Açık Dünya oyunu yaparken yapılması gerekenler nelerdir?

Caspianlake

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Bakü
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i5 12400F - Asus Dual Mini RTX 3060 Ti - 2x8GB Kingston Fury Beast 3200mhz - Samsung 980 1TB - Corsair HX750 80+ Platinum - MSI H610M-B - Corsair 4000D - ID SE 214 XT - Dell S2721DGFA.
Bir arkadaşımla bir bilim-kurgu açık dünya oyunu üzerinde uğraşıyoruz. Oyunu yavaş yavaş büyütüp aşağıdaki saydığım oyun mekaniklerinin hepsini eklemeyi düşünüyoruz ancak oyunda karmaşa olmasın diye her mekaniği teker teker eklemek istiyorum. İlk hangisi ile başlarsam daha etkili olur?
Oyun Mekanikleri:

- Keşif/Macera
- Savaş (bunula başlamak istemiyorum çünkü çok derin bir savaş sistemi planlıyoruz)
- "Crafting"
- Hikaye (evet oyunda opsiyonel bir hikayede olacak)

Bu arada açık dünya oyunu yaparken dikkat edilmesi gereken başka şeyler nelerdir?
(Oyunun yapımından bir kesit)
1676476225994.png

Son düzenleme:
Oyunun hikayesi olacaksa mutlaka yan görevleri fazla küçümsememeye çalışın. Oyuncu açık dünyayı çok sevip hikayeyi bitirince yapacak bir şey bulamazsa kötü olur.
Dogru. Zaten oyuna "Dynamic lore" dedigimiz bir sey katmak istiyoruz. Yani oyunun hikayesini bir yandan da oyuncular sekillendirecek biz oyunu gelistirdikce.
Tesekkurler tavsiye icin.

Bir arkadaşımla bir bilim-kurgu açık dünya oyunu üzerinde uğraşıyoruz. Oyunu yavaş yavaş büyütüp aşağıdaki saydığım oyun mekaniklerinin hepsini eklemeyi düşünüyoruz ancak oyunda karmaşa olmasın diye her mekaniği teker teker eklemek istiyorum. İlk hangisi ile başlarsam daha etkili olur?
Oyun Mekanikleri:

- Keşif/Macera
- Savaş (bunula başlamak istemiyorum çünkü çok derin bir savaş sistemi planlıyoruz)
- "Crafting"
- Hikaye (evet oyunda opsiyonel bir hikayede olacak)

Bu arada açık dünya oyunu yaparken dikkat edilmesi gereken başka şeyler nelerdir?
(Oyunun yapımından bir kesit)
Eki Görüntüle 1669855
Hocam oyuna minik detaylar, göndermeler ekleyebilirsiniz. Ben görünce çok mutlu oluyorum şahsen. Npc'ler hakkında olur, çevre hakkında olur. Tarihi göndermeler olabilir.

Rica ederim kolay gelsin. Oyun çıktığında konu açarsanız haberimiz olabilir şahsen oynamak isterim.
Teşekkürler hocam 😄 . Uzun bir yolun başlangıcı, inşAllah sonu güzel olur.

Bunu seçerdim. Bence başarılı açık dünya oyunlarını diğerlerinden en çok ayıran nokta keşif sistemi ve bu sistemin alt başlıkları. Açık dünyanın olayı budur, keşif. Dünyadaki yeni etkinlikleri keşfedersin, oynarsın. Yeni karakterler keşfedersin, yeni hikâyeler bulursun vs. Aslında keşiften kastım yaşayan ve dolu bir açık dünya yapmak. Evet, dediklerimin ve diyeceklerimin özeti bu cümle.

Keşif olayını diri tutun ama. Sürekli aynı şeyleri keşfedip oynamayalım. Şu an en çok ondan muzdaribiz. Bu arada tekrar tadında güzeldir. Hep yeni şeyler eklersen oyuncu hâli hazırda olan mekaniklere adapte olamaz. Veya çok güzel bir şey yapmışsınızdır oyuncu ona doyamadan elinden almış olursunuz. Yeniliği doğru zamanda ekleyin.

Bunu seçerdim. Bence başarılı açık dünya oyunlarını diğerlerinden en çok ayıran nokta keşif sistemi ve bu sistemin alt başlıkları. Açık dünyanın olayı budur, keşif. Dünyadaki yeni etkinlikleri keşfedersin, oynarsın. Yeni karakterler keşfedersin, yeni hikâyeler bulursun vs. Aslında keşiften kastım yaşayan ve dolu bir açık dünya yapmak. Evet, dediklerimin ve diyeceklerimin özeti bu cümle.

Keşif olayını diri tutun ama. Sürekli aynı şeyleri keşfedip oynamayalım. Şu an en çok ondan muzdaribiz. Bu arada tekrar tadında güzeldir. Hep yeni şeyler eklersen oyuncu hâli hazırda olan mekaniklere adapte olamaz. Veya çok güzel bir şey yapmışsınızdır oyuncu ona doyamadan elinden almış olursunuz. Yeniliği doğru zamanda ekleyin.
Bizde onu düşünüyorduk ilk hocam. Oyun zaten daha test aşamasında insanlara hem oyunu hem hikayesini keşfetmek için keşife odaklanmak istiyoruz.
Yavaş yavaş da dengeleri tutturmaya çalışırız ayarlayarak ve test ederek.

Yeni konular

Geri
Yukarı