Çözüm Açık lise öğrencileri askerliği erteletebilir mi?

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
52
Yer
KKTC
Daha fazla  
@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE açık lise diploması olanlar lise mezunlarına tanınan askerlik ertelettirme hakkından yararlanamıyorlar diye biliyorum. Doğru mudur?

Açık lise öğrencileri de askerlik şubesine gitmesi durumunda askerliğini erteletebilir. Süresini bilmiyorum ancak hatırladığım kadarıyla diplomayı götürdükten sonra iki ya da üç sene tecil hakkı tanılıyor. Kısacası açık lise öğrencileri, örgün eğitim veren lise öğrencileriyle aynı hakka sahiptir. Açık lise öğrencileri de askerliğini erteletebilir. Onlar askerliğini erteletemez diye bir şey yok. Süresinden çok emin değilim ama iki ya da üç sene tecil hakkı tanınıyor olması lazım.

Bazı kişiler açık öğretim lisesi öğrencilerinin hakkının kısıtlı olduğunu düşünüyor da öyle bir şey yok. Açık öğretim lisesi öğrencileri de örgün eğitim veren liselerin öğrencileriyle aynı hakka sahiptir. Eğer aynı hakka sahip olmasalardı zaten eğitimde eşitsizliği oluştururdu.

Bu bilgiyi zamanında bir haber sitesinde görmüştüm sanırım, açık lise mezunu olmadığım için de fazla araştırmadım doğruluğunu. Teşekkürler bilgi için, alakalı arkadaşlara yardımcı olur umarım.

23 yasina kadar tecil haklari oluyordu benim zamanimda.
Onun süresini bilemiyorum. Bu soruyu soran da oluyordu genelde YKS için. Onun için bir cevaplamak istedim. Gene de cevabınız için teşekkürler, sağ olun. 🙏

Geri
Yukarı