Açık lise işleyişi

Açık liseye geçtim ben, şuan kafam rahatladı biraz fakat kitapları almadım. Eğer sorumlu olduğunuz dersler varsa size zorunlu seçtiriyor. Onlardan da ayrıca sınava girmiyorsunuz.

Merhaba. 11. sınıfım ve yüksek puanlı bir fen lisesinde okuyorum ancak hem eski arkadaş ortamının çoğunun ayrılmasından dolayı olmamasından hem de hocaların benim için hiçbir işe yaramamasından dolayı( her türlü dersleri kendim hallediyorum okulda da bildiğim konuları daha kötü bir anlatımla dinleyip başka şeylerle uğraşıyorum) açığa geçmek istiyorum ancak işleyişi pek bilmiyorum. Sanırım tasdikname alıp kayıt yapmamız gerekiyor ama merak ettiğim bazı şeyler var. Mesela tasdikname aldıktan sonra 1 yıl açıkta kaldıktan sonra tekrar eski okula geçilebiliyor mu? Ayrıca açıga geçince mezun olma işi nasıl işliyor önceden okulda okuduğum 9 ve 10 açıkta okumuş gibi gözüküyor muyum yoksa sıfırdan açığa geçmiş gibi mi oluyor ve en önemlisi şu sınav meselesi YKS için OBP nasıl işliyor açıkta kredi kavramlarini falan bilmiyorum bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim
Açık liseden okursan liseyi daha erken bitirebilirisin seçtiğin derslerden online veya canlı sınava giriyorsun her dersin kredisi var galiba Edebiyat dersinden geçmek zorunlu diğer derslerden kalırsan kredi ile tamamlayabiliyorsun yani ek ders seçebiliyorsun belli bir krediye gelince ise liseden mezun olabiliyorsun her şey ortak ayrıca normal liseye göre obp puanı daha fazla gelicektir. Ben açıktan okudum tavsiye edermiyim etmem o biraz kendine bağlı dostum okul ortamı olmayınca dersleri salabiliyorsun veya daha fazla derse zaman katabiliyorsun seneye sınava gireceksin hangisi kendim için iyi olur diyorsan onu seçmelisin.

Açık liseden okursan liseyi daha erken bitirebilirisin seçtiğin derslerden online veya canlı sınava giriyorsun her dersin kredisi var galiba Edebiyat dersinden geçmek zorunlu diğer derslerden kalırsan kredi ile tamamlayabiliyorsun yani ek ders seçebiliyorsun belli bir krediye gelince ise liseden mezun olabiliyorsun her şey ortak ayrıca normal liseye göre obp puanı daha fazla gelicektir. Ben açıktan okudum tavsiye edermiyim etmem o biraz kendine bağlı dostum okul ortamı olmayınca dersleri salabiliyorsun veya daha fazla derse zaman katabiliyorsun seneye sınava gireceksin hangisi kendim için iyi olur diyorsan onu seçmelisin.
Şu kredi olayını anlamadım ben tam olarak okuldaki not sistemi gibi mi beni 9 10 yııl sonu notları 99 genel ortalamanın düşmemesi için kredimin nasıl olması lazım açıkta ayrıca sadece zorunlu olan dersin sınavına girsem de yks de 99 ort mı kullanılacak

Şu kredi olayını anlamadım ben tam olarak okuldaki not sistemi gibi mi beni 9 10 yııl sonu notları 99 genel ortalamanın düşmemesi için kredimin nasıl olması lazım açıkta ayrıca sadece zorunlu olan dersin sınavına girsem de yks de 99 ort mı kullanılacak
Yks de obp yani 4 yılın ortalaması alınır. Ortalamanın düşeceğini sanmıyorum aksina artar bile tam hatırlayamıyorum o yüzden internette anlatıcı yardımcı videolar mevcut bi araştır bak istersen detaylı anlatan videolar var

Tartışmaya açık bir konu tabii ki ama ben geçmeni önermem. Çünkü her ne kadar vakit kaybı gibi gelse de okulun insanı desteklediğini ve sürüklediğini düşünüyorum. Ben de fen lisesini bitirdim ve ben de hocalardan pek fayda görmedim açıkçası. Ama sınıf arkadaşlarının çalıştığını görmek ve o ortamda bulunmak insana motivasyon ve odaklanma sağlıyor. Bunu okul anında fark etmeyebilirsin ama mezun olunca anlıyorsun. Bence derslerini sıkı tutup bitirmeye odaklan. Ortam ve arkadaşlık ilişkileri senin başarıya ulaşmana katkı sağlayacaktır. Başarılar dilerim.
Dediğiniz doğru ancak ben arkadaşlarımla motive olan biri değilim aksine daha çok strese giriyorum zaten dediğim gibi arkadaş ortamımın çoğunluğu da başka yerlere gitti 1,2 kişi kaldı ve koskoca seneyi sadece 1-2 kişiyle ve 8 saat boş zamanla geçirmek istemiyorum ama karar veremiyorum sonuçta önemli bir karar

Yks de obp yani 4 yılın ortalaması alınır. Ortalamanın düşeceğini sanmıyorum aksina artar bile tam hatırlayamıyorum o yüzden internette anlatıcı yardımcı videolar mevcut bi araştır bak istersen detaylı anlatan videolar var
peki açıktan tekrar okula dönme gibi bir durum var mı yoksa geçiş yapamıyor musun bir daha

Son düzenleme:
Dediğiniz doğru ancak ben arkadaşlarımla motive olan biri değilim aksine daha çok strese giriyorum zaten dediğim gibi arkadaş ortamımın çoğunluğu da başka yerlere gitti 1,2 kişi kaldı ve koskoca seneyi sadece 1-2 kişiyle ve 8 saat boş zamanla geçirmek istemiyorum ama karar veremiyorum sonuçta önemli bir karar

peki açıktan tekrar okula dönme gibi bir durum var mı yoksa geçiş yapamıyor musun bir daha
" Açık Öğretim Lisesinde kayıtlı öğrenciler kaydını aktif ettikten sonra her öğretim yılının başında yüz yüze eğitim veren okul müdürlüğüne dilekçe ile başvurarak geçiş yapabilirler. Açık Öğretim Lisesinde kazandıkları dönemler ve krediler aynen korunur. "

" Açık Öğretim Lisesinde kayıtlı öğrenciler kaydını aktif ettikten sonra her öğretim yılının başında yüz yüze eğitim veren okul müdürlüğüne dilekçe ile başvurarak geçiş yapabilirler. Açık Öğretim Lisesinde kazandıkları dönemler ve krediler aynen korunur. "
bu her lise için geçerli mi yani sadece düz liseye mi geçiş yapılabiliyor yoksa tekrar fene dönülebiliyor mu

Yeni konular

Geri
Yukarı