Rehber Açık kaynak Android uygulamaları

Herkese selam Technopat üyeleri! Bu rehberimde sizlere gerek F-Droid üzerinde gerekse Github üzerinde bulunan açık kaynak bazı uygulamaları derledim. Umarım içlerinden işinize yarayan bir tane uygulama çıkar. Öyleyse rehberimize başlayalım!

- SmartCookieWeb (Açık kaynak tarayıcı)

Via'dan sonra özgür yazılım tarayıcılar içinde en iyisi. Sık sık güncelleme alıyor üstelik dahili reklam engelleyicisi ve filtreleme özelliği mevcut. Eklenti desteği olarak sayfaları karanlık modda açma mevcut. Eklenti gayet sağlıklı çalışıyor.

Link: SmartCookieWeb | F-Droid - Free and Open Source Android App Repository

- Twidere (Açık kaynak Twitter clienti)
Play Store üzerinde ki orijinal Twitter clienti, reklam ve tracker dolu. Bu açık kaynak client ise reklamlardan ve trackerlerden tamamen arındırılmış bir client. Ve tasarımı muazzam!

Link: Twidere | F-Droid - Free and Open Source Android App Repository

- Infinity for Reddit

En iyi açık kaynak Reddit clienti (bana göre). Gerek kaynak kullanımı olsun, gerekse tasarımı olsun harika! Yalnız sadece **Hide Read** özelliği yok. Açık kaynaklı olması da cabası!

Link: GitHub - Docile-Alligator/Infinity-For-Reddit: A Reddit client for Android

- Call Recorder (Açık kaynaklı görüşme kaydedici)

İşine yarayan biri olur diye listeye ekledim bu uygulamayı. Açık kaynak olmasının yanında harika bir görüşme kaydedicidir kendisi.

Link: Call Recorder | F-Droid - Free and Open Source Android App Repository

- Aurora Store (Açık kaynak Google Play Store clienti)

Google hizmetleri çoğu zaman canımızı sıkabiliyor ve bunların içerisine Play Store'de dahil. Bu sırada uygulama mağazası olarak devreye Aurora Store giriyor. Açık kaynak olması ve hemen hemen her programı içinde barındırması da cabası!

Link: Aurora Store | F-Droid - Free and Open Source Android App Repository

- Geometric Weather (Açık kaynak hava durumu uygulaması)

Hem açık kaynaklı hem de tasarımı güzel bir hava durumu uygulaması arıyorsanız **Geometric Weather** tam size göre! Hava durumu verilerini AccuWeather'den çekmesi de cabası!

Link: GitHub - WangDaYeeeeee/GeometricWeather: A Material Design Weather Application

- Video Transcoder

Açık kaynaklı bir video dönüştürme, kesme, videoda ki sesi çıkarma gibi özelliklere sahip bir video düzenleme uygulamasıdır.

Link: Video Transcoder | F-Droid - Free and Open Source Android App Repository

- Simple Gallery Pro

Kendinize açık kaynaklı, bolca özelliği olan bir galeri uygulaması arıyorsanız bu uygulama tam size göre! Gerek açık kaynak olması ile gerekse çoğu özellikle beraber gelmesiyle öne çıkıyor. Minimalize tarzda bir uygulamadır kendisi.

Link: Simple Gallery Pro | F-Droid - Free and Open Source Android App Repository

- Calculator N+

Kendinize hem açık kaynak hem de bolca özelliği olan bir hesap makinesi mi arıyorsunuz? Calculator N+ tam size göre. Tasarımı olsun, kaynak kullanımı olsun, en önemli özelliği ise açık kaynaklı olması da şahane!

Link: GitHub - tranleduy2000/ncalc: Power calculator for Android. Solve some problem algebra and calculus.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güzel rehber olmuş elinize sağlık. Anlamadığım bir şey var bu listede bir video izleme platformu eklentisi de vardı ama moderatör tarafından düzenlenip kaldırılmış. Sadece onunla kalmayıp iki yorumda silinmiş. Diğer uygulamalardan rahatsız olmayıp neden o uygulamadan rahatsız oldunuz?

Güzel rehber olmuş elinize sağlık. Anlamadığım bir şey var bu listede bir video izleme platformu eklentisi de vardı ama moderatör tarafından düzenlenip kaldırılmış. Sadece onunla kalmayıp iki yorumda silinmiş. Diğer uygulamalardan rahatsız olmayıp neden o uygulamadan rahatsız oldunuz?
Aslen ben rahatsız olmadım. Forum kuralları gereği kaldırıldı. YouTube clienti paylaşmak yasakmış.

Sizin değil moderatörlerin rahatsızlık duyduğunu belirtmiştim ama sorun yok yasak olduğunu öğrenmiş olduk. İşime yarayacağını düşünüp kurduğum uygulamalar ile ilgili fikrimi belirtmek isterim.

SmartCookieWeb: Reklamları engellemiyor. YouTube'a girdiğim an çıktım. Çeviri özelliği sayfa çevirisi üzerine değil Microsoft Bing'i açıyor. Arama kutusuna tıkladığımda ekranda beliren beyaz kare beni rahatsız etti. Bunun dışında gayet hızlı bir tarayıcı ve sitelerde karanlık mod özelliği çalışıyor.

Twidere: Orijinal Twitter uygulamasındaki gibi hiçbir hesabı takip etmesende anasayfaya popüler tweetler gelmiyor. Arayüzü Twitter'ın ilk çıktığı zamanki gibi. Karmakarışık bir uygulama bence.

Geometrik Hava Durumu: Bu uygulamadan umudum vardı konum olarak ilçemi bulur diye ama maalesef bu da varsayılan MIUI uygulaması gibi il bazlı sonuç gösteriyor.

Infinity for Reddit: Reddit'i Türkçe kullanabiliyoruz ve orijinal uygulamadan daha çok özelliğe sahip. Arayüzü de harika çok güzel özelleştirmeler var.

Sizin değil moderatörlerin rahatsızlık duyduğunu belirtmiştim ama sorun yok yasak olduğunu öğrenmiş olduk. İşime yarayacağını düşünüp kurduğum uygulamalar ile ilgili fikrimi belirtmek isterim.

SmartCookieWeb: Reklamları engellemiyor. YouTube'a girdiğim an çıktım. Çeviri özelliği sayfa çevirisi üzerine değil Microsoft Bing'i açıyor. Arama kutusuna tıkladığımda ekranda beliren beyaz kare beni rahatsız etti. Bunun dışında gayet hızlı bir tarayıcı ve sitelerde karanlık mod özelliği çalışıyor.

Twidere: Orijinal Twitter uygulamasındaki gibi hiçbir hesabı takip etmesende anasayfaya popüler tweetler gelmiyor. Arayüzü Twitter'ın ilk çıktığı zamanki gibi. Karmakarışık bir uygulama bence.

Geometrik Hava Durumu: Bu uygulamadan umudum vardı konum olarak ilçemi bulur diye ama maalesef bu da varsayılan MIUI uygulaması gibi il bazlı sonuç gösteriyor.

Infinity for Reddit: Reddit'i Türkçe kullanabiliyoruz ve orijinal uygulamadan daha çok özelliğe sahip. Arayüzü de harika çok güzel özelleştirmeler var.
SmartCookieWeb tarayıcısının reklam engelleme sorunları var onu belirtmeyi unutmuşum bu arada. Twidere uygulamasına gelecek olursak, evet popüler tweetler gelmiyor fakat işte orijinalinden kurtulmak isteyene göre. Geometrik hava durumu uygulaması ise ne yazık ki, il bazlı gösteriyor. Geliştiricisine bu konu hakkında mail yolladım. Infinity for Reddit'i beğenmenize sevindim.

İlçe bazlı hava durumu uygulaması aradığımı söylemiştim ve iki tane çok güzel uygulama buldum. Sizin ve diğer forum üyelerinin faydalanması açısından paylaşayım.

Clima: Konum istemiyor arama kısmına ilçenizi yazmanız yeterli. Arayüzü sade hafif bir uygulama. Gün içinde farklı saatlerdeki hava durumu ve hangi gün havanın nasıl olacağı listeleniyor. Tek eksiği Türkçe dil desteği yok İngilizce kullanmak zorundayız.

Link: Clima (F-Droid)

Weather: Konum izni verin veya vermeyin arama kısmından ilçenizi aratabilirsiniz. Yine sade bir arayüz var ancak Clima uygulamasına göre daha kapsamlı. Yağmur radarı gibi dört özelliği sayesinde harita üzerinden canlı hava durumunu görsel olarak gösteriyor. Türkçe dil desteği mevcut.

Link: Weather (F-Droid)

Önemli Not: Kullanıcı arayüzü ayarları kısmında dil seçimi System seçili olsun. Türkçe seçtiğiniz zaman uygulama Rusça oluyor.

Ayrıca video ve ses indirici olarak Seal, dosya yöneticisi olarak Amaze, not uygulaması olarak Orgzly, VPN mantığıyla çalışan ve uygulamaların izleyicilerini engelleyen TrackerControl gibi uygulamalar da mevcut.

F-Droid reposunu kullanan Droid-ify istemcisine bakabilirsiniz.

Ayrıca video ve ses indirici olarak Seal, dosya yöneticisi olarak Amaze, not uygulaması olarak Orgzly, VPN mantığıyla çalışan ve uygulamaların izleyicilerini engelleyen TrackerControl gibi uygulamalar da mevcut.

F-Droid reposunu kullanan Droid-ify istemcisine bakabilirsiniz.
Önerileriniz için teşekkür ederim. Yakında daha sağlam bir ikinci rehberi yayınlayacağım.

Hocam Firefox mobil bu listeye dahil olur mu? Tam olarak açık kaynaklımı bilmiyorum ama mobil için reklam engelleyici güzel bir tarayıcı.

Geri
Yukarı