Çözüm Açık lise ile örgün eğitim veren liseler arasında bir fark var mı?

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
52
Yer
KKTC
Daha fazla  
Hocam hiç sormadım aileme, hiç de araştırmadım. Normal bir Anadolu lisesinden ne farkı var açık lisenin?

Dün bir arkadaşımızın sorusu üzerine forumda cevaplamak istedim. Maksat konusu bulunsun, herkese faydamız dokunsun.

Açık lisenin örgün eğitimden aslında bir farkı yok diyebiliriz. Açık lise öğrencisi de aynı dersi görüyor, örgün eğitim veren liselerin öğrencileri de aynı dersi görüyor. Sonuçta ikisi de MEB'e bağlı okullar, MEB müfredatı işleniyor. Tek fark açık lisede okula gitme ve ders işleme olayı yok. Devlet size kitap veriyor ve bu kitaptan sorumlu tutuyor. Soruları da bu kitaptaki kazanımlara göre soracağını belirtiyor. Tek fark bu, açık lise öğrencileri ders görmüyor.

Diploma konusuna değinecek olursak da aslında diploma olarak da bir farkı yok. Örgün eğitim veren liselerin öğrencileriyle aynı diplomayı alıyorlar. Açık lisede okuyan öğrenciler açık lisede okuduğu için açık liseden mezun olduğunu gösteren bir diploma alıyorlar. Belki açık lise diploması almak hoşunuza gitmeyebilir ancak aralarında bir fark yok. Bir birey açık lise mezunu diye dışlanmıyor. Kaldı ki üniversitede alınan eğitim ve gidilen üniversite önemlidir. Lise diplomasıyla işe alan bir yer olduğunu açıkçası sanmıyorum.

Bu açık lise diploması kötü falan şehir efsanesinden ibaret. En basitinden iş görüşmelerine gittiğinizde bu dediğimi iyi fark edeceksiniz. Aldığınız lise eğitimi sorulmaz bile. Aldığınız lisans eğitimi sorulur ve bir işteki yetkinliğiniz denenir. Kısacası bir birey açık lise mezunu diye iş görüşmelerinde ya da mülakatlarında falan olsun bir eksilik açıkçası sağlamaz. Bu konuda bu konuyla alakalı aklınıza takılan soru varsa sorabilirsiniz. Elimden geldiğince cevaplarım, forum kurallarına göre konu içerisinde farklı soru sormak yasak olduğu için farklı soru sormayınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu aralar Açık Lise konuları çok geliyor. Çeşitli sebeplerle geçmek isteyen arkadaşlar olabilir. Sonuçta normal liseyle eştir. Ancak genç kardeşlerime benden de naçizane bir tavsiye olsun diye yazıyorum. Daha iyi ders çalışmak için veya zorunlu sebeplerden geçenlere sözüm yok fakat oyun falan oynamak için geçenler maalesef hayatlarıyla oynarlar. Maalesef gerçek bu. Çalışanlar ise başarırlar.

11. sınıfım ve 2. dönemin başında açık liseye geçtim. Örgün eğitimde okuduğum zamana göre çok daha verimli ders çalışabiliyorum. Eğer aklınızda açık liseye geçmek gibi bir düşünce varsa ve iradeniz iyiyse kesinlikle bu fırsatı değerlendirmenizi öneririm.

Bu aralar Açık Lise konuları çok geliyor. Çeşitli sebeplerle geçmek isteyen arkadaşlar olabilir. Sonuçta normal liseyle eştir. Ancak genç kardeşlerime benden de naçizane bir tavsiye olsun diye yazıyorum. Daha iyi ders çalışmak için veya zorunlu sebeplerden geçenlere sözüm yok fakat oyun falan oynamak için geçenler maalesef hayatlarıyla oynarlar. Maalesef gerçek bu. Çalışanlar ise başarırlar.
Haklısın abi. Bazı öğrenciler var, açık lisenin gerçekten hakkını veriyor.

Geri
Yukarı