Açık lisede fazladan ders seçilirse OBP'ye katkısı olur mu?

Kahveci0

Centipat
Daha fazla  
Selamlar Technopat üyeleri.
Ben 12. sınıfım acığa gectim. ders seçme ekrani geldi ben ortak dersleri seçtim. Eğer ben seçmeli dersleri seçıp 90 ortalama yapsam daha fazla mi OBP gelir? Yoksa ortak derslerden aynı şekilde 90 ortalama yapsam farkı olur mu ekstra seçmeli ders seçmenin OBP'ye.

Hocam şimdi benim anlamadığım şu. Sizin ortalamanız 90 ve 20 tane ders alıp hepsinden 100 almayı mı düşünüyorsunuz yoksa 20 ders alıp hepsinden 90 almayı mı?

Hocam varsayımsal takılıyorum şimdi dediğim gibi kredi sorunum yok o yüzden seçmeli işine girmek istemiyorum ortak derslerle 4 sinavla halletmek amacim şimdi 100 aldık diyelim ortak sınavlardan
Şimdi 4 dersten 100 aldım ama seçmeli dersler OBP artıyor diye duydum. Ben 4 ortak dersin yanına 16 tane seçmeli alsam ve hepsinden 100 alsam. Şimdi benim 4 ortak dersle 100 aldığım sınavın ortalaması ile 20 dersle 100 aldiğim sınavın ortalaması. obpye ne fark yapar

Hocam varsayımsal takılıyorum şimdi dediğim gibi kredi sorunum yok o yüzden seçmeli işine girmek istemiyorum ortak derslerle 4 sinavla halletmek amacim şimdi 100 aldık diyelim ortak sınavlardan
Şimdi 4 dersten 100 aldım ama seçmeli dersler OBP artıyor diye duydum. Ben 4 ortak dersin yanına 16 tane seçmeli alsam ve hepsinden 100 alsam. Şimdi benim 4 ortak dersle 100 aldığım sınavın ortalaması ile 20 dersle 100 aldiğim sınavın ortalaması. obpye ne fark yapar
Bu şekilde olursa yani 90 üstü alırsanız sınavlardan fark yapar. Ama ciddi bir fark olmayacaktır. Çünkü sizin ortalamanız zaten 90 ve üst sınırdasınız. Hepsinden 100 alsanız bile 95 üstü falan beklemeyin. 2 puan belki 3 puan artabilir net bir şey diyemem. Eğer ortalamanız düşük olsaydı ve hepsinden 100 alsaydınız o zaman daha fazla yükselirdi.

Hocam varsayımsal takılıyorum şimdi dediğim gibi kredi sorunum yok o yüzden seçmeli işine girmek istemiyorum ortak derslerle 4 sinavla halletmek amacim şimdi 100 aldık diyelim ortak sınavlardan.
Şimdi 4 dersten 100 aldım ama seçmeli dersler OBP artıyor diye duydum. Ben 4 ortak dersin yanına 16 tane seçmeli alsam ve hepsinden 100 alsam. Şimdi benim 4 ortak dersle 100 aldığım sınavın ortalaması ile 20 dersle 100 aldiğim sınavın ortalaması. OBP'ye ne fark yapar.

Yani benim sorum 4 sinavla zaten 100 yapıyorsun niye 20 tane sınava gireyim. diğerlerinden 100 almam değiştirir mi?

Değiştirir kardeş yukarıda söyledim ya.
Hocam şimdi benim ilk yilim ortalama fln bilmiyorum 90 ortalamaya takılma asıl asıl anlatmak istediğim
Genel ortalama 4 sinavla hepsinden 90 alip 20sinavla yine hepsinden 90 alma durumunda değişim olur mu genel ortalamaya
Doğru mu anladım emin olmak icin soruyorum

Hocam şimdi benim ilk yilim ortalama fln bilmiyorum 90 ortalamaya takılma asıl asıl anlatmak istediğim
Genel ortalama 4 sinavla hepsinden 90 alip 20sinavla yine hepsinden 90 alma durumunda değişim olur mu genel ortalamaya
Doğru mu anladım emin olmak icin soruyorum
Ortalamanı bilmeden bir şey söylemek zor. Ortalamanı öğrenmen gerek. 9-10-11. sınıf yıl sonu notlarını topla 3 e böl. Çıkan sonuç şuanki ortalaman oluyor. Ortalaman önemli burada.

Yeni konular

Geri
Yukarı