Açık liseye nasıl kayıt olunur?

Technomancer18

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
Seneye 11.sınıf olacağım ve açık liseye geçmek istiyorum. Kayıt süreci ve eğitim süreci ile ilgili beni bilgilendirebilir misiniz? Konu hakkında bilgisi olan veya açık liseye gidenler yazsın bilgisi olmayan laf kalabalığı yapmasın.

Açık liseye geçip çalışırım dedim son yıl sınava 25 gün kalmış bir yerlerim tutuşmuş ilk 140k girsem sayısaldan öpüp başıma koyacağım
Eğer gerçekten çalışacaksan geç YouTube'deki abuk sabuk videolardan gördüysen geçme.

Bu sene daha kayıt yapamıyorsunuz. Okul bittikten sonra kayıt tarihi açıklanacaktır. Tarih açıklandıktan sonra size en yakın İl - İlçe Halk eğitim merkezine gidip açığa geçmek istediğiniz söyleyin. Onlar sizi yönlendirecektir zaten.

1. Halk eğitim merkezine git ve başvuru tarihini sor.
  2. Okuldaki müdür yardımcısına git. Derdini anlat ve açığa geçecek olursan kaç kredin olduğuna bak.
  3. Başvuru tarihi geldiği zaman girersin.
  4. Cüzi bir miktar para yatıyor.
  5. Zorunluluk dersleri bitireceksin.
  6. Toplam dönemde bitecek.
  7. Kredi (puan) 170 olunca mezun olacaksın. OBP'ye dikkat et.
  8. Sınav online olur büyük ihtimal.
Başka sorun varsa çekinmeden sorabilirsin.

Hocam ben açık lise mezunuyum. Mezun olalı 3 4 yıl oluyor ama hatırladığım kadarıyla kayıt tarihleri oluyor o tarihler içerisinde kayıt yaptırıyorsunuz ben ilk yakınımdaki halk eğitim merkezine gitmiştim kaydımı örgünden açığa aldırmak istediğimi söyledim okula git kaydını sildir sonra gel dediler o aşamalardan sonra bir kağıt vermişlerdi yanlış hatırlamıyorsam derslerin yazıyor kağıtta sanırım krediye çevirmek için istiyorlar hangi derslerden muafsın kaçıncı sınıfsın vs (şimdi değişmiş olabilir) gerekli belgelerden sonra halk eğitime gidiyorsun kayıt ücreti istiyorlardı onu yatırıyorsun kredilerin hesaplanıyor derslerin yükleniyor sınav tarihlerinde sınava giriyorsun bu kadar. Zorunlu dersin kalmayacak ve gerekli krediye ve döneme ulaşınca mezun oluyorsunuz.

Hocam ben açık lise mezunuyum. Mezun olalı 3 4 yıl oluyor ama hatırladığım kadarıyla kayıt tarihleri oluyor o tarihler içerisinde kayıt yaptırıyorsunuz ben ilk yakınımdaki halk eğitim merkezine gitmiştim kaydımı örgünden açığa aldırmak istediğimi söyledim okula git kaydını sildir sonra gel dediler o aşamalardan sonra bir kağıt vermişlerdi yanlış hatırlamıyorsam derslerin yazıyor kağıtta sanırım krediye çevirmek için istiyorlar hangi derslerden muafsın kaçıncı sınıfsın vs (şimdi değişmiş olabilir) gerekli belgelerden sonra halk eğitime gidiyorsun kayıt ücreti istiyorlardı onu yatırıyorsun kredilerin hesaplanıyor derslerin yükleniyor sınav tarihlerinde sınava giriyorsun bu kadar. Zorunlu dersin kalmayacak ve gerekli krediye ve döneme ulaşınca mezun oluyorsunuz.
Hocam şunu merak ediyorum. Açık Lise mezunu biri olarak, keşke örgün eğitimden mezun olsaydım dediniz mi? Her hangi bir fark oluyor mu arada?

Hocam şunu merak ediyorum. Açık Lise mezunu biri olarak, keşke örgün eğitimden mezun olsaydım dediniz mi? Her hangi bir fark oluyor mu arada?
Ben de açık liseden bitirdim. Örgün okumaya değer. Açık öğretim lisesini sevmiyorum. Benim sağlık problemlerim oldu. O yüzden açığa geçmek zorunda kaldım.

Ama o lise ortamı daha iyi. Kavgacıları demiyorum. Hele ders çalışan biri oldu mu sürü psikolojisi oluyor ve sen de çalışmak istiyorsun.

Dershaneye gideceksen geç. Yoksa kendi başına yapamazsın. Çözdüğün sorular önemli değil. Bilemediğin sorular önemli. Ve bunu gösterecek biri olması lazım.

Yani ben geçme derim. Zamanım daha fazla olsun diyorsan sen bilirsin. Ama ben tavsiye etmiyorum. Ama bana bir şey soracaksan çekinmeden sorabilirsin.

Ben de açık liseden bitirdim. Örgün okumaya değer. Açık öğretim lisesini sevmiyorum. Benim sağlık problemlerim oldu. O yüzden açığa geçmek zorunda kaldım.

Ama o lise ortamı daha iyi. Kavgacıları demiyorum. Hele ders çalışan biri oldu mu sürü psikolojisi oluyor ve sen de çalışmak istiyorsun.

Dershaneye gideceksen geç. Yoksa kendi başına yapamazsın. Çözdüğün sorular önemli değil. Bilemediğin sorular önemli. Ve bunu gösterecek biri olması lazım.
Hocam bende arkadaş gibi aynı durumdayım ve geçmek istiyorum. Bir yandan part time düşük saatli yüksek maaşlı bir iş ayarladım gibi. Ben dil sınavına gireceğim için rakibim de çok olmayacak. Ailemin çok iyi bir durumu yok, üniversite okurken kendi başıma idare edebilmek, aileme yük olmamak için şimdiden çalışıp üniversite için yeterli parayı kenara atmaya çalışacağım.

Hocam ben ailevi sebeplerden ve okulun her yönden çok kötü olmasından dolayı çıkma kararı almıştım canıma tak etmişti yoksa ben örgün taraftarıyım okula göre değişir tabii ki düzgün bir okul değilse derslerden verimde alınamıyorsa açık öğretim en mantıklı seçim şu an okuduğunuz okuldan memnun musunuz ona göre karar vermelisiniz eğer verim alamıyorsanız derslerden boşuna gittiğinizi hissediyorsanız ve arkadaşsız kalabilirim diyorsanız çünkü ayrıldığınızda sadece sınavlara gideceksiniz eğer bunları halledebilirim diyorsanız geçmenizi tavsiye ederim. Açıköğretimin iyi yönleride var kötü yönleride iyi yönleri özgürsün istediğin saatte kalkıp istediğin saatte uyuyabilirsin kalan boş vakitte dershaneye gidilebilir üniversiteye daha rahat hazırlanılabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı