Açık kaynak kodlarına erişim

Tooflesss

Decapat
Daha fazla  
İyi günler. Yapmayı planladığım bir program bulunmakta ve bu program birkaç program ile ortak özelliklere sahip. Hem ortak yönlerinden hem de ben nereden başlayacağımı bilmediğimden öylece kaldım. Size sormak istediğim şey şu; ben herhangi bir programın açık kaynak kodlarına erişebilir miyim? Erişebilirsem eğer nasıl erişebilirim? Sormamın sebebi şudur; açık kaynak kodlarını göreyim ki hangi programlama dilinden başlayabilirim ona kesin karar vereyim. Şimdiden gelecek olan cevaplar için teşekkür ederim.

Açık kaynaklı ise proje sayfasında programın dosyalarının olması gerekir. Hangi programı istiyorsunuz yardımcı olalım.

Eğer compile edilen bir proje değilse mesela PHP, Python gibi dillerle yazıldıysa muhtemelen açık kaynaktır ve kodları direkt görebilirsiniz. Ancak açık kaynak olupta compile edilen yazılımlar da var, onların kendi özel Github sayfası bulunur oradan kodlara ulaşabilirsiniz.

Eğer istersen projenden bahsedip duruma göre bilgi alabilirsin. Veya en doğrusu bir yazılımcıdan profesyonel destek alman.
Açık kaynaklı ise proje sayfasında programın dosyalarının olması gerekir. Hangi programı istiyorsunuz yardımcı olalım.

Tanıdığım profesyonel bir yazılımcı yok maalesef. Yapmak istediğim programı da şöyle anlatayım. Bir 3D tasarım ekranı ve kod yazım yeri olarak 2 bölümden oluşan bir programdır. 3D tasarım ekranında yazılan programlar kod yazım bölümünde yazıdığı kodlar ile o tasarım bir maket, robotmuş gibi çalıştıracaktır. Ortalama böyle bir program yapmak istiyorum. Benzer özelliklere sahip programlar ise; 3D tasarım ekranı için Fushion360, kod yazım ekranı için ise Visual Studio Code ve scratchdır.

Tanıdığım profesyonel bir yazılımcı yok maalesef.
Artık var ve programların kodunu çıkaran bir program yapamazsın. Decompiler ne demek araştırırsan bir şekilde tersten elde etme yöntemlerini öğrenebilirsin ve bu ana kod ile asla aynı olmaz.

Bir 3D tasarım ekranı ve kod yazım yeri olarak 2 bölümden oluşan bir programdır. 3D tasarım ekranında yazılan programlar kod yazım bölümünde yazıdığı kodlar ile o tasarım bir maket, robotmuş gibi çalıştıracaktır. Ortalama böyle bir program yapmak istiyorum. Benzer özelliklere sahip programlar ise; 3D tasarım ekranı için Fushion360, kod yazım ekranı için ise Visual Studio Code ve scratchdır.
Kolay gelsin diyelim.

Artık var ve programların kodunu çıkaran bir program yapamazsın. Decompiler ne demek araştırırsan bir şekilde tersten elde etme yöntemlerini öğrenebilirsin ve bu ana kod ile asla aynı olmaz.

Kolay gelsin diyelim.
Arkadaşın açık kaynak dediğinin farkındasın değil mi?

VSCode ve Scratch kodlarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsin. Fusion360 açık kaynak değil. Ama alternatifi olan FreeCAD'in kodlarını örnek alabilirsin.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı