDR400'ü hem Windows'tan hem ayardan açtıktan sonra bu testi tam ekranda açıp fareyi kenara çekin bakın.

Dosya Ekleri

• IMG_20240215_213253.jpg
    IMG_20240215_213253.jpg
    40,5 KB · Görüntüleme: 18
Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam 1) HDR daima açık degil yalnızca HDR içeriklerde açacaksın. Windows'a bakma. O Windows'un kötü HDR implementasyonundan kaynaklı.
2) hem Windows hem monitör ayarından açacaksın. Monitördekini HDR400 seçeceksin, Auto değil.

Tam dediğim gibi işte.

Eki Görüntüle 2117232

Bunların hepsi hatalı çekimden kaynaklı. Bu ghosting değil kopya görüntü. Bazı YouTuber'lar ghosting testi yapmayı bilmeden size bunu ghosting diye anlattığından bilmemeniz normal. Tepki süresini Normal'e aldıktan sonra gözle testte bir şey görmüyorsunuz değil mi?

Hocam şunlar ne:
Eki Görüntüle 2117240

Bunlarda sıkınti yoksa ve glow bundan da azsa çok çok iyi gelmiş tekdüzelik. Hafif griye çaliyor dediğinize göre kontrast da iyi gelmiş.

Gayet normal hocam. Tamamen karanlik ortamda siyah içeriğe bakıyorsunuz. IPS'in kullanim amacı bu değil.

Başka herhangi bir IPS ile karşılaştırdığınizda da benzer sonuçlar elde edersiniz.

Bir de HDR400'ü hem Windows'tan hem ayardan açtıktan sonra bu testi tam ekranda açıp fareyi kenara çekin bakın.
Evet her iki HDR ı açınca siyahlık birazdaha arttı ama her daim açık olmayacaksa kapatırım zaten artık. Sadece oyun falan oynayacagım öyle özellikle HDR birşeyler izlemem yani. o glow yada ışık sızmasıda siyah sahnelerde kendini belli ediyor yani. Oyunlarda falan çok sıkıntı yok gibi ama oyunda bile olsam oraya odaklandıgımda ve oyunun o kısmıda yine karanlık biryere denk geliyorsa farkettiriyor yinede o ışık sızması

Tam dediğim gibi işte.

Eki Görüntüle 2117232

Hocam şunlar ne:
Eki Görüntüle 2117240

Hocam bu monitör benim monitör degil internetten buldum ama burdaki ışık sızması benim canlı gözümle görüdügme nerdeyse tıpatıp benziyor. Sadece sag üst köşede gözüken beyazlıktan sol alt köşede ve birazda sag alt köşede var

Dosya Ekleri

• 8_81_81ca8f06_benq1.jpeg
    8_81_81ca8f06_benq1.jpeg
    232,2 KB · Görüntüleme: 22
Evet her iki HDR ı açınca siyahlık birazdaha arttı ama her daim açık olmayacaksa kapatırım zaten artık. Sadece oyun falan oynayacagım öyle özellikle HDR birşeyler izlemem yani. o glow yada ışık sızmasıda siyah sahnelerde kendini belli ediyor yani. Oyunlarda falan çok sıkıntı yok gibi ama oyunda bile olsam oraya odaklandıgımda ve oyunun o kısmıda yine karanlık biryere denk geliyorsa farkettiriyor yinede o ışık sızması

Hocam bu monitör benim monitör degil internetten buldum ama burdaki ışık sızması benim canlı gözümle görüdügme nerdeyse tıpatıp benziyor. Sadece sag üst köşede gözüken beyazlıktan sol alt köşede ve birazda sag alt köşede var
Kardeş yanlış anlama da... Ghosting testini yaptıysan atar mısın artık? Bir sorun var mı yok mu söyle ya da. Alacak arkadaşlar okursa yanlış bilgilenme olmasın. Tekrar diyorum yaptiğin şey hareket eden nesneyi sabit kamerayla çekmek. Bu da kopya görüntüye neden oluyor. Göz o şekilde çalışmıyor, hareket eden nesneyi takip ediyor. Ghosting testinde de bunu simüle ediyorsun. Kamerayı ufo ile beraber sağa götüreceksin.
Bak ghosting şu:
IMG_20240215_221209.jpg
IMG_20240215_221209.jpg
IMG_20240215_221152.jpg

Bu yanlış çekim:
1708024395498.png

glow yada ışık sızmasıda siyah sahnelerde kendini belli ediyor yani.
Hocam bak tekrar söylüyorum. IPS'lerde siyah içerikleri, özellikle karanlık ortamda düzgün görüntüleyemezsin.
1) düşük kontrast
2) IPS glow
3) ışik sızması
Screenshot_2024-02-15-08-29-54-832_com.android.chrome.png

Soldan sağa VA, OLED, IPS (abartılmış).

Bak aynı segment diğer IPS'lerin testleri (OLED telefonundan bak monitörden değil):
1708024500591.png
1708024540376.png
1708024576314.png
1708024612898.png

Şimdi bunun normal olduğunda bir anlaşalım. Sıkıntı şu:
Bu sorunların çok ya da az olması şanstır (Tabii yüksek kalite panelde daha az riskli).
8_81_81ca8f06_benq1.jpeg

Eğer böyle geldiyse çok çok iyi. Arkadasının IPS'ini odünç al karşilastır. Fazla geliyorsa içine sinmiyorsa değişim iste.

Son düzenleme:
Kardeş yanlış anlama da... Ghosting testini yaptıysan atar mısın artık? Bir sorun var mı yok mu söyle ya da. Alacak arkadaşlar okursa yanlış bilgilenme olmasın. Tekrar diyorum yaptiğin şey hareket eden nesneyi sabit kamerayla çekmek. Bu da kopya görüntüye neden oluyor. Göz o şekilde çalışmıyor, hareket eden nesneyi takip ediyor. Ghosting testinde de bunu simüle ediyorsun. Kamerayı ufo ile beraber sağa götüreceksin.
Bak ghosting şu:
Eki Görüntüle 2117342Eki Görüntüle 2117342Eki Görüntüle 2117343

Bu yanlış çekim:
Eki Görüntüle 2117345

Hocam bak tekrar söylüyorum. IPS'lerde siyah içerikleri, özellikle karanlık ortamda düzgün görüntüleyemezsin.
1) düşük kontrast
2) IPS glow
3) ışik sızması
Eki Görüntüle 2117348
Soldan sağa VA, OLED, IPS (abartılmış).

Bak aynı segment diğer IPS'lerin testleri (OLED telefonundan bak monitörden değil):

Şimdi bunun normal olduğunda bir anlaşalım. Sıkıntı şu:
Bu sorunların çok ya da az olması şanstır (Tabii yüksek kalite panelde daha az riskli).
Eki Görüntüle 2117357
Eğer böyle geldiyse çok çok iyi. Arkadasının IPS'ini odünç al karşilastır. Fazla geliyorsa içine sinmiyorsa değişim iste.
Benimkinde az altta sızma var, ekran simsiyahken belirgin oluyor.

Benimkinde az altta sızma var, ekran simsiyahken belirgin oluyor.
Kullan o zaman hocam çok değilse. Attığim örneklere bak karşılaştır işte.

Ghosting testini de atmadın...

Edit: nasıl yapıldığınü paylaşmamışım link yanlış olmuş. Şimdi duzelttirdim buraya da atayım kusura bakmayın.
Ghosting testi şöyle hocam:

Son düzenleme:
Kullan o zaman hocam çok değilse. Attığim örneklere bak karşılaştır işte.

Şu ghosting testini de atmadın...

Edit: nasıl yapıldığınü paylaşmamışım ya kusura bakmayın.
Ghosting testi şöyle hocam:
Ghosting yok kesinlikle arkada iz bırakma, bulanma ya da smearing yapmıyor şu an evde değilim zaten. Kullanacağım zaten değiştirmem kolay kolay yıllarca gider bu monitör 😄

Ghosting yok kesinlikle arkada iz bırakma, bulanma ya da smearing yapmıyor şu an evde değilim zaten. Kullanacağım zaten değiştirmem kolay kolay yıllarca gider bu monitör 😄
Siyahlık konusunda dediğim gibi, yapabiliyorsan önce başka bir IPS ile karşılaştır. Yapamıyorsan da içine sinmiyorsa değişim yaptır. Amazon sıkıntı çıkarmaz.

Hayırlı olsun şimdiden. Güle güle kullanın.

Siyahlık konusunda dediğim gibi, yapabiliyorsan önce başka bir IPS ile karşılaştır. Yapamıyorsan da içine sinmiyorsa değişim yaptır. Amazon sıkıntı çıkarmaz.

Hayırlı olsun şimdiden. Güle güle kullanın.
O sarımtırak glow'u şimdi fark ettim, yandan bakınca fark ediliyor bir de kamerayla çekince çok belirgin gözüküyor. 6/10 civarı veriyorum yani sonuca, değiştirmeye değmez.

Geri
Yukarı