Acer Predator Helios 300 RTX 2060 düşük performans

zamkron

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar iki hafta önce Predator Helios 300 PH315-53 linkini atmış olduğum bilgisayarı aldım.
Sonra birkaç oyun yükleyip hem bilgisayarı denemek hem biraz da geçmiş yılların acısını çıkarmak istedim.
CS:GO'da 100-200 arası bir FPS aldım. GTA 5'te Very High, High karışımı ayarlarda 50-80 arası bir FPS aldım(daha çok 60 ve üstü geliyordu bu arada). Her şeyi sona aldığımda da FPS değerleri çok değişmemişti. Yaklaşık 9 yıldır(2012'den beri) bir Minecraft oyuncusuyumdur e tabii yeni bilgisayar almışım doğal olarak ona da girip en azından bir etrafa bakmam lazım. Minecraft'ta ise OptiFine olmadan ortalama 100-150 arası FPS alıyordum. OptiFine'ı yükledim ve bu değer yine aynıydı. Bugün ise shader yükledim 10-20 civarı FPS aldım. İnternette benimle aynı özelliklere sahip bilgisayarların Minecraft'ta 1000FPS'e kadar çıkabildiklerini gördüm shaderlı 150 FPS alıyorlardı.
Sizce bu düşük performansın sebebi ne olabilir? Yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim. NVIDIA ekran kartı sürücüsü falan da yüklü bu arada.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı cihaza sahibiz sorun tamamıyla tek kanal RAM yüzünden kaynaklanıyor. Çift kanal yaparsan GTA V'de 30 FPS, Warzone ve PUBG oyunlarında da 30-40 FPS gibi değerler kazanırsın. CSGO, LOL, Valorant ve Minecraft oyunlarında da ciddi şekilde artış olur fakat cihazda Mux olmadığı için çok yüksek değerler alamazsın.

Klasik bir soru olacak ama soracağım. Şarja takılı kullanıyor musunuz?

Aynı cihaza sahibiz sorun tamamıyla tek kanal RAM yüzünden kaynaklanıyor. Çift kanal yaparsan GTA V'de 30 FPS, Warzone ve PUBG oyunlarında da 30-40 FPS gibi değerler kazanırsın. CSGO, LOL, Valorant ve Minecraft oyunlarında da ciddi şekilde artış olur fakat cihazda Mux olmadığı için çok yüksek değerler alamazsın.
Arkadaşa katılıyorum. Bildiğim kadarıyla Acer tek slot ram kullanmayı tercih ediyor buda oyunlarda fps düşüşüne sebep olabiliyor.

Sorunun sebebini arkadaş açıklamış.

RTX 2060 yetmiyor olabilir bazı oyunlarda.
Hocam RTX 2060 günümüzde CyberPunk 2077 hariç - ki onda bile belirli bir yere kadar yetiyor - her oyuna yetiyor emin olabilirsiniz. Ancak arkadaşın RTX 2060 ekran kartı 90W yani kırpılmış biraz, normal RTX 2060 115W olur. Bundan dolayı %15 oranında bir FPS kaybı olur, bu da çok fark ettirecek bir seviyede bir FPS farkı değil.

Hocam RTX 2060 günümüzde CyberPunk 2077 hariç - ki onda bile belirli bir yere kadar yetiyor - her oyuna yetiyor emin olabilirsiniz. Ancak arkadaşın RTX 2060 ekran kartı 90W yani kırpılmış biraz, normal RTX 2060 115W olur. Bundan dolayı %15 oranında bir FPS kaybı olur, bu da çok fark ettirecek bir seviyede bir FPS farkı değil.
Hocam bu foruma çok uygun değil aslında ama şaka yollu yazmıştım ben mesajı. Konuyu açan arkadaşım da o yüzden :D .

Yeni konular

Geri
Yukarı